Завдання стратегії сталого розвитку - Міжнародні та національні законодавчо-правові засади переходу суспільства до сталого розвитку

Завдання стратегії сталого розвитку пов'язані з вивченням закономірностей функціонування соціальної, економічної та екологічної систем і забезпечення умов їх сталого розвитку.

Серед головних завдань слід виділити такі:

    1. дослідження стану соціальної, економічної, екологічної систем і процесів їх розвитку; 2. вивчення природничо-наукових і соціально-економічних передумов прогресивного розвитку систем; 3. оцінювання станів соціальної, економічної й екологічної систем в інтегрованих кількісних і якісних показниках; 4. дослідження ролі інформаційних факторів в керуванні процесами сталого розвитку; 5. розроблення концепцій стратегій сталого розвитку територій, регіонів і країни та програм місцевих дій для охорони довкілля; 6. визначення обсягу індикаторів, призначених для характеристики та оцінювання станів соціальної, економічної й екологічної систем; 7. обгрунтування рішень і розроблення заходів для цілеспрямованої трансформації соціальної, економічної й екологічної систем; 8. районування територій, регіонів за рівнем розвитку соціо-економіко-екологічної системи; 9. формування управлінських механізмів реалізації рішень для забезпечення сталого розвитку соціальної, економічної і екологічної систем.

Відповідно до вказаних завдань, наводимо структуру дисципліни основи сталого розвитку, яка формується з таких блоків: "Поняття системи і її розвитку", "Характеристика соціальної, економічної та екологічної систем", "Поняття про сталий розвиток", "Наукові та світоглядні передумови формування засад і принципи забезпечення сталого розвитку", "Моніторинг стану і розвитку соціальної, економічної та екологічної систем", "Механізми забезпечення сталого розвитку".

Блок "Поняття системи і її розвитку" передбачає ознайомлення з поняттям системи, закономірностями її розвитку, механізмами сталості, факторами змінюваності, пам'яттю систем і основами та базисом їх розвитку.

Блок "Характеристика соціальної, економічної та екологічної систем" призначений для усвідомлення того, що сталий розвиток лежить у площині трьох базових сфер - соціальної, економічної та екологічної, стан яких можна охарактеризувати з допомогою індикаторів.

Блок "Поняття про сталий розвиток" розкриває зміст терміна "сталий розвиток", цілі, завдання, проблеми сталого розвитку та розв'язання цих проблем.

Блок "Наукові га світоглядні передумови формування засад і принципи забезпечення сталого розвитку" характеризує вихідні блоки формування сталого розвитку, умов прогресивного розвитку та принципів екологічної мотивації. екологічний біосферний антропогенний законодавство

Блок "Моніторинг стану і розвитку соціальної, економічної та екологічної систем" ознайомлює з підходами до формування соціального, економічного і екологічного моніторингу, цілей і завдань моніторингу сталого розвитку, його сутності та видів і застосування індикаторів при виконанні моніторингу систем і, власне, самого оцінювання сталого розвитку.

Блок "Механізми забезпечення сталого розвитку" призначений для вивчення економічних механізмів, еколого-економічних інструментів регулювання природокористування та керування екологізацією економіки. Розкриваються цілі та завдання розроблення концепцій стратегій розвитку територій, регіонів та країн і програми місцевих дій з охорони довкілля.

Необхідно зазначити, що основи сталого розвитку є молодою наукою, предметна сфера, дослідницький апарат, методологія, теоретичні засади, методи і методики досліджень якої перебувають у процесі становлення.

Після ухвалення "Порядку денного на XXI століття" її розвиток іде досить бурхливо, що зумовлено потребою часу. Відтоді опубліковано не один десяток підручників і посібників, тисячі наукових статей. Незважаючи на це, сталий розвиток досі залишається "утопією людства", оскільки не має чітких критеріальних меж і дозволяє довільно визначати шляхи та засоби наближення до кінцевої мети.

У зв'язку з цим важливо приділити особливу увагу головним підходам у визначенні й обгрунтуванні критеріїв та показників сталого розвитку, а також у розробці стандартів життєдіяльності населення в умовах техногенно обтяжених регіонів України.

Похожие статьи




Завдання стратегії сталого розвитку - Міжнародні та національні законодавчо-правові засади переходу суспільства до сталого розвитку

Предыдущая | Следующая