Аналіз екологічного стану земель у межах м. Вінниця, Принципи спостереження за хімічним забрудненням грунту (три методи) - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

Принципи спостереження за хімічним забрудненням грунту (три методи)

Розглянувши основні підприємства м. Вінниці які забруднюють важкими металами грунтовий покрив, виявили, що найбільшими забруднювачами являються ВО "Хімпром"на вул. Кірова. Для даних підприємств побудуємо графічну схему відбору проб грунтів для виявлення вмісту важких металів( рис.5.1.).

графічна схема відбору проб за першим методом

Рис. 5.1 Графічна схема відбору проб за першим методом

За першим методом проведемо спостереження, як основу розміщення сітки стаціонарних площадок застосовують розу вітрів. На карту у масштабі нанесемо точки відбору проб з позначенням віддалей від джерела забруднення (0,5, 1, 5, 10, 20, 30, 50 км). У цих точках закладають тимчасові ділянки екологічних досліджень.

За цим методом точки відбору проходять через Сабарів, с. Тютьки, смт. Вороновицю та с. Головеньки. Додаток 1

Рис. 5.2 Така роза вітрів у м. Вінниця

За другим методом ми проаналізуєм екологічний стан грунтового покриву міста, розташовуючи на перетині ліній двокілометрової сітки на грунтовій карті.

2 км

2 км

2 км

2 км

2 км

2 км

2 км

2 км

2 км

Рис 5.3 Планова двокілометрова сітка

Кожна точка нанесена на карту являється місцем відбору проб грунтів (рис.5.2). Розміщення даних точок потрапляє у: 1. Вул. Фрунзе; 2. Вул. Кірова; 3. Біля фабрики Рошен; 4. Вул. П.Запорожця; 5. Вул. Тернагородського. Додаток 2

Відповідно до третього методу ми відберемо проби грунтів біля Хімзаводу, на грунтову карту нанесемо основний напрямок вітру та проводимо радіуси відповідних румбів. Потім окреслюємо дуги на віддалі 2, 3, 4, 5 км від джерела забруднення. Віддаль між радіусами не більша як 22,5°. У точках перетину радіусів і дуг закладають стаціонарні площадки або відбирають проби.

графічна схема відбору проб грунту від підприємства хімзаводу

Рис. 5.4 Графічна схема відбору проб грунту від підприємства Хімзаводу

Відповідно до розрахунків довжини, перша проба грунту відбирається на вул. Стеценка (2 км), друга проба грунту відбирають біля берега Південного Буга (3км), третя проба на вул. Лесі Українки (4 км), четверта проба в лісі біля вул.. Максимовича (5км). Додаток 3.

5.2 Таблиця 1

Забруднення зумовлюється осіданням твердих частинок, а також попаданням забруднюючих речовин у результаті мокрого очищення атмосфери, тому необхідно встановити площу земель, забруднених викидами підприємств(табл.5.1).

Табл. 5.1

Площа хімічного забруднення грунтів

Назва підприємства

Забруднююча речовина

Відстань формування, м

Площа забруднення, га

Хімзавод

Хром

20

62.8

Розрахунки для підприємства "Хімпром" проводиться за формулою:

S = р Ч R2,

Де R=20h;

Де R -- максимальна відстань формування найбільшої концентрації; р - стала, яка дорівнює 3,14; h - висота труби, звідки відбувається викид.

R= 20.

S= 20 Ч 3.14 = 62.8 га.

У ГОСТ 17.4.1.02-83 подано класифікацію важких металів за класом небезпечності, в якій враховано їх токсичність у грунті та рослинах, гранично допустиму концентрацію (ГДК) у грунті, міграційні властивості.

Для визначення ступеня накопичення важких металів використано коефіцієнт концентрації (КК), який характеризує співвідношення вмісту хімічного елемента у грунтовому покриві до його фонового значення.

Гранично допустима концентрація важких металів у грунтах є загально санітарним показником шкідливості і не визначає небезпеку вмісту того чи іншого хімічного елементу в грунті, оцінити небезпеку забруднення грунтів комплексом металів можливо за підрахунком сумарного показника поліелементного забруднення.

Для визначення ступеня накопичення важких металів використано коефіцієнт концентрації (КК), який характеризує співвідношення вмісту хімічного елемента у грунтовому покриві до його фонового значення. Гранично допустима кількість (ГДК) речовин, що забруднюють грунти, означає частку хімічної речовини, що забруднює грунти, і не справляє прямої або опосередкованої дії, включаючи віддалені наслідки для навколишнього середовища та здоров'я людини.

5.2 Таблиця 2

Площа хімічного забруднення грунтів внаслідок дії промислових викидів хімічного заводу наведена в таблиці 5.2

Табл. 5.2

Забруднююча речовина

Відстань формулювання концентрації в межах ГДК, м

Площа забруднених

Грунтів, га

Сірчаний газ

1100

3 801 327, 1

Сірководень

500

785 398, 1

Оксид вуглецю

105, 41

34 907, 1

Пил нетоксичний

300

282 743, 3

Сажа

52, 7

8 725, 1

Діоксид азоту

105, 4

34 900, 5

У межах Вінниці виділено 11 антропогенних парагенетичних і парадинамічних ландшафтних полів із допустимим рівнем забруднення довкілля (сумарний показник (СПЗ) грунтів - 8-16 одиниць) загальною площею 20,14 км2 (29,3 % від площі міста).

Антропогенна парагенетична ландшафтна система (АПГЛС) - це система суміжних або віддалених динамічно пов'язаних ландшафтних комплексів, що виникли одночасно або послідовно під впливом людської діяльності та її результатів.

Антропогенна парадинамічна ландшафтна система (АПДЛС)- це система суміжних або незначно віддалених ландшафтних комплексів, активний взаємозв'язок між якими відбувається завдяки господарській діяльності людини та її результатам. У їх мікроелементному складі переважають цинк, срібло, свинець, барій, хром та інші елементи з концентраціями, які у 2-4 рази перевищують фоновий вміст.

На території міста виділено 18 антропогенних парагенетичних і парадинамічних ландшафтних полів з помірно небезпечним рівнем забруднення загальною площею 3,56 км2 (5,2 % від площі міста). Найхарактернішими елементами для всіх полів є цинк, свинець, срібло, олово, хром, барій, стронцій, рівні концентрацій яких перевищують фонові у 2-10 разів.

Про це свідчать високі концентрації свинцю, срібла та присутність молібдену, хрому, міді, барію.

Практично в усіх парагенетичних ландшафтних полях забруднення лівобережжя Південного Бугу присутні стронцій, барій, фосфор, лантан, церій, які характерні для викидів і відходів колишнього "Хімпрому". Цим визначається вкрай негативний його вплив на стан екоумов усієї північно-східної частини міста.

Забруднення характеризується таким складом хімічних елементів: срібло - 20, барій - 10, свинець - 7,5, цинк - 4, молібден - 3, скандій - 2,5, хром - 2, олово -2, фосфор - 2. Джерело походження поля точно не встановлене. Ймовірно, ним є механічне забруднення грунтів промисловими відходами ПрАТ "Вінницяпобутхім", про що посередньо свідчить типоморфний склад і вміст хімічних речовин.

Похожие статьи




Аналіз екологічного стану земель у межах м. Вінниця, Принципи спостереження за хімічним забрудненням грунту (три методи) - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

Предыдущая | Следующая