Висновок - Матеріалізм і ідеалізм як два способи філософського освоєння людини і світу

Філософія деколи розуміється як деяке абстрактне знання, гранично віддалене від реальностей повсякденного життя. Навпаки, саме в житті беруть початок найсерйозніші, найглибші проблеми філософії. З точки зору філософії зрозуміти дійсність зовсім не означає просто примиритися і у всьому погодитися з нею. Філософія передбачає критичне відношення до дійсності. Вивчення філософії - це школа, яка дозволяє виховувати культуру розумного мислення, - уміння вільне оперувати поняттями, висувати, обгрунтовувати і піддавати критиці ті або інші думки, відділяти істотне від другорядного, розкривати взаємозв'язку між всілякими явищами дійсності, нарешті, виявляти і аналізувати протиріччя в довколишній реальності, а значить - бачити її в зміні і розвитку. Розумне мислення - це мислення грунтовне, строге, дисципліноване, не допускаючи свавілля і що уміє відстоювати свою правоту і в той же час мислення гостре, вільне і творче.

Слідує, проте, мати на увазі, що культура розумного мислення, яку несе з собою філософія, не може бути нав'язана людині окрім його волі і бажання, його інтересу. Той, хто механічно вищербив, скажімо, закони діалектики і супроводжуючі їх приклади, не лише не опанував цю культуру, але навіть і не наблизився до неї.

У критичні, переломні моменти своєї історії, подібні сьогоднішньому, людству взагалі властиво звертатися до минулого досвіду, з тим аби витягувати з нього уроки і прагнути не повторювати допущених колись помилок. І в найбільш концентрованому, в найглибше осмисленому вигляді скарбу цього досвіду виражає саме філософія.

Справа полягає також в одній характерній особливості тих проблем, які більш всього цікавлять філософію. Багато з цих проблем прийнято називати "вічними".

Представників різних професій філософія може хвилювати, як мінімум, з двох точок зору. Вона потрібна для кращої орієнтації в своїй спеціальності, але головне - необхідна для розуміння життя у всій її облиште і складнощі. У першому випадку у фокус уваги потрапляють філософські питання фізики, математики, технічного знання, біологічної науки, медицини, педагогіки, художньої творчості і багато інших. Такі питання встають перед фахівцями і наполегливо вимагають свого вивчення. Вони дуже важливі, але все таки складають лише частину обширного нуля філософських проблем. Якщо обмежитися лише ними, це обіднило б, звузило область філософії, звело нанівець її цікаву і важливу проблематику, що хвилює нас вже не просто як фахівців, а як громадян. А це анітрохи не менше важливий, чим перше.

Похожие статьи




Висновок - Матеріалізм і ідеалізм як два способи філософського освоєння людини і світу

Предыдущая | Следующая