Фактори, що перешкоджають розвитку водних экосистем, Стічні води - Водні ресурси і їх використання

Органічні покидьки, біогенні речовини й тепло стають перешкодою для нормального розвитку прісноводних екологічних систем тільки тоді, коли вони перевантажують ці системи. Але в останні роки на екологічні системи обрушилися величезні кількості абсолютно чужорідних речовин, від яких вони не знають захисти. Пестициди, застосовувані в сільському господарстві, метали й хімікалії із промислових стічних вод зуміли проникнути в харчовий ланцюг водного середовища, що може мати непередбачені наслідки. Види, що коштують на початку харчового ланцюга, можуть накопичувати ці речовини в небезпечних концентраціях і стають ще більш уразливими для інших шкідливих впливів.

Стічні води

Водовідвідні системи й спорудження - це один з видів інженерного устаткування й благоустрою населених пунктів, житлових, суспільних і виробничих будинків, що забезпечують необхідний санітарно-гігієнічні умови праці, побуту й відпочинку населення. Системи водовідведення й очищення складаються з комплексу устаткування, мереж і споруджень, призначених для прийому й видалення по трубопроводах побутових виробничих і атмосферних стічних вод, а також для їхнього очищення й знешкодження перед скиданням у водойму або утилізацією.

Об'єктами водовідведення є будинки різного призначення, а також знову споруджувані, існуючі й реконструйовані міста, селища, промислові підприємства, санітарно-курортні комплекси й т. п.

Стічні води - це води, використані на побутові, виробничі або інші потреби й забруднені різними домішками, що змінили їх первісний хімічний склад і фізичні властивості, а також води, що стікають із території населених пунктів і промислових підприємств у результаті випадання атмосферних опадів або поливання вулиць.

Залежно від походження виду й сполуки стічні води підрозділяються на три основні категорії:

Побутові (від туалетних кімнат, душових, кухонь, лазень, пралень, їдалень, лікарень; вони надходять від житлових і суспільних будинків, а також від побутових приміщень і промислових підприємств );

Виробничі (води, використані в технологічних процесах, що не відповідають більше вимогам, пропонованим до їхньої якості; до цієї категорії вод відносять води, відкачувані на поверхню землі при видобутку корисних копалин);

Атмосферні (дощові й поталі; разом з атмосферними приділяються води від поливу вулиць, від фонтанів і дренажів).

У практиці використовується також поняття міських стічних вод, які являють собою суміш побутових і виробничих стічних вод. Побутові, виробничі й атмосферні стічні води приділяються як спільно, так і роздільно. Найбільш широке поширення одержали загальсплавні й роздільні системи водовідведения. При загальсплавній системі всі три категорії стічних вод приділяються по одній загальній мережі труб і каналів за межі міської території на очисні спорудження. Роздільні системи складаються з декількох мереж труб і каналів: по одній з них приділяються дощові й незабруднені виробничі стічні води, а по інший або по декількох мережах - побутові й забруднені виробничі стічні води.

Стічні води являють собою складні гетерогенні суміші, що містять домішки органічного й мінерального походження, які перебувають у нерозчиненому, колоїдному й розчиненому стані. Ступінь забруднення стічних вод оцінюється концентрацією, тобто масою домішок в одиниці об'єму мг/л або г/куб. м. Сполука стічних вод регулярно аналізується. Проводяться санітарно-хімічні аналізи по визначенню величини ХПК (загальна концентрація органічних речовин); БПК (концентрація органічних сполук, що окисляються біологічним шляхом);концентрація зважених речовин; активної реакції середовища; інтенсивності фарбування; ступеня мінералізації; концентрації біогенних елементів (азоту, фосфору, калію) і ін. Найбільш складні по сполуки стічні води промислових підприємств. На формування виробничих стічних вод впливає вид сировини, що переробляється, технологічний процес виробництва, застосовувані реагенти, проміжні вироби й продукти, сполука вихідної води, місцеві умови й ін. Для розробки раціональної схеми водовідведения й оцінки можливості повторного використання стічних вод вивчається сполука й режим водоотведения не тільки загального стоку промислового підприємства, але також стічних вод від окремих цехів і апаратів.

Крім визначення основних санітарно-хімічних показників у виробничих стічних водах визначаються концентрації специфічних компонентів, зміст яких визначається технологічним регламентом виробництва й номенклатурою застосовуваних речовин. Оскільки виробничі стічні води являють собою найбільшу небезпеку для водойм, ми розглянемо їх більш докладно.

Виробничі стічні води діляться на дві основні категорії: забруднені й незабруднені (умовно чисті).

Забруднені виробничі стічні води підрозділяються на три групи.

    1. Забруднені переважно мінеральними домішками (підприємства металургійної, машинобудівної, рудо - і вуглевидобувної промисловості; заводи з виробництва кислот, будівельних виробів і матеріалів, мінеральних добрив і ін.) 2. Забруднені переважно органічними домішками (підприємства м'ясної, рибної, молочної, харчової, целюлозно-паперової, мікробіологічної, хімічної промисловості; заводи з виробництва каучуку, пластмас і ін.) 3. Забруднені мінеральними й органічними домішками(підприємства нафтовидобувної, нафтопереробної, текстильної, легкої, фармацевтичної промисловості; заводи з виробництва цукру, консервів, продуктів органічного синтезу й ін.).

Крім вищевказаних 3 груп забруднених виробничих стічних вод має місце скидання нагрітих вод у водойму, що є причиною так званих теплових забруднень.

Виробничі стічні води можуть різнитися по концентрації забруднюючих речовин, по ступені агресивності й т. д. Сполука виробничих стічних вод коливається в значних межах, що викликає необхідність ретельного обгрунтування вибору надійного й ефективного методу очищення в кожному конкретному випадку. Одержання розрахункових параметрів і технологічних регламентів обробки стічних вод і осаду вимагають досить тривалих наукових досліджень як у лабораторних, так і напіввиробничих умовах.

Кількість виробничих стічних вод визначається залежно від продуктивності підприємства по укрупнених нормах водоспоживання й водоотведения для різних галузей промисловості. Норма водоспоживання - це доцільна кількість води, необхідного для виробничого процесу, установлена на підставі науково обгрунтованого розрахунку або передового досвіду. В укрупнену норму водоспоживання входять всі витрати води на підприємстві. Норми витрати виробничих стічних вод застосовують при проектуванні знову споруджуваних і реконструкції діючих систем водовідведения промислових підприємств. Укрупнені норми дозволяють дати оцінку раціональності використання води на будь-якому діючому підприємстві.

У складі інженерних комунікацій промислового підприємства, як правило, є кілька водовідвідних мереж. Незабруднені нагріті стічні води надходять на охолоджувальні установки (бризкальні басейни, градирні, охолоджувальні ставки), а потім вертаються в систему оборотного водопостачання.

Забруднені стічні води надходять на очисні спорудження, а після очищення частина оброблених стічних вод подається в систему оборотного водопостачання в ті цехи, де її сполука задовольняє нормативним вимогам.

Ефективність використання води на промислових підприємствах оцінюється такими показниками, як кількість використаної оборотної води, коефіцієнтом її використання й відсотком її втрат. Для промислових підприємств складається баланс води, що включає витрати на різні види втрат, скидання й додавання витрат, що компенсують, води в систему.

Проектування знову споруджуваних і реконструйованих систем водовідведення населених пунктів і промислових підприємств повинне здійснюватися на основі затверджених у встановленому порядку схем розвитку й розміщення галузі народного господарства, галузей промисловості й схем розвитку й розміщення продуктивних сил по економічних районах. При виборі систем і схем водовідведення повинна враховуватися технічна, економічна й санітарна оцінки існуючих мереж і споруджень, передбачатися можливість інтенсифікації їхньої роботи.

При виборі системи й схеми водовідведення промислових підприємств необхідно враховувати:

    1) вимоги до якості води, використовуваної в різних технологічних процесах; 2) кількість, сполука й властивості стічних вод окремих виробничих цехів і підприємства в цілому, а також режими водовідведення; 3) можливість скорочення кількості забруднених виробничих стічних вод шляхом раціоналізації технологічних процесів виробництва; 4) можливість повторного використання виробничих стічних вод у системі оборотного водопостачання або для технологічних потреб іншого виробництва, де припустимо застосовувати води більше низької якості; 5) доцільність витягу й використання речовин, що втримуються в стічних водах; 6) Можливість і доцільність спільного відведення й очищення стічних вод декількох близько розташованих промислових підприємств, а також можливість комплексного рішення очищення стічних вод промислових підприємств і населених пунктів; 7) можливість використання в технологічному процесі очищених побутових стічних вод; 8) можливість і доцільність використання побутових і виробничих стічних вод для зрошення сільськогосподарських і технічних культур; 9) доцільність локального очищення стічних вод окремих цехів підприємства; 10) здатність, що самоочищує, водойми, умови скидання в нього стічних вод і необхідний ступінь їхнього очищення; 11) доцільність застосування того або іншого методу очищення.

При варіантному проектуванні водовідвідних систем і очисних споруджень на підставі техніко-економічних показників приймається оптимальний варіант.

Похожие статьи




Фактори, що перешкоджають розвитку водних экосистем, Стічні води - Водні ресурси і їх використання

Предыдущая | Следующая