Склад і структура екологічної системи. Екологічна піраміда - Основи загальної екології

Екологічна система - основна функціональна одиниця екології, що включає в себе живі організми (біоценоз) і середовище проживання (екотопів), причому кожна з цих частин впливає на іншу і обидві необхідні для підтримки життя.

Екосистеми являють собою основні природні одиниці на поверхні Землі. Це не тільки комплекс живих організмів, але і всі поєднання фізичних чинників. Усюди, де можна спостерігати виразне єдність рослин і тварин, об'єднаних окремою ділянкою навколишнього середовища, говорять про екологічній системі.

Поняття екосистеми не обмежується якимись ознаками рангу, розміру, складності та походження. Тому воно застосовується як до відносно простим штучним (акваріум, теплиця, пшеничне поле), так і до складних природним комплексам організмів і середовища їх проживання (озеро, ліс, океан).

До складу екосистеми входять неживі і живі компоненти.

Неживі (абіотичні) компоненти:

    1) неорганічні речовини (N 2, C0 2, Н 2 О та ін), що включаються в біогеохімічні кругообіги; 2) органічні сполуки (вуглеводи, білки, амінокислоти, гумусові речовини та ін), що зв'язують біотичних та абіотичних екосистем; 3) кліматичний режим (освітленість, температура, вологість та інші фізичні фактори).

Живі (біотичні) компоненти екосистем:

    1) продуценти - автотрофні (самостійно харчуються) організми, головним чином, зелені рослини, які створюють органічні речовини з простих неорганічних речовин. Автотрофи складають основну масу всіх живих істот і повністю відповідають за освіту всього нового органічної речовини в будь-якій екосистемі, тобто є виробниками продукції, 2) макроконсументи (консументи 1, 2 і т. д. порядку) - гетеротрофні (харчуються іншими) організми, головним чином, тварини, які поїдають рослини та інші організми. На відміну від автотрофів продуцентів, гетеротрофи виступають як споживачі і руйнівники органічних речовин, 3) мікроконсументи (редуценти) - гетеротрофні організми, переважно бактерії і гриби, які руйнують складні з'єднання мертвої протоплазми, поглинають деякі продукти розкладання і вивільняють неорганічні поживні речовини, придатні для використання продуцентами.

Структура екосистеми. Залежно від характеру харчування в екосистемі будується екологічна піраміда (піраміда харчування), що складається з декількох трофічних рівнів:

    1) (нижчий) займають автотрофні організми; 2) гетеротрофні організми 1 порядку, що використовують у їжу біомасу рослин; 3) гетеротрофи 2 порядки, що харчуються гетеротрофами 1 порядку, і т. д.

У наземних екосистемах маса продуцентів більше, ніж маса консументів, маса консументів першого порядку більше, ніж консументів другого порядку і т. д. Це обумовлено тим, що їжа використовується не тільки на зростання організмів, але й на задоволення енергетичних витрат: дихання, рух, розмноження, підтримання температури. Тому графічно модель екосистеми має вигляд піраміди.

екологічна піраміда

Рис. 1. Екологічна піраміда: 1. Продуценти (рослини), 2. Консументи 1 порядку (травоїдні), 3. Консументи 2 порядки (м'ясоїдні, хижаки); 4. Кінцеві консументи

Похожие статьи




Склад і структура екологічної системи. Екологічна піраміда - Основи загальної екології

Предыдущая | Следующая