Органічні і мінеральні забруднення - Вплив великих міст та заводів на поверхневі води світу

До органічних нетоксичним забруднень відносяться фекальні стоки, відходи лісосплаву, целюлозні волокна у скидах паперових комбінатів і деякі інші. Вони можуть викликати загибель гідробіонтів через погіршення кисневого режиму, освіта сірководню або внаслідок механічного впливу.

З мінеральних речовин, скидаються у воду, особливо отруйні для гідробіонтів ціаніди, сполуки миш'яку, свинцю і міді. Помітно менш шкідливі для гідробіонтів деякі кислоти і луги, смертельні концентрації яких зазвичай виражаються грамами на літр. З токсичних органічних забруднень, що скидаються у водойми, найбільш шкідливі для гідробіонтів синтетичні миючі засоби, фенол, креозол і нафтенові кислоти, смертельні дози яких складають 10-100 мг/л. Особливо небезпечні нефтеновие кислоти, оскільки містять їх нафту і її продукти надходять в воду у величезних кількостях. Тільки при очищенні танкерів і суден, двигуни яких працюють на нафті, щорічно скидається в оду більше 3 млн. м3 нафтопродуктів.

Найбільшого поширення в якості забруднювачів поверхневих, а в ряді випадків і підземних вод отримали ртуть і свинець. У Швеції багато з прісноводних та морських риб містять ртуть у межах 200-1000 нг/кг. Відмічено підвищений вміст ртуті у формених елементах і плазмі крові та волоссі людей, що харчувалися рибою. Виявлено ртуть в м'ясі орлів, фазанів та інших тварин. Встановлено зростання ртуті по ланках харчового ланцюга. Річки щорічно виносячи в океани близько 5000 т ртуті та її сполук, з яких, наприклад, метилртуть володіє більш високою токсичністю і інтенсивно розжарюється в тканинах гідробіонтів. Середня концентрація ртуті у морській воді в наші дні становить 0,03 мкг/л, а донні відкладення збагачені ртуттю ще більше.

Важливу роль у забрудненні води відіграє також свинець. Тільки дощі щорічно вимивають з атмосфери 250 000 т свинцю над океаном і 100 000 т над сушею. З грунтів щорічно надходить 150 000 т свинцю. У зв'язку з цим за 45 років вміст свинцю в морській воді зросла з 0,01-0,02 до 0,07 мг/кг. p> У значній кількості в водойми потрапляють і інші метали - цинк, нікель, кадмій, хром. За їх участі відбувається нейтралізація активних центрів ряду ферментів, деструктурірованіе деяких білків. Виникають серцево-судинні захворювання. p> Величенне значення в забрудненні водойм мають радіоактивні ізотопи, або радіонукліди. Випромінювання радіонуклідів здатні переміщати електрони з одних атомів на інші, в результаті чого кожен з них набуває заряд. Про величину забруднення водойм радіонуклідами можна судити з того, що тільки США скинули в Тихий і Атлантичний океани з 1946 по 1963 р. по нескольку десятків тисяч кюрі відходів. Радіоактивне забруднення водойм відбувається і в результаті осадження радіонуклідів з атмосфери. Поверхня води - в 1,5-2 рази ефективніший колектор радіоактивних аерозолів, ніж суша.

Похожие статьи




Органічні і мінеральні забруднення - Вплив великих міст та заводів на поверхневі води світу

Предыдущая | Следующая