Матеріали і методи - Управління розвитком природно-територіальних комплексів біорезервату "Шацький" на засадах сталого розвитку

Теоретичним аспектам проектування, планування управління та безпосередньо особливостям самого процесу управління у різних моделях національних парків присвячені праці зарубіжних і вітчизняних авторів - К. Бішопа, М. Гріна, А. Філліпса, Ю. А.Буйволова, А. К. Благовідова [4ч6], індикатори стійкого розвитку описані у роботах Дж. Диксона, А. А. Тішкова [7ч8]. Низку методичних і методологічних розробок у галузі стійкого життєзабезпечення населення в національних парках запропоновано добродійним фондом "Центр охорони дикої природи".

Територія сучасного Шацького адміністративного району займає площу 75900 га, а територія Шацького НПП - 48977 га. В умовах, коли 64,5 % площі адміністративного району займає ПЗФ, доцільно розглядати і залучати до аналізу всю територію Шацького адміністративного району як єдиний природно-територіальний комплекс і цілісну територію місцевого національного парку, що вимагає вироблення спільної програми економічного розвитку для адміністративних і природоохоронних суб'єктів господарювання. Багатий потенціал природних ресурсів, що локалізований в водно-болотних комплексах БР "Шацький, доцільно використовувати і зберігати у відповідності з єдиним гармонійним планом управління, що забезпечить ослаблення і можливість уникнення конфронтації між зацікавленими суб'єктами господарювання та сприятиме раціональному природокористуванню та стійкому розвитку даного транскордонного регіону.

Враховуючи, що територія біорезервату знаходиться на вододілі двох басейнів - Чорноморського і Балтійського і є центральним ядром Поліського екологічного коридору, який, в свою чергу, є кліматоутворюючим і біорегулюючим регіоном для значної території Європейського континенту, то першочергова увага була приділена тим аспектам проблеми управління ПЗФ, які стосуються напрацювання науково-обгрунтованих рекомендацій щодо нейтралізації негативного впливу, обумовленого інтенсифікацією антропогенної діяльності, техногенних навантажень та кліматичних змін на території ПЗФ-ЗП. Зокрема, це стосується нейтралізації прогнозованих негативних наслідків впливу на значну частину території ПЗФ-ЗП промислового освоєння крейдового родовища "Хотиславське", прискореного нарощування обсягів рекреації та заготівель дарів природи, лісогосподарської діяльності (несанкціоновані вирубки лісу), збільшення використання автотранспорту, неконтрольованого ведення сільськогосподарського виробництва приватними власниками, практичної відсутності централізованих сміттєзвалищ та переробки побутових відходів, відсутності централізованого каналізування, тощо.

Похожие статьи




Матеріали і методи - Управління розвитком природно-територіальних комплексів біорезервату "Шацький" на засадах сталого розвитку

Предыдущая | Следующая