Екологічний стан грунту, Значення та роль хімічного заводу - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

Значення та роль хімічного заводу

Хімічна промисломвість -- це галузь важкої промисловості, до якої належить продукція мінеральних добрив, пластмас і хім. композитів, штучного і синтетичного волокна й текстилю, органічних і неорганічних хімікатів, гербіцидів, хімікатів для презервування продуктів харчової промисловості, фото - і кіноплівки та реактивів для упакування, штучної гуми, засобів для миття та дезинфектантів, отрутохімікатів воєнного призначення, а також деяких експозитів.

Хімічна промисловість залишилась Україні у спадщину від самодостатнього хімічного комплексу Радянського Союзу. Специфіка галузі колишнього СРСР полягала в тому, що часто хімічні підприємства розміщувалися регіонально, як правило, наближаючись до сировинної бази. Лише підприємства-виробники добрив були наближені до споживачів, - розміщені в аграрних регіонах. Треба також зазначити, що багато підгалузей хімічної промисловості мали загальносоюзне значення, в Україні знаходилася лише частина вертикальної структури виробничої кооперації. Частина галузей, які випускали кінцеві продукти з напівфабрикатів і сировини, що вироблялася в інших республіках СРСР, відразу після розпаду Союзу були поставлені у важкі економічні рамки, після чого підприємства стали банкротами і змінили власника.

Хімічна промисловість характеризується надзвичайно широкою сировинною базою. Вона використовує нерудну мінеральну (хімічну) сировину із земних надр (калійні і кухонні соді, фосфорити, апатити, сірку), паливні мінеральні ресурси (нафту, природний газ, вугілля, сланці), відходи чорної і кольорової металургії, лісової, харчової та легкої промисловості. Використовуючи сировину з інших галузей, хімічна промисловість комбінується і кооперується з ними. Для неї характерна й концентрація виробництва, що здійснюється шляхом об'єднання підприємств.

Хімічні пiдприємства общирні за своїм виробництвом та асортиментною полiтикою. Тут виготовляють пентафталевині, полiуретанові, акрiлові, акрилатні емалі i фарби, лаки, клейовні засоби для ремонтно-будiвельних робiт, олiфи, засоби для зняття старих лакофарбових поверхонь, засоби для бiозахисту деревини, виробляють матерiали по догляду за автомобiлями: мастики, шпаклiвки, грунт-шпаклiвки, грунтiвки, розчинники, охолоджуючi рiдини, емалi швидковисихаючi для автомобiльного, сiльськогосподарського, залiзничного транспорту.

Хімічний завод виробляє також вогнезахиснi пасти для металоконструкцiй i високовольтних кабелiв; пасти i мастики для спецтехнiки; полiрувальнi пасти для меблiв; фiльтрувальнi елементи для фiльтрацiї лакофарбових матерiалiв, нафтопродуктiв та iнших рiдин, крiм рiдин для харчової промисловостi; електроiзоляцiйнi пасти для виробництва та ремонту магнiтних котушок, що використовуються в машинобудуваннi та металургiї а також різні добрива для грунтів та квітів.

Значення хімічної промисловості виражається в прогресивній хімізації всього народногосподарського комплексу: розширюється виробництво цінних промислових продуктів; відбувається заміна дорогого і дефіцитного сировини більш дешевим і поширеним; проводиться комплексне використання сировини; уловлюються і утилізуються багато виробничі відходи, у тому числі шкідливі в екологічному відношенні. На базі комплексного використання різноманітної сировини та утилізації виробничих відходів хімічна індустрія утворює складну систему зв'язків з багатьма галузями промисловості і комбінується з переробкою нафти, газу, вугілля, з чорною і кольоровою металургією, лісовою промисловістю. З таких поєднань складаються цілі промислові комплекси.

Похожие статьи




Екологічний стан грунту, Значення та роль хімічного заводу - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

Предыдущая | Следующая