Вплив стоків автомобільних мийок на якість поверхневих вод - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Для підтримки автотранспорту в ошатному вигляді автовласники звертаються до послуг автомобільних мийок. На жаль, достовірних статистичних даних про кількість автомийок в Україні не існує. Підрахунок утруднює та обставина, що вони часто не є самостійними підприємствами, а входять до складу численних АЗС, СТО, АТП. Зараз розрізняють три типи мийок: апарат високого тиску (за оцінками практикуючих "мийників" - 80-90 % українського ринку), портальні (10-20 %) і тунельні мийки (розпочате перше будівництво).

Апарати високого тиску (АВТ), що отримали найширше розповсюдження в Україні бувають пересувними і стаціонарними (у вигляді блок-пунктів). Відрізняються вони між собою наявністю або відсутністю підігріву води. Мийка високого тиску включає систему очищення води, мийний апарат, пилосос, апарат для хімчистки, систему очищення води, додаткові аксесуари, автохімію.

Мийка портального типу має П-подібну конструкцію, на якій змонтовано мийне устаткування, пару вертикальних щіток і вентилятори для сушки. В портальній мийці автомобіль заїжджає на платформу, а мийка сама переміщається до авто. "Порталка" також може мити колісні диски, днище машини, наносити піну. Залежно від обраної програми портальна мийка здійснює уздовж автомобіля два або більше проходів вперед-назад за повний цикл. Є також безщіткові портальні мийки, у яких машина миється просто під сильним тиском води.

Мийки тунельного типу призначені тільки для легкових автомобілів. В них можна відмити від 24 до 100 автомобілів за годину. Вони є цілим комплексом пристроїв, через які автомобіль послідовно провозиться на транспортері. Обов'язковий мінімум -- дві пари вертикальних щіток, що обертаються в протилежні сторони, одна поперечна горизонтальна щітка, устаткування для нанесення миючого засобу, устаткування для нанесення рідкого воску-поліролі, сушильний пристрій. До цього можна додати щітки для колісних дисків, горизонтальні повздовжні щітки для нижньої частини бічних поверхонь автомобіля (на рівні порогів), пристрій для мийки днища, устаткування для попереднього обмивання і нанесення активного миючого засобу. Довжина "тунелю" залежить від складу мийного комплексу і досягає 10-45 м. Через кожний "тунель" автомобіль проходить тільки один раз.

До витратних матеріалів на автомийках відноситься набір автокосметики: шампуні, засоби для чистки, піноутворювачі, що полегшують і прискорюють видалення бруду, засоби для швидкого очищення від прилиплих комах, віск, що захищає від капризів погоди, очищувачі бітумних, смоляних і олійних плям, нейтралізатори запаху, поліролі для блиску тощо.

До складу синтетичних миючих засобів входять поверхнево-активні речовини (алкілсульфати, алкілсульфонати, алкіларилсульфонати та ін.), різні хімічні сполуки-додатки, які надають їм специфічних властивостей: покращувачі піноутворення (алкілоамід), речовини, які знімають з тканин статичні заряди (четвертинна сіль заміщеного амонію), попереджувачі осаду на тканинах знятих забруднень (карбоксиметилцелюлоза), підсилювачі миючої здатності (триполіфосфат натрію та інші фосфати), пом'якшувачі води (кальцинована сода, триполіфосфат, тринатрійфосфат, сода двовуглекисла та ін.), які надають миючому розчину приємного запаху, відбілюючі речовини (перборат натрію або оптичні відбілювачі). При митті деталей і агрегатів застосовують різні миючі засоби (лабоміди, МС-6, 8, 101,102 та ін.), основу яких складає кальцинована сода.

В наслідок використання вище перерахованих засобів для догляду за автомобілем відбувається інтенсивне забруднення водних ресурсів (стічних вод) зваженими речовинами і нафтопродуктами, що утворюються в результаті очистки і знежирення поверхонь деталей і вузлів транспортних засобів за допомогою лужних і кислотних розчинів, синтетичних миючих засобів (СМЗ), скипидару, жирів, формальдегіду. Найбільша кількість забруднень водних ресурсів пов'язана з мийкою автотранспортних засобів, що входять до регламенту щоденного технічного обслуговування, а також агрегатів і деталей при здійсненні ремонту. Відпрацьовані розчини миючих засобів містять значну кількість нафтопродуктів і суспензій - до 5 г/л, поверхнево-активних речовин (ПАР) - до 0,1г/л і лужних електролітів до 20 г/л, тобто концентрація шкідливих домішок у цих розчинах в 40-90 тис. разів перевищує санітарні норми.

Проведення заходів по відстоюванню, а потім очищенню забрудненої води від відпрацьованих розчинів автомийок досить складні і потребують значного капіталовкладення. Для зменшення витрат власники автомийок скидають стічні води до міської каналізації або водойм, що знаходяться неподалік, порушуючи тим самим цілу низку законів.

Виходячи з вище сказанного, можна зробити висновок, що скиди від автомийок до водойм, згубно впливають на екологічний стан водних об'єктів змінюючи хімічний склад води та знищуючи всю біорізноманітність водних екосистем. Як результат, водойми стають непридатними для подальшого використання людиною для побутових потреб. Очисним спорудам комунального господарства не під силу очистити воду від відпрацьованих розчинів з автомийок, так як їх устаткування не розраховане на очищення води від такої кількості специфічних забруднювальних речовин. Одним із варіантів регулювання скидів стічних вод з автомийок до водойм та до міської каналізації є введення жорстких норм по відповідності до норм проектування та використання відстойників автомийок. Необхідно проводити регулярну перевірку екологічного стану водних об'єктів поблизу автомийок, при перевищеннні ГДК забруднюючої речовини ввести систему начислення штрафів.

Похожие статьи




Вплив стоків автомобільних мийок на якість поверхневих вод - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Предыдущая | Следующая