Сутність екологічної кризи - Сучасна екологічна криза

Життя -- це рух і зміни матерії. Ми безупинно розвиваємося, творимо і руйнуємо, народжуємося і помираємо, упорядковуємо і захаращуємо. Разом з нами змінюється світ. Людське співтовариство стає все більшим та складнішим і все більше вимагає від природи. Ми дедалі глибше проникаємо в підземні комори Землі, беремо все більше багатств, щоб споживати їх, і породжуємо гори відходів виробництва.

Сучасне людство живе в епоху незнаного досі розвитку науково-технічного прогресу, що супроводжується активною дією на природне середовище. І хоча в останні десятиліття приймаються міри по її охороні і оздоровленню, проте загальний стан навколишнього середовища продовжує погіршуватись.

Перед людством зараз постали дуже складні проблеми, від вирішення яких значною мірою залежать долі нинішнього і майбутніх поколінь, усієї цивілізації. Погіршується енергетична, мінерально-сировинна та продовольча забезпеченість земної цивілізації, зростає забруднення довкілля, є небезпека зміни генетичного фону людства.

Стосунки біологічної системи і довкілля в процесі еволюції прагнуть оптимальності. Але вони не завжди є гармонійними. Зміни життєвоважливих для біологічної системи параметрів зовнішного середовища, різкі зміни суттєвих характеристик гомеостазису приводять до порушення оптимального відношення біологічної системи і довкілля. Виникає такий стан екологічної системи, який проявляє себе як криза. Екологічні кризи є складними ситуаціями, які загрожують існуванню екологічних систем.

Осмислення феномену екологічної кризи потребує пізнання її сутності. А для подолання кризового стану важливо усвідомити -- з якого роду кризами людина має справу? Що або хто спричинив стан екологічної кризи? Дуже принциповим є коректне дослідження і визначення феномену негативних змін, бо може скластися ситуація, коли предметом вивчення стають зовнішні прояви кризового стану, а не його сутність.

За визначенням, сутність екологічних криз -- це процеси, які відбуваються в екологічних системах і загрожують їх цілісності. Тобто, екологічна криза -- це порушення життєвоважливих для системи параметрів її функціонування [1, c.91].

Висновок напрошується саме по собі: людство невблаганно йде до екологічну катастрофу - виснаження енергетичних, мінеральних і земельних ресурсів, загибелі біосфери, а можливо, і найбільш людської цивілізації. Тому виникла потреба захисту довкілля людини його ж на неї.

Отже, сучасна цивілізація перебуває у стані найглибшого екологічної кризи. Це не перша екологічна криза в історії людства, але вона може стати останньою.

Похожие статьи




Сутність екологічної кризи - Сучасна екологічна криза

Предыдущая | Следующая