Водні ресурси світу, Загальна характеристика водних ресурсів світу - Вплив великих міст та заводів на поверхневі води світу

Загальна характеристика водних ресурсів світу

До водних ресурсів належать поверхневі та підземні води, які використовуються або можуть використовуватися в господарській діяльності (води озер, річок, льодовиків, підземні води, опріснені води морів). Загальні запаси води на планеті становлять близько 1,4 млрд. кубічних кілометрів. З них на прісні води припадають лише 2,5%. Більша її частина зосереджена в льодовиках і багаторічних снігах, якими покрито 10% суходолу. Прісні води, доступні людині для безпосереднього використання, становлять менш як 1% усіх запасів води на Землі. Запаси доступної прісної води розміщені дуже нерівномірно. Так, в Африці лише 10% населення мають регулярне водозабезпечення, в той час як у Європі цей показник становить 95%. Одним зі способів одержання прісної води є опріснення морської, який застосовують в Японії, Кувейті, Туркменистані, Азербайджані.

Одним з найбільших споживачів прісної води є сільське господарство. Так, на вирощування 1 т пшениці потрібно 800 -- 1200 м3, рису -- 5 000-7000 м3, бавовнику -- 4000--5000 м3 води. До крупних споживачів води належить і промисловість, особливо хімічна, металургійна та енергетика.

Сукупність мінеральних, енергетичних та біологічних запасів, що містяться в океанах, становлять ресурси Світового океану. Це величезне сховище природних ресурсів, що за своїм потенціалом не поступається ресурсам поверхні Землі. До мінеральних ресурсів Світового океану відносять морську воду, становить 94% усього об'єму гідросфери планети. Воду морів і океанів можна уявити як величезні запаси "живої руди", що містить 70 елементів періодичної системи хімічних елементів Д. І. Менделєєва. Найбільше значення мають розвідані запаси нафти і газу. На них припадають половина всіх світових запасів і 90% вартості всіх ресурсів, що добувають з морського дна. Найбільшим є видобуток у водах Перської, Венесуельської, Мексиканської заток, Північного та Каспійського морів. Кам'яне вугілля з морського дна видобувають Велика Британія, Канада, Нова Зеландія, Японія, Австралія. Важливе місце посідають і залізомарганцеві конкреції.

У перспективі зростатиме видобуток залізної нікелевої, мідної, олов'яної, титанової руд, а також хімічної сировини: сірки, сполук Магнію, Брому, Калію, фосфоритів. Морська вода є "постачальником" кам'яної солі, яку споживає все людство. Її видобуток із цього джерела становить 30 % від загального.

Рис. 1.1. Ресурси Світового океану

Похожие статьи




Водні ресурси світу, Загальна характеристика водних ресурсів світу - Вплив великих міст та заводів на поверхневі води світу

Предыдущая | Следующая