Рекомендації з поліпшення стану мікробіологічних показників, Шляхи поліпшення стану поверхневих вод - Мікробіологічні властивості води рекреаційних зон Києва

Шляхи поліпшення стану поверхневих вод

Водні об'єкти, які розташовані на території міста Києва, відіграють значну кліматоутворюючу роль, пом'якшуючи погодні умови; переважне використання водойм - рекреаційне (купання, рибальство), що висуває серйозні вимоги до їх санітарно-гігієнічного стану. Останнім часом це благо, надане місту самою природою, стало для києвлян і влади значною проблемою.

На сьогодні спеціалісти і мешканці міста відзначають стрімке погіршення якісних та кількісних показників поверхневих водних ресурсів міста. Водойми потерпають від зростаючого антропогенного навантаження, недбалого господарювання, низької культури відпочиваючих. Малі річки поступово перетворююся у водотоки дощового живлення, прибережні смуги розорюються, засмічуються будівельними відходами та побутовим сміттям, збільшуються зони активного підтоплення житлової забудови міста. [27, C. 364]

Основною бідою для акваторій і прибережних смуг водних об'єктів стало побутове сміття та будівельні відходи. Наприклад, за орієнтовними оцінками спеціалістів районних у місті Києві адміністрацій для ліквідації несанкціонованих звалищ сміття, аварійних дерев, необхідно 1465019,0 грн.

З метою усунення та попередження подібних порушень, до настання сезону масового відпочинку населення на водоймах міста, визначення першочергових заходів по збереженню водних об'єктів, міський голова видав розпорядження від 26.11.07 № 957-Р "Про розробку заходів по благоустрою, поліпшенню санітарно-екологічного стану та гідрологічного режиму водних об'єктів м. Києва".

Управлінню соціально-економічного розвитку міської ради відповідно до цього розпорядження доручено сформувати комплексні заходи з охорони та збереження поверхневих водних об'єктів обласного центру.

Проблемою на сьогодні є наявність на водоймах міста об'єктів (гідроспоруд, систем збору та відведення зливових/талих вод, сміттєзбірників та ін.), що не мають юридично визначеного власника і через це не утримуються в належному стані.

Крім того, поки що відсутня база даних про землі водного фонду, порушені землі, не оцінені масштаби підтоплення території міста, відсутній прогноз розвитку активності підтоплення та інтенсивних грунтово-ерозійних процесів у прибережних смугах, що не дозволяє сформувати дієві комплексні заходи попередження цих негативних явищ.

А ще міській владі важко достукатись до сердець багатьох києвлян, які своїми діями просто знищують водні артерії міста.

Перед розробкою заходів по відтворенню і охороні водних ресурсів слід, перш за все, уяснити, що розуміється під поліпшенням екологічного стану річок та водойм. Благополучний стан ріки, водоймища - це основа для оцінки результатів здійснення тих заходів, що пропонуються. Мабуть під ним слід розуміти такий стан, який мають природні непорушені діяльністю людини і не видозмінені річкові екосистеми. Оскільки таких ділянок основні річки області практично не мають, відсутні нормативні показники і критерії ( до їх розробки науковці і проектувальники з ініціативи Держводгоспу тільки приступають), то критерії ефективності пропонованих заходів повинні базуватись на деяких загальноприйнятих положеннях, стандартах.

Такими слід прийняти стандарти якості води, стан руслової мережі, запобігання (зменшення) збитків від затоплення чи підтоплення земель і населених пунктів при повенях і паводках та при будівництві водойм для перерозподілу річного стоку для потреб населення і господарства, раціональне використання стоку, наявність прибережних водоохоронних смуг, інтенсифікацію процесів біологічного і фізичного самоочищення в річках та водоймах, запобігання (обмеження) змиву з території водозбору, поліпшення умов функціонування флори та фауни річок та водойм. [21, C. 18]

Не дивлячись на складність річкових систем, стан кожної річки зумовлюється одними і тими ж основними факторами, їх сумарною дією - природними геологічними, гідрогеологічними і географічними факторами, а також антропогенним впливом. Тому, перш за все, слід направити зусилля на:

    - в найближчі роки припинити скид в ріки і водойми неочищених стічних вод; - припинити нове промислове будівництво, не пов'язане безпосередньо з задоволенням потреб населення у містах і населених пунктах з підвищеним рівнем забруднення природного середовища, першочергово здійснити в них реконструкцію і технічне переозброєння діючих виробництв із застосуванням новітніх технологічних процесів; - здійснювати контроль за вибором видів, норм, термінів та методів внесення отрутохімікатів і добрив, обробкою зерна і посівів ядохімікатами, за термінами проведення поливів культур в ув'язці з термінами внесення добрив і обробки посівів отрутохімікатів; - послідовно впроваджувати контурно - меліоративну організацію територій сільськогосподарських підприємств незалежно від форм власності. Комплексне здійснення цих заходів потребує диференціації сільськогосподарських угідь за еколого-технологічними групами залежно від крутості схилів, припинення використання у складі орних земель схилових, піщаних, кам'янистих та інших малопродуктивних земель. Слід залужити ці землі з подальшим використанням їх, як сіножатей та пасовищ, а найбільш еродовані землі відвести під суцільне заліснення; - здійснити перехід до економічних методів управління природокористуванням, економічно стимулювати раціональне використання водних ресурсів, екологічно чисті виробництва, підприємства по переробці промислових та побутових відходів; - забезпечити невідворотність відповідальності та відшкодування збитків, заподіяних діяльністю, що супроводжувалась порушенням чинного законодавства; - забезпечити поступову реабілітацію сільськогосподарських угідь, забруднених радіонуклідами внаслідок аварії на ЧАЕС. [27, C. 365-366]

Керуючись чинним законодавством терміново необхідно розпочати виділення земель водного фонду і здійснювати в їх межах відповідну водоохоронну діяльність. Прибережні захисні смуги річок і водойм стануть надійним захистом від замулення і забруднення.

Враховуючи стан енергопостачання доцільно розпочати реконструкцію і відновлення малих гідроелектростанцій на річках області, а також використання перепадів на існуючих гідротехнічних спорудах.

Для забезпечення якісною питною водою населення в ряді міст і населених пунктів області необхідно впровадити сучасні методи до очистки підземних вод від заліза

Похожие статьи




Рекомендації з поліпшення стану мікробіологічних показників, Шляхи поліпшення стану поверхневих вод - Мікробіологічні властивості води рекреаційних зон Києва

Предыдущая | Следующая