Вплив господарської діяльності хімічного заводу на грунти - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

У міру розвитку продуктивних сил, розгортання науково-технічного прогресу зростає інтенсивність індустріального втручання людини в "справи" природи. Індустріальний розвиток перетворює всю планету в арену практичної діяльності людей. Велику тривогу практично у всіх країнах миру викликає загроза забруднення навколишнього середовища - одного з проявів незворотного порушення рівноваги між людиною і природою. Вплив матеріального виробництва на природу стало настільки інтенсивним, що їй не вдається за рахунок власних сил і механізмів компенсувати порушення екологічної рівноваги. Виникла загроза руйнації озонового шару нижніх в шарах атмосфери. Відбувається забруднення водних систем й грунту. Забруднення грунтів має різні джерела:

    1. відходи металообробної промисловості; 2. промислові викиди; 3. продукти згоряння палива; 4. автомобільні вихлопи відпрацьованих газів; 5. засоби хімізації сільського господарства.

Найшкідливішими для навколишнього природного середовища є забруднення грунтів хімічними та біологічними компонентами, зокрема радіонуклідами, важкими металами, пестицидами, збудниками інфекційних хвороб. Грунти міста продовжують зазнавати суттєвого забруднення важкими металами від промислових викидів шкідливих речовин, особливо свинцем, цинком та міддю.

У десятки разів перевищує Гранично допустииму концентрацію забруднення грунтів нафтою і нафтопродуктами в місцях, зв'язаних із її видобутком, переробкою, транспортуванням і розподілом.

Основними забруднювачами є підприємства паливно-енергетичного комплексу, металургії, хімічної промисловості, машинобудування, військово-промислового комплексу, промисловості будівельних матеріалів, харчової промисловості, комунального господарства, транспорту.

Хімічні підприємства викидають в атмосферу сірчістій ??газ, оксиди азоту, вуглеводні и летючі органічні сполукитощо. Дуже забруднюють навколишнє середовище підприємства видобутку і переробки сірки, калійної та кухонної солі а такоже ті з, що виробляють азотні і фосфатні добрива (міста Донбасу, Вінниця, Суми, Одеса). Забруднюють такими речовинами: пил мінеральних добрив, свинець, кадмій, хром, сірки, фтористі сполуки, аміак, сульфати, сульфіди та ін.

У грунт шкідливі речовини можуть потрапляти різними шляхами: з атмосфери у вигляді грубодисперсних аерозолів, що входять до складу викидів промислових підприємств (або вихлопних газів автомобілів), а також з дощем і снігом. Важкі метали міцно сорбуються і взаємодіють з грунтовим гумусом, утворюючи важкорозчинні з'єднання. Таким чином йде їх накопичення в грунті. Поряд з цим в грунті під впливом різних факторів відбувається постійна міграція потрапляють в неї речовин і перенесення їх на великі відстані.

Оскільки хімічна промисловість загалом зосереджена у великих містах, то й асортимент токсикантів, що надходять у їх навколишнє середовище, досить різноманітний, а рівень забруднення грунтів важкими металами нерідко перевищує гранично допустиму концентрацію (ГДК) у 5-10 і більше разів. Встановлено, що з віддаленням від промислово-міських конгломерацій рівень забруднення довкілля, зокрема грунтів, різко зменшується, і вже на відстані 10-20 км вміст важких металів у грунті наближається до фонових значень. Однак на розподіл токсикантів, зокрема важких металів, значно впливає "роза вітрів". З космосу видно, що в окремих випадках шлейфи великих промислових підприємств досягають на відстані 100-150 км. Отже, хімічна промисловість є одним із видів господарської діяльності яка найбільш негативно впливає на навколишнє середовище та є основним забруднювачем грунтів.

Похожие статьи




Вплив господарської діяльності хімічного заводу на грунти - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

Предыдущая | Следующая