Особливості інвентаризації лісових насаджень за матеріалами дистанційних знімань - Аерокосмічні методи досліджень

Планування керування лісами включає складання прогнозів того, як буде виглядати ліс у результаті тих або інших способів керування. Можливість даного аналізу є вирішальною практично для всіх сторін прогнозу керування, особливо в області довгострокових оцінок продукції деревини й природних місцеперебувань. Прогнозування включає застосування стратегії керування - звичайно у вигляді моделі - до лісових ГІС-кадастрах і проектування результату дії стратегії на ліс і інші зв'язані земельні об'єкти в майбутньому. Це означає, що інформаційні системи лісового господарства повинні не тільки описувати поточний стан лісу, але й уміти працювати з динамікою освоєння лісів і змінами великих ландшафтних областей, як на короткому, так і на довгому відрізку часу.

Сучасні ГІС дають можливість переглядати бази даних, установлювати параметри моделі, спостерігати за результатами, додавати важливі параметри, як часові, так і просторові. У рамках кадастру й обраної моделі користувач можете спостерігати, як може виглядати ліс у майбутньому через 5, 10, 25 або 100 років. дистанційний знімок аерокосмічний лісовий

Доцільність використання супутникових знімків для досліджень за лісовими ресурсами Землі визначається їх перевагою перед традиційними методами аерофотознімання. Наявність каналів інфрачервоного діапазону підвищує їх інформативність саме для визначення вегетаційного покриву землі. Проте дослідники, що займалися питаннями дешифрування таких знімків проводили переважно тільки візуальну оцінку даного матеріалу і знаходили особливості передачі категорій лісових насаджень на знімку наочно. При цьому точність ідентифікації певних категорій насаджень на знімку була суб'єктивною і залежала від досвіду, навичок і фізичного стану дослідника. Точність класифікації (розподіл зображення на окремі однорідні категорії) в таких випадках обмежена суб'єктивними факторами. Розвиток обчислювальної техніки і програмного забезпечення сприяв можливості цифрової оцінки зображення та його автоматичного опрацювання. На основі супутникових знімків створюють тематичні карти, які в сукупності з іншими картографічними матеріалами придатні для використання і ГІС-проектування. Та при їх використанні необхідно приводити зображення на знімках до картографічного.

Цифрові топографічні карти є базою, яка доповнюється лісоінвентаризаційною, лісівничою, лісотипологічною, кліматичною грунтовою інформацією об'єднаною в єдину інформаційну систему. Ця система, як і будь-яка інша ГІС, служить для зберігання, аналізу, використання різнопланових даних, для чого система повинна мати опрацьовані функції управління базами даних. Інформація таксаційних описів складає цифрову базу даних для наповнення лісової ГІС. Додаткова інформація, може бути представлена дані спостережень на постійних пробних площах, закладених з метою моніторингу лісових ресурсів та навколишнього середовища.

Пробні площі, закладені в основних типах лісу та ідентифіковані на топографічних картах та аерофотознімках служать джерелом інформації для контрольованої класифікації, та на підставі змін основних таксаційних показників дають можливість прослідкувати зміни в районі спостережень.

Цифровий план лісових насаджень з наявною базою таксаційного опису дає можливість створювати тематичні карти земель лісового фонду, представляти основні таксаційні показники, планувати господарські заходи (доглядові рубання, заходи охорони і захисту лісу від пожеж, шкідників і хвороб), що може виконуватись автоматично залежно від поставлених умов.

Практична частина

Дано аерокосмічний знімок певної частини Білогрудівського лісу.

На даному знімку зображено частину лісового масиву. Чітко видно лісовий шлях. Чітко виділено клас насаджень - широколистяний ліс та в межах даного виділеного класу можна провести розподіл насаджень за двома віковими категоріями. Отож чітко вирізняються молоді лісові насадження в центральній частині знімку в масиві старих насаджень.

Висота над рівнем моря 223 м.

Координати в центральній частині знімку: 48°46г36.57ЅС 36°16г29.56ЅВ

Дата зйомки була проведена 28 червня 2008 року.

Висновки

Дистанційні методи досліджень лісового фонду є одним з найбільш перспективних напрямків інтенсифікації лісоінвентаризаційних робіт та організації лісового господарства. Сучасні комп'ютерні технології обробки зображень роблять аерокосмічне зондування доцільним та ефективним у лісовому господарстві. Матеріали дистанційних зйомок знаходять широке застосування при лісовій інвентаризації, оцінці стану лісових насаджень, охороні і захисту лісу від пожеж, шкідників і хвороб.

Результати досліджень дозволяють зробити наступні висновки:

    - для дешифрування вкритих та не вкритих лісовою рослинністю земель достатньою є просторова роздільна здатність знімків не нижче, ніж 20Ч20 м, а спектральна повинна включати канал інфрачервоного діапазону. Вищі показники роздільної здатності матеріалів дистанційних знімань, дозволять проводити детальнішу інтерпретацію аерокосмічних матеріалів та дешифрування окремих категорій земель лісового фонду; - комплексне використання топографічної та лісівничої інформації про об'єкт досліджень дозволяє врахувати фактори, що впливають на якість зображення та формувати у поєднанні з тематичною картою та супутниковими знімками геоінформаційну систему; - при дистанційній інвентаризації земель лісового фонду за мульти-спектральними знімками доцільним є ієрархічний метод класифікації, оскільки дає можливість проводити класифікацію кроками, використовуючи при кожному з них меншу кількість тренувальних вибірок; - супутникові знімки придатні для візуальної оцінки не вкритих лісовою рослинністю земель лісового фонду та ходу природного поновлення; - аерокосмічні знімки дозволяють проводити класифікацію земель лісового фонду за допомогою ЕОМ. Автоматично виділяються землі лісового фонду - незімкнуті лісові культури, заболочені ділянки, луки, землі сільськогосподарського користування. З необхідною для лісової інвентаризації точністю виділяються класи насаджень та в межах кожного з виділених класів можна провести розподіл насаджень за двома віковими категоріями; використання методу ГІС-аналізу при опрацюванні зображень підвищує точність виділення мішаних насаджень.

Похожие статьи




Особливості інвентаризації лісових насаджень за матеріалами дистанційних знімань - Аерокосмічні методи досліджень

Предыдущая | Следующая