Виклад основного матеріалу й обгрунтування отриманих результатів дослідження - Управління розвитком природно-територіальних комплексів біорезервату "Шацький" на засадах сталого розвитку

Сталий розвиток України грунтується на реальних передумовах, до яких належать наявність, стан та можливості використання природно-ресурсного потенціалу її території. Сьогодні неможливо ігнорувати такі об'єктивні чинники, як вичерпність природних ресурсів, вразливість навколишнього середовища, екологічна стійкість та ресурсно-екологічна місткість довкілля, межі його екологічної опірності щодо негативних антропогенних дій тощо. Усі ці фактори потребують всебічного врахування в еколого-економічній діяльності регіонів.

На сьогодні, для багатьох ПЗТ постає проблема, пов'язана з управлінням цими територіями. Оскільки, в межах України, підходи до управління, в більшості, грунтуються на суто адміністративних механізмах, то для вирішення такої проблеми необхідним є використання сучасних підходів до управління, що грунтуються на засадах сталого розвитку.

Практичним інструментом у контексті забезпечення сталого просторового розвитку цього регіону є розробка та реалізація стратегії використання та охорони природно-ресурсного потенціалу й екологічної реабілітації території БР "Шацький" на основі запропонованої у роботі [2] інформаційно-аналітичної системи (ІАС), призначеної для управлінням природно-заповідними територіями, структура якої на даний час вимагає удосконалення. Удосконалена ІАС повинна містити механізми забезпечення: науково-обгрунтованого оцінювання екологічного стану природно-територіальних комплексів ПЗФ та процесів його еволюції; прогнозування наслідків еволюції стану екосистем під впливом різних природних, антропогенних, соціальних та економічних факторів; вироблення науково-еколого-економічно обгрунтованих рішень для управління об'єктами ПЗФ на основі напрацьованої інформації. Удосконалення структури ІАС повинно враховувати входження Шацького НПП (БР "Шацький") до складу ТБР "Західне Полісся", сучасні виклики і еколого-економічні загрози, обумовлені новими факторами впливу на цю територію, а також появу нових інформаційних та інструментальних можливостей для забезпечення процесів отримання та накопичення моніторингових даних, їх обробки, моделювання та аналізу, а також підготовки оцінок, прогнозів та рекомендацій для прийняття відповідних управлінських рішень кінцевими споживачами. Структура удосконаленої ІАС наведена на рис. 1. і складається з ряду функціональних підсистем, які пов'язані між собою та об'єктами ПЗФ інформаційними, матеріальними та енергетичними зв'язками.

удосконалена інформаційно-аналітична система для управління природно-територіальними комплексами біорезервату

Рис. 1. Удосконалена інформаційно-аналітична система для управління природно-територіальними комплексами біорезервату "Шацький"

Основні функціональні елементи ІАС є:

Ь підсистема комплексного екологічного моніторингу (КЕМ);

Ь підсистема ГІС-технологій, що містить:

    O блок моделювання (геообробки); O блок візуалізації результатів - створення картографічних матеріалів; O базу геоданих (БГД);

Ь підсистема аналізу та підготовки рішень.

Підсистема комплексного екологічного моніторингу (рис. 2) забезпечує виконання наступних функцій: обгрунтований вибір визначальних параметрів (екологічних індикаторів) стану тих чи інших екосистем ПЗТ, моніторинг компонентів екосистем на основі інформаційно-ємних екологічних індикаторів, попередній аналіз та структуризація отриманих результатів для їх введення у БГД.

структура системи комплексного екологічного моніторингу території біорезервату

Рис. 2. Структура системи комплексного екологічного моніторингу території біорезервату "Шацький"

Інформаційно-ємні екологічні індикатори повинні визначатись шляхом аналізу регіональних факторів впливу і об'єднуватися в групи відповідно до їх походження: природні, антропогенні та соціально-економічні.

Підсистема ГІС-технологій - спеціалізований іпрограмний продукт для збору, збереження, аналізу та графічної візуалізації просторових даних та пов'язаної з ними інформації про об'єкти ПЗФ. Основні його блоки (рис. 3):

    Ш Блок моделювання - геообробка даних, моделювання та прогнозування можливих сценаріїв розвитку еколого-економічних процесів; спрямований на розв'язування задач оцінювання стану окремих об'єктів, динаміки процесів і явищі, та отримання прогнозних оцінок; Ш Блок візуалізації - 2D- та 3D- візуалізація геоданих, результатом такої є отримання різнорідних матеріалів за результатами картографування, обробки даних моніторингу, моделювання тощо; реалізується у картографічній, цифровій та текстовій формах у вигляді електронних карт, електронних атласів, які можуть містити об'ємні текстові коментарі, табличні дані. Ш База геоданих - об'єднує дані, отримані підсистемою КЕМ, статистичні та кількісні дані про фактори впливу та атрибутивні дані ГІС.

Одночасне накладання декількох векторних шарів засобами ГІС дає можливість отримання різних тематичних електронних та паперових карт, наприклад, візуалізації об'єктів рекреації (рис. 4) (бази відпочинку, наметові містечка) та основних туристичних об'єктів і маршрутів (рис.5).

Карта центрів біорізноманіття БР "Шацький". (рис. 6) ілюструє основні види орнітофауни (21 вид), які є біологічними індикаторами природних процесів в екосистемах біорезервату. На основі ГІС методик, створено цифровий шар із 42 полігонів для дослідження 21 виду біоіндикаторів стану природних екосистем Західного Полісся. Встановлено 286 локалітетів концентрації біоіндикаторів на території біорезервату і виявлено найбільш стійкі і найбільш вразливі регіональні центри біорізноманіття, збереження яких тепер потребує детальної розробки планів дій по управлінню екосистемами та їх природними ресурсами в умовах зростаючого антропогенного навантаження.

удосконалена структура гіс біорезервату

Рис. 3. Удосконалена структура ГІС біорезервату "Шацький"

карта об'єктів рекреації

Рис. 4. Карта об'єктів рекреації

Біорезервату "Шацький"

Рис. 5. Карта туристичних об'єктів біорезервату "Шацький"

З метою виявлення і ранжування основних факторів впливу на природно-заповідну територію БР "Шацький" було проведено SWOT/TOWS аналіз, а також PESTM аналіз для формування системи індикаторів соціально-економічного стану і якості проживання населення даного регіону [9].

карта центрів біорізноманіття біорезервату

Рис. 6. Карта центрів біорізноманіття біорезервату "Шацький"

Це даєо змогу в подальшому об'єктивно оцінити потенціал розвитку регіону, розробити ефективні заходи щодо упередження можливих ризиків і розробити ефективну стратегію щодо подальшої реалізації стратегії. Узагальнена таблиця результатів проведеного SWOT - аналізу має наступний вигляд: Адаптивний управління біорезерват інформаційний

Таблиця 1. Узагальнена таблиця результатів SWOT - аналізу

Сильні сторони

Вигідне географічне положення

Природні ресурси

Туристично-рекреаційний потенціал

Формування трилатерального біосферного резервату

Слабкі сторони

Поганий стан інфраструктури

Великі видатки на забезпечення природно-техногенної безпеки

Можливості

Економічне зростання в державі

Регіональна інтеграція

Транскордонне співробітництво

Загрози

Конкуренція з боку інших центрів

Нестабільність законодавства

За результатами розширеного PESTMВ аналізу соціально-економічного оточення ідентифіковано істотні чинники, що мають вплив на територію, охоплену стратегією. Їм надано силу впливу нa ресурси цієї території, а також оцінено, чи мають або можуть вони мати позитивний або негативний вплив, і оцінено ступінь імовірності появи цього явища. З наведеного співставлення виникає, що поза природними і політичними чинниками інші групи чинників мають однозначно негативний вплив на територію. В оптимістичному припущенні чинники природні і політичні будуть мати однозначно позитивний вплив, а інші негативні (знову крім соціально-економічних чинників) будуть більш-менш зрівноважені їхнім позитивним впливом. В песимістичному варіанті найбільш негативну дію повинні мати антропогенні чинники, далі соціально-економічні і технічні. Як і в оптимістичному варіанті, картину доповнює позитивний вплив природних i політичних чинників.

Підсумовуючи SWOT/PESTM аналіз території БР "Шацький", встановлено ряд ключових позитивних чинників, зокрема, до них належать: природні чинники, в тому числі, тенденції до ретроверсії унікальних екосистем, а також природні зміни у залісненні. Істотним стратегічним елементом є також позитивні тенденції в політичному оточенні біорезервату, в тому числі формальні дії місцевої адміністрації, стратегічні дії, законодавча база, що розбудовується, а, особливо, активізація транскордонної співпраці, що може вплинути на координацію стратегічних i тактичних дій на цій території для забезпечення стратегії сталого розвитку даного регіону [9].

Похожие статьи




Виклад основного матеріалу й обгрунтування отриманих результатів дослідження - Управління розвитком природно-територіальних комплексів біорезервату "Шацький" на засадах сталого розвитку

Предыдущая | Следующая