Забруднення водних ресурсів - Гідросфера

Найбільше загрожують чистоті водойм нафтові масла. Для очищення від нафти потрібне вловлювання не тільки плаваючої по поверхні плівки, але й осадження нафтової емульсії.

Досить небезпечні як забруднювачі стічні води целюлозно-паперової промисловості. Стоки цих підприємств поглинають кисень за рахунок окислювання органічних речовин, засмічують воду нерозчинними речовинами й волокнами, надають воді неприємний смак і запах, змінюють цвіт, сприяють розвитку грибних обростань по дну й берегам.

Особливо забруднюють водойми й згубно відбиваються на розвитку водних організмів стічні води різноманітних хімічних заводів. Скидання ТЭЦ звичайно бувають підігріті на 8-10° С вище в порівнянні з водою водойм. При підвищенні температури водойм у них відбувається посилення розвитку мікро - і макропланктонів, "цвітіння" води, змінюються її захід і цвіт.

Сильно забруднює й засмічує ріки молевий сплав лісу. Маси пливучого лісу наносять рибі поранення, перепиняють шлях до нерестовищ, риба здебільшого залишає звичайні місця нересту. Кора, суки, гілки засмічують дно водойм. З колод і деревних відходів виділяється у воду смола й інші шкідливі для рибного населення продукти. Екстраговані з деревини речовини розкладаються у воді, поглинаючи кисень, викликаючи загибель риб. Особливо в першу добу сплаву від недоліку кисню гинуть ікра й мальки риб, а також кормові безхребетні.

Підсилює засмічування рік скидання в них відходів лісозаводів - підмножина, кора й ін., що скупчуються здебільшого в заводях і протоках. Частина лісу тоне, число колод збільшується рік у рік. Гниюча деревина й кора отруюють воду, вона стає "мертвої".

Джерелом забруднення вод у багатьох випадках є комунальні стічні води (каналізація, лазні, пральні, лікарні й ін.).

Росте чисельність населення, розширюються старі й з'являються нові міста. На жаль, не завжди будівля очисних споруджень устигає за темпами житлового будівництва.

Положення ускладнюється тим, що за останні роки в складі стічних вод різко збільшився зміст біологічно активних і стійких домішок, таких, як нові види мийних засобів, продуктів органічного синтезу, радіоактивних речовин і ін.

У ряді районів спостерігається забруднення підземних вод, пов'язане із просочуванням у водоносні обрії забруднень із поверхні. Найбільшу ж загрозу життю водойм і здоров'ю людей представляють радіоактивні відходи атомної промисловості. Джерелом радіоактивного забруднення водойм є заводи по очищенню уранової руди й по переробці ядерного пального для реакторів, атомні електростанції, реактори.

У цей час стічні води підвищеної радіоактивності порядку 100 кюрі/л і вище піддаються похованню в підземні резервуари або накачуються в підземні безстічні басейни.

Установлено, що морська вода здатна роз'їдати контейнери, їхній небезпечний уміст поширюється у воді. Наслідку радіоактивного забруднення від неправильного поховання відходів позначилися в Ірландському морі, де радіоактивними ізотопами були заражені планктони, риби, водорості, а також пляжі.

Спуск радіоактивних відходів у моря й ріки, як і поховання їх у верхніх водонепроникних шарах земної кори, не можна вважати розумним рішенням цієї важливої сучасної проблеми. Потрібні додаткові наукові дослідження способів нейтралізації радіоактивних забруднень у водоймах.

В організмах рослин і тварин відбуваються процеси біологічної концентрації радіоактивних речовин протягом ланцюгів харчування. Концентровані дрібними організмами ці речовини потім попадають до інших тварин, хижакам, де утворять небезпечні концентрації. Радіоактивність деяких планктонних організмів може в 1000 разів перевищувати радіоактивність води.

Деякі прісноводні риби, що представляють собою одне з вищих ланок у ланцюзі харчування, в 20-30 тис. раз радіоактивніше води, у якій вони живуть.

Забруднення стічних вод ділять в основному на дві групи: мінеральні й органічні, у тому числі - біологічні й бактеріальні.

До мінеральних забруднень ставляться стічні води металургійних і машинобудівних підприємств, відходи нафтовий, нафтопереробнійі гірничодобувної промисловості. Ці забруднення містять пісок, глинисті й рудні включення, шлаки, розчини мінеральних солей, кислот, лугів, мінеральні масла й ін.

Органічні забруднення вод виробляються міськими фекально-господарськими стоками, водами боєнь, відходами шкіряних, паперово-целюлозних, пивоварних і інших виробництв. Органічні забруднення бувають рослинного й тваринного походження. До рослинного ставляться залишки паперу, рослинні масла, залишки плодів, овочів і ін. Основною хімічною речовиною цього роду забруднень є вуглець. До забруднень тваринного походження ставляться: фізіологічні виділення людей, тварин, залишки жирових і мускульних тканин, клейові речовини, та ін. Вони характеризуються значним змістом азоту.

Бактеріальні й біологічні забруднення являють собою різні живі мікроорганізми: дріжджові й цвілеві грибки, дрібні водорості й бактерії, у тому числі - збудники тифу, паратифу, дизентерії, яйця гельмінтів, що надходять із виділеннями людей і тварин та ін. Бактеріальне забруднення стічних вод характеризують величиною коли-титру, т. е. найменшим обсягом води в міліметрах, у якому втримується одна кишкова паличка (бактерія "коли"). Так, якщо коли-титр дорівнює 10, це значить, що в 10 мол знайдена 1 кишкова паличка. Цей вид забруднень притаманний побутовим водам, а також стічним водам боєнь, шкіряних заводів, шерстомойок, лікарень і ін. Загальний обсяг бактеріальної маси досить великий: на кожні 1000 м3 стічних вод - до 400 л.

Забруднення здебільшого містять близько 42% мінеральних речовин і до 58% органічних.

При розгляді питання про склад стічних вод одним з важливих понять є концентрація забруднення, тобто кількість забруднень в одиниці об'єму води, обчислювальному в мг/л або г/м3.

Концентрацію забруднень стічних вод визначають хімічними аналізами. Велике значення має рн стічних вод, особливо при процесах їхнього очищення. Оптимальним середовищем для біологічних процесів очищення є води із рн близько 7-8. Побутові стічні води має слабо лужну реакцію, виробничі - від сильнокислої досильнолужної.

Забруднення водойм характеризується наступними ознаками: поява плаваючих речовин на поверхні води й відкладення на дні осаду; зміна фізичних властивостей води, якось: прозорості й кольоровості, поява заходів і присмаків; зміна хімічного складу води (реакції, кількості органічних і мінеральних домішок, поява отруйних речовин і ін.), зменшення розчиненого у воді кисню; зміна видів і кількості бактерій і поява хвороботворних бактерій за рахунок надходження їх зі стічними водами.

Вода має надзвичайно коштовну властивість безперервного самопоновлення під впливом сонячної радіації й самоочищення. Воно полягає в перемішуванні забрудненої води з усією її масою й надалі процесі мінералізації органічних речовин і відмирання внесених бактерій. Агентами самоочищення є бактерії, гриби й водорості. Установлено, що в ході бактеріального самоочищення через 24 год залишається не більше 50% бактерій, через 96 год - 0,5%. Процес бактеріального самоочищення сильно вповільнюється взимку, так що через 150 год зберігаються ще до 20% бактерій.

Щоб забезпечити самоочищення забруднених вод, необхідно їхнє багаторазове розведення чистою водою.

Якщо ж забруднення настільки великі, що самоочищення води не відбувається, існують спеціальні методи й засоби для ліквідації забруднень, що надходять зі стічними водами.

У промисловості - це головним чином будівництво цехових і загальнозаводських споруджень по очищенню стічних вод, удосконалювання технологічного процесу виробництва й будівництво утилізаційних установок для витягу коштовних речовин зі стічних вод.

На річковому транспорті найбільше значення має боротьба із втратами нафтопродуктів при навантаженні, вивантаженні й транспортуванні на судах річкового флоту, устаткування судів ємностями для збору забруднених вод.

При лісовому сплаві основними методами боротьби із засмічуванням рік є строге дотримання технології сплаву лісу, очищення русявів рік від затонулої деревини, припинення молевого сплаву лісу на ріках, що мають рибогосподарське значення.

Похожие статьи




Забруднення водних ресурсів - Гідросфера

Предыдущая | Следующая