Інфраструктура сервісного обслуговування автомобілів як чинник забруднення довкілля, Забруднення довкілля відходами від автозаправних станцій - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Забруднення довкілля відходами від автозаправних станцій

Автозаправні станції (АЗС) - являються кінцевою ланкою системи нафтопродуктозабезпечення. Від правильності їх експлуатації залежить діяльність багатьох підприємств, організацій та установ різних форм власності. Вдосконалення експлуатації автозаправних станцій дозволить підвищити ефективність роботи автомобільного транспорту, його пожежну та екологічну безпечність. Стрімке зростання автотранспортних засобів призводить до збільшення кількості автозаправних станцій. Існуюча мережа АЗС в Україні складає понад 6000 станцій. Загалом, автозаправні станції (АЗС) розміщуються за містом, поблизу автомобільних доріг, але стрімкий розвиток автомобільного транспорту призвів до розташування АЗС в житлових кварталах, поблизу торгово-розважальних центрів.

В процесі збереження нафтопродуктів в наземних та, в меншій мірі, заземлених металічних резервуарах відбувається випаровування парів нафтопродуктів. Випари відносять до основних регламентуючих джерел забруднення в процесі прийому, збереження та чистки резервуарів. До нерегульованих потенційних джерел відносять: витоки нафтопродуктів через ущільнювальні вузли запірної арматури, насосів для перекачування, трубопроводів та наливних пристроїв; стічні води, що вміщують в своєму складі нафтопродукти; перелив в резервуари та цистерни; аварійні ситуації, пов'язані з корозійним руйнуванням резервуарів і комунікацій, що їх обслуговують, особливо при підземному зберіганні. Ступінь забруднення нафтопродуктами в кожному конкретному випадку залежить від вдосконалення та організації технологічних процесів збереження, властивостей і кількості продукції, що зберігається, способів та умов збереження, наявності контролюючої і регулюючої апаратури.

Найбільшу екологічну проблему представляють викиди на АЗС летючих фракцій палива від роздавальних колонок і паливних резервуарів, в'їзду і виїзду автотранспорту. Викиди утворюються та поширюються на невеликий висоті над землею і створюють підвищені приземні концентрації забруднюючих речовин у прилеглій зоні, що згубно впливають на здоров'я людини, на флору та фауну прилеглих територій.

У процесі експлуатації обладнання АЗС утворюється ряд відходів, що негативно впливають на різні компоненти екосистем. При зачистці резервуарів зберігання бензину і дизельного пального на автозаправній станції утворюється відхід - шлам очищення трубопроводів і ємностей від нафти. При заправці автотранспорту на АЗС відбуваються випадкові протоки палива, які засипаються піском, в результаті чого утворюється відхід - забруднений бензином пісок. Під час заміни сорбціонного фільтра також утворюється відхід - відпрацьовані мінеральні фільтри.

Не менш важливою є проблема забруднених зливових стоків з території АЗС: разом зі стічною водою до водойм можуть потрапити шкідливі відходи. При очищенні зливових стоків від нафтопродуктів і зважених речовин утворюються нафтошлаки з маслоуловлювачів очисних зливових стоків і осад з очисних споруд зливових вод.

Територія АЗС повинна бути освітленою, тобто виникає потреба в значній кількості джерел світла - люмінесцентних ламп. По закінченню їх працездатності утворюється сміття у вигляді відпрацьованих люмінесцентних ламп, які потребують особливої утилізації. На майданчиках автозаправних станцій повинна підтримуватися чистота, при прибиранні території яких утворюється відхід - вуличне сміття. Також утворюється сміття від побутових приміщень організації. Загалом, відходи АЗС нечисленні і поділяються за видами в місцях тимчасового накопичення, а далі передаються спеціалізованим організаціям на утилізацію і захоронення.

Виходячи з вище сказаного, можна зробити висновок, що вплив на навколишнє середовище при роботі АЗС незначний. Зважаючи на невелику кількість відходів, які утворюються, та їх якісного складу застосовувати на території АЗС додаткові технологічні операції по утилізації відходів недоцільно. Достатньо правильно організувати місця тимчасового накопичення та передачу відходів спеціалізованим організаціям по утилізації.

Похожие статьи




Інфраструктура сервісного обслуговування автомобілів як чинник забруднення довкілля, Забруднення довкілля відходами від автозаправних станцій - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Предыдущая | Следующая