Автостоянки та гаражі як чинники забруднення екосистем - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Однією із важливих складових в проектуванні забудованності міста є проектування розташування мережі автостоянок та системи розміщення гаражів. Недостатня кількість автостоянок погіршує транспортне обслуговування жителів. В містах переважна частина автомобілів розміщується у дворах житлових будинків, іноді на зелених газонах і майданчиках відпочинку. Ця обставина, насамперед, погіршує умови проживання населення. Паркування автомобілів в неналежних місцях призводить до зниження пропускної здатності та безпечності доріг, збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод. Подібні "стоянки" займають величезні площі міської території, псують зовнішній вигляд міста. Розміри земельних ділянок, що відводяться під майданчики для стоянки і зберігання легкових автомобілів, приймають 25 м2 на одне місце (у зазначені розміри не входить площа земельних ділянок для влаштування під'їздів та зелених насаджень).

Прогресивною тенденцією у вирішенні проблеми зберігання індивідуального автотранспорту є спорудження багатоповерхових кооперативних гаражів і гаражів-готелів. Якщо при одноярусному способі зберігання (в одноповерхових гаражах, боксах, на відкритих стоянках) на один автомобіль в середньому потрібно 25-30 м2 земельної ділянки, то при зберіганні в багатоярусних гаражах - не більше 15 м2 (разом з проїздами, під'їздами, накопичувальними майданчиками і захисними зеленими насадженнями). Найбільш прийнятним типом споруди для зберігання автомобілів є багатоярусний гараж-стоянка на 500-1000 машино-місць. Підземні гаражі та автостоянки призначаються для зберігання, технічного обслуговування і ремонту легкових, вантажних і спеціальних автомобілів та інших транспортних засобів. Існують різні типи підземних автостоянок, що відрізняються призначенням, місцем розташування, глибиною залягання, місткістю, планувальними схемами, числом ярусів, конструктивними особливостями тощо. Вибір конкретного типу визначається містобудівними, транспортними і економічними умовами.

Підземні автостоянки, призначені для постійного зберігання автотранспорту, допускається розташовувати під житловими і громадськими будівлями, ділянками зелених насаджень, спортивними спорудами, під господарськими та ігровими майданчиками (крім дитячих), під проїздами, наземними автостоянками, шкільними ділянками (при розміщенні в'їздів-виїздів та вентиляційних кіосків за межами шкільних ділянок), в місцях житлової забудови, а також у вигляді окремо розташованих споруд. Поряд з підземними можливе будівництво напівпідземних автостоянок, верх яких розташовується на 0,5-0,6 м вище поверхні землі. Говорячи про підземні гаражі, не можна не сказати про підземні пішохідні переходи. Як відомо, автомобілі "газують", в основному, біля світлофорів, працюючи на холостому ході. Створення підземних переходів дозволяє розвантажити багато перехресть, де затримується автотранспорт. Розгалужена мережа підземних тунелів для пішоходів під вулицями і площами зменшує шкідливий вплив автотранспорту на міське середовище.

Похожие статьи




Автостоянки та гаражі як чинники забруднення екосистем - Вплив складових частин транспортних комплексів на навколишнє середовище в Україні

Предыдущая | Следующая