Нормативні акти в області екологічної сертифікації - Понятие и функции экологической сертификации

Незважаючи на новизну розглянутої правової міри охорони навколишнього середовища, є ряд нормативних правових актів, що встановлюють вимоги по екологічній сертифікації, хоча в Законі РСФСР "Про охорону навколишнього природного середовища" про неї навіть не згадується. Важко пояснити, чому, але не передбачається правове регулювання екологічної сертифікації й у проекті Федерального закону "Про охорону навколишнього природного середовища", підготовленому ще в Минприроды Росії й представленому Правительством РФ у Державну Думу.

Ряд конкретних вимог у сфері екологічної сертифікації встановлений Законом "Про захист прав споживачів". Зокрема, Закон передбачає, що товар (робота, послуга), на який законами або стандартами встановлені вимоги, що забезпечують безпеку життя, здоров'я споживача, охорону навколишнього середовища й запобігання заподіяння шкоди майну споживача, а також засобу, що забезпечують безпеку життя й здоров'я споживача, підлягають обов'язковій сертифікації у встановленому порядку (ст. 7). Як гарантія дотримання вимоги про обов'язкову сертифікацію товарів служить положення цього Закону, відповідно до якого не допускається продаж товару (виконання роботи, надання послуги), у тому числі імпортного, без інформації про проведення його обов'язкової сертифікації й не маркірованого у встановленому порядку знаком відповідності вимогам, зазначеним у п. 1 наведеної ст. 7. Переліки товарів (робіт, послуг), підметів обов'язкової сертифікації, затверджуються Правительством РФ.

Найбільш загальні вимоги щодо екологічної сертифікації встановлені також у Законі РФ "Про сертифікацію продукції й послуг". Причому сертифікація продукції, що впливає на стан навколишнього середовища, виділена як один з напрямків сертифікації.

З метою створення. умов, що сприяють розвитку конкуренції в області сертифікації між організаціями й підприємствами різних форм власності, розпорядженням Правительства РФ затверджена Програма демонополізації в сферах стандартизації, метрології й сертифікації від 20 лютого 1995 р. Жариков Ю. Г Закон на страже землепользования. Предупреждение земельных правонарушений. М., 1997. Стр. 72.

У даній Програмі передбачено, що в рамках федеральної інноваційної програми "Сертифікація й метрологія" передбачається збільшити мережу акредитованих іспитових лабораторій (центрів), що дозволить розширити іспитову базу для проведення сертифікації й створити конкурентне середовище в області як обов'язкової, так і добровільної сертифікації.

Є ряд підзаконних актів, що регулюють відносини по екологічній сертифікації. Це - постанова Правительства РФ від 27 березня 1994 р. "Про сертифікацію безпеки промислових і дослідно-експериментальних об'єктів підприємств і організацій оборонних галузей промисловості, що використовують екологічно шкідливі й вибухонебезпечні технології"; "Порядок проведення сертифікації продукції", затверджений постановами Держстандарту Росії від 1 грудня 1993 р. і від 21 вересня 1994 р.; Положення про порядок здійснення в м. Москві екологічного контролю автотранспортних засобів із введенням екологічного сертифіката автотранспортного засобу єдиного зразка, затверджене постановою правительства Москви від 18 червня 1996р.

Детальне регулювання екологічної сертифікації на федеральному рівні здійснюється, на основі відомчих актів Державного комітету з охороні навколишнього середовища (Минприроды РФ). Найбільш значимими актами є:

    *Основні положення системи сертифікації по екологічних вимогах для попередження шкоди навколишньому природному середовищу (системи екологічної сертифікації), затверджені наказом Минприроды Росії від 23 січня 1995 р.; *Керівні документи (РД) по природоохоронній сертифікації. Федеральна система природоохоронної сертифікації РД 001-93; *Перелік нормативно-методичної документації, що забезпечує процес проведення екологічної сертифікації, що включає: Основні положення системи екологічної сертифікації; Положення про головний орган по екологічній сертифікації; Порядок проведення екологічної сертифікації; Положення про порядок видачі екологічних сертифікатів; Положення про територіальні органи по екологічній сертифікації й порядок їхньої акредитації; Положення про іспитові лабораторії (центрах) і порядок їхньої акредитації; Положення про державний реєстр по екологічній сертифікації, порядок формування й правила його ведення; Положення про знак відповідності на екологічну безпеку; Номенклатура першочергових об'єктів екологічної сертифікації; Оцінка критеріїв екологічної безпеки об'єктів екологічної сертифікації й пакет нормативних документів, що містять кількісні показники цих критеріїв.

Похожие статьи




Нормативні акти в області екологічної сертифікації - Понятие и функции экологической сертификации

Предыдущая | Следующая