Класифікація екологічної кризи - Сучасна екологічна криза

В сучасній літературі екологічні кризи розподіляють за такими критеріями:

За причиненням;

За об'єктною визначеністю;

За ієрархічним статусом;

За здійснюваним ефектом [3, c.54].

За першим означеним критерієм можна говорити про екологічні кризи природного походження і антропогенного походження. Природні екологічні кризи являють собою ті зміни в екологічних системах, що є наслідком природних біологічних процесів, самоорганізації систем, таких стосунків систем як конкуренція тощо. Вони також можуть бути наслідком стихійних явищ.

Екологічні кризи антропогенного походження є результатом впливу людської діяльності на природу. Загалом кажучи, це наслідок цивілізаційного прогресу.

Другий спосіб типізації екологічних криз - коли вони виділяються за об'єктною визначеністю. Тобто, кваліфікується на підставі виявлення саме того об'єкту, на який впливає дана криза. Наприклад, це ті біологічні види, що зникають в результаті екологічної кризи. В умовах глобальної екологічної кризи таким видом стала людина.

Третій підхід до визначення типів екологічних криз - це їх розподіл відповідно до того, екологічні системи якого рівня організації живого охоплені кризовими явищами. Системи більш високого ієрархічного статусу більшою мірою, або навіть суттєво впливають на все живе, включно і на людину.

Четверта можливість кваліфікування і розподілу екологічних криз - за ефектом їхньої дії на екологічні системи, на людину. За цією ознакою екологічні кризи проявляють себе як:

Локальні - ефект їхньої дії обмежений певним регіоном, певними спільнотами;

Регіональні - такі, що проявляються на більших територіях і стосуються великих екологічних систем;

Планетарні - кризові процеси охоплюють більшість екологічних систем Землі або біосферу в цілому [2, c.55].

Зв'язок між ієрархічним статусом екологічної кризи і спричиненим ефектом не є абсолютно жорстким. Деякі локальні екологічні кризи можуть негативним чином вплинути на світове суспільство. Яскравим прикладом такого впливу може бути виникнення нового штаму вірусу, наприклад, грипу, що призводить до величезних епідемій і навіть пандемії.

Похожие статьи




Класифікація екологічної кризи - Сучасна екологічна криза

Предыдущая | Следующая