Негативний вплив автомобільного транспорту на навколишнє середовище, Екологічні проблеми автотранспорту України - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Екологічні проблеми автотранспорту України

Автотранспорт - це вид транспорту, який здійснює перевезення вантажів і пасажирів по безрейкових шляхах з використанням колісного рушія. Це наймасовіший вид транспорту для перевезення пасажирів на короткі та середні відстані в Україні та в усьому світі.

Автомобільний транспорт служить засобом зв'язку між місцем проживання і місцем роботи, магазинами, місцями розваги та відпочинку. Серед поселень і господарств виникає необхідність розвитку транспорту, а нові шляхи сполучення і технічне вдосконалення транспорту у свою чергу сприяють розвитку поселень і господарств. Високі швидкості, що забезпечуються автомобілем і розвинена дорожня мережа надали сучасній людині більшу мобільність. Розвиток транспорту, будівництво і підтримка транспортної інфраструктури збільшують навантаження на навколишнє середовище і людину за допомогою шуму, забруднення атмосферного повітря, руйнування ландшафтів і нещасних випадків.

Транспортні засоби є одними з найбільших забруднювачів атмосферного повітря. Екологічний збиток від експлуатації автотранспортних засобів обумовлений токсичними викидами, а також високим рівнем шуму і вібрацією. Щорічно автотранспортними засобами викидається в атмосферу понад 12 мільйонів тонн різних забруднюючих речовин (окису вуглецю, оксидів азоту і сірки, вуглеводнів, сажі тощо).

Автотранспорт - це основне джерело емісії в атмосферу складної суміші хімічних з'єднань, склад якої залежить не тільки від виду палива, типу двигуна та умов його експлуатації, а і від ефективності контролю за викидами. Сучасний автомобіль викидає понад 200 найменувань хімічних сполук, більшість з яких токсичні. Серед них оксиди карбону, сульфуру, нітрогену, сполуки плюмбуму, бензопірен [4].

Дослідження вчених показують, що найменше оксидів карбону викидається за швидкості руху 60 км/год. Зі зменшенням чи збільшенням швидкості руху кількість шкідливих речовин підвищується у 2-4 рази. Постійне збільшення інтенсивності руху автотранспорту призводить до прогресуючого зростання забруднення довкілля уздовж магістралей.

Концентрація токсичних речовин значною мірою залежить від технічного стану автомобіля, швидкості його руху, строку експлуатації. В Україні майже чверть автопарку перебуває в експлуатації понад 10 років.

На урбанізованих територіях, під впливом автомобільного забруднення, з високою інтенсивністю відбувається деградація природних екосистем. Близько 20 % викидів автотранспорту осідає поблизу автошляхів. Унаслідок забруднення приземних шарів повітря і грунтів обабіч автошляхів формуються первинні аномалії токсичних і канцерогенних речовин. Зона найбільшого забруднення важкими металами являє собою смугу завширшки до 10 м. Рослинність поблизу доріг забруднюється важкими металами, як через потрапляння їх у грунт, так і через безпосереднє осідання аерозолів, сажі та пилу на листову поверхню рослин.

Щорічно для розширення та побудову нових транспортних споруд виділяються нові земельні ділянки. Через унікальність грунтів України ця проблема набирає особливої гостроти. В Україні під транспортними спорудами загального користування близько 600 тис. га. Крім того, під шляхами відомчого транспорту - понад 600 тис. га земель.

В Україні всі автомобільні дороги поділяться на категорії - чим вища категорія, тим більший потік автомобілів вона пропускає. В залежності від інтенсивності руху, дозволеної швидкості і роду технічних характеристик автомагістралі в Україні дороги прийнято поділяти на 5 категорій. Категорії доріг України наведені в таблиці 1.1.

Таблиця 1.1 - Категорії доріг України

Параметри

Категорії доріг України

І

ІІ

ІІІ

IV

V

Середньодобова інтенсивність руху авто

Понад 7000

7000 - 3000

3000 - 1000

100 - 200

Менше

Швидкість руху авто км/ год

150

100

100

80

60

Ширина проїзної частини, м

15 і менше

7

7

6

4,5

Найменший радіус кривої в площі, м

1000

400

400

250

125

Смуги руху, м

3,75

3,5

3,5

3,0

-

Найбільш допустиме навантаження від осі автотранспорту

10

10

10

6

6

Найбільше доріг I категорії в Київській області - 401 км. Після неї йдуть Житомирська - 232 км, Донецька - 230 км, Дніпропетровська - 226 км і Харківська - 166 км. Деякі області практично не мають доріг такої якості: Кіровоградська - 1 км, Сумська - 4 км, Закарпатська - 12 км і Чернівецька - 13 км. Пропускна здатність окремих автошляхів України дорівнює або перевищує ці стандарти. Зокрема, дорога Київ - Бориспіль має пропускну здатність 40 тис. автомобілів/добу та 4-5 смуг в обидва напрямки. У процентному відношенні в Україні дорогами першої категорії є 1 % всіх автошляхів, другої - 8 %, третьої - 17 %, четвертої - 63 %та 11 % п'ятої.

Основною проблемою автотранспорту в Україні є значний строк перебування автомобілів в експлуатації, не раціональне використання природних земельних ресурсів при проектуванні автомобільних доріг, низька якість палива.

Похожие статьи




Негативний вплив автомобільного транспорту на навколишнє середовище, Екологічні проблеми автотранспорту України - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Предыдущая | Следующая