Проблема охорони довкілля, сталого розвитку території і клімат - Клімат та рослинність Африки

Вологі екваторіальні ліси займають невелику частину поверхні Землі, вони відіграють особливу роль. Ці "зелені легені" Землі виробляють близько третини кисню, що міститься в атмосфері. Їх знищення викличе незворотні екологічні наслідки. Зростання вмісту вуглекислого газу в атмосфері в результаті вирубки лісів вже через 40 років може привести, як вважають деякі вчені, до підвищення середньої температури в світових масштабах на 2 градуси Цельсія, що посилить можливість танення обох полярних шапок - Антарктиди і Північного Льодовитого океану. Це в свою чергу, загрожує затопленням мільйонів гектарів низинних земель у всьому світі. Крім того, ліс грає ще одну важливу роль зберігача грунтів, що стримують наступ пустель. Зі знищенням рослинного покриву - порушиться сезонний цикл дожів, обміліють річки, землю роз'їсть ерозія. Тим часом, вже сьогодні зведення екваторіальних лісів прийняло загрозливі масштаби. Щороку у світі знищується 11 млн. гектарів джунглів - площа, що дорівнює чотирьом Бельгія.

Ряд африканських країн вже усвідомили всю серйозність наслідків настільки інтенсивної вирубки лісів. Так, наприклад, в Республіці Конго ліси збереглися лише на 60% площі. Держава контролює заготівлю та експорт деревини, ліс відновлюється, висаджують евкаліпти. У державах Центральної Африки (Заїр, Конго, Габон, Камерун) створюються нові національні парки з метою збереження екваторіальних лісів.

Зведення великих площ екваторіального лісу тягне за собою глобальні наслідки. Гілея поставляє третину загального обсягу кисню в атмосферу Землі. Вона концентрує в зоні екватора величезна різноманітність рослинних і тваринних форм життя, що забезпечує стійкість біосфери в цілому. Гілея утримує та зберігає бідні і нестійкі грунти. При зведенні останньої грунту повністю руйнуються, перетворюючись на пустелю. Гілея дуже багата і, в той же час, дуже крихка екосистема планети. Втручання людини повинно бути дуже продуманим і обмеженим.

У сухий сезон в савані часті пожежі. Пожежа - страшне лихо, яке несе загибель багатьох видів. Під час пожежі тисячні стада товпляться у дрібних річечок, де їх підстерігають крокодили. Таким чином зникає велика кількість тварин.

Рис. 7 - екологічна мапа

Похожие статьи




Проблема охорони довкілля, сталого розвитку території і клімат - Клімат та рослинність Африки

Предыдущая | Следующая