Процедура державної екологічної експертизи - Особливість проведення екологічної експертизи

В документації на об'єкти державної екологічної експертизи повинні передбачатися:

    1) комплексна еколого-економічна оцінка впливу запланованої чи здійснюваної діяльності на стан навколишнього природного середовища, використання і відтворення природних ресурсів, оформлена у вигляді окремого тому (книги, розділу) документації і Заяви про екологічні наслідки діяльності; 2) обгрунтування впровадження сучасних, досконалих нематеріало - і неенергоємних, мало - і безвідхідних технологічних процесів; 3) забезпечення комплексної переробки, утилізації і ефективного використання відходів виробництва; 4) заходи щодо економії водних ресурсів, забезпечення ефективної очистки всіх видів стічних вод, а також їх використання для технічних потреб без скидання цих вод у природні водотоки і водойми; 5) дієвість і досконалість передбачуваних заходів щодо охорони атмосферного повітря від забруднення; 6) забезпечення збереження, охорони і відтворення об'єктів рослинного і тваринного світу та природно-заповідного фонду; 7) забезпечення захисту населення і навколишнього природного середовища від шкідливого впливу антропогенних фізичних, хімічних та біологічних факторів.

Документація, що подається на об'єкти державної екологічної експертизи, повинна бути у встановленому порядку погоджена з заінтересованими органами та містити оцінку можливих соціальних наслідків.

Замовники державної екологічної експертизи зобов'язані підготувати Заяву про екологічні наслідки діяльності та матеріали, на яких вона грунтується.

Метою екологічної експертизи є запобігання негативному впливу антропогенної діяльності на стан навколишнього природного середовища та здоров'я людей, а також оцінка ступеня екологічної безпеки господарської діяльності та екологічної ситуації на окремих територіях і об'єктах.

Основними завданнями екологічної експертизи є:

    1) визначення ступеня екологічного ризику і безпеки запланованої чи здійснюваної діяльності; 2) організація комплексної, науково обгрунтованої оцінки об'єктів екологічної експертизи; 3) встановлення відповідності об'єктів експертизи вимогам екологічного законодавства; 4) оцінка впливу діяльності об'єктів екологічної експертизи на стан навколишнього природного середовища, і якість природних ресурсів; 5) оцінка ефективності, повноти, обгрунтованості та достатності заходів щодо охорони навколишнього природного середовища; 6) підготовка об'єктивних, всебічно обгрунтованих висновків екологічної експертизи.

Процедура проведення екологічної експертизи передбачає вирішення еколого-експертними органами чи формуваннями завдань експертного дослідження і оцінку об'єктів екологічної експертизи, підготовку обгрунтованого об'єктивного еколого-експертного висновку.

Процедура проведення екологічної експертизи передбачає:

    1) перевірку наявності та повноти необхідних матеріалів і реквізитів на об'єкти екологічної експертизи та створення еколого-експертних комісій (груп) відповідно до вимог законодавства (підготовча стадія); 2) аналітичне опрацювання матеріалів екологічної експертизи, в разі необхідності натурні обстеження і проведення на їх основі порівняльного аналізу і часткових оцінок ступеня екологічної безпеки, достатності та ефективності екологічних обгрунтувань діяльності об'єктів екологічної експертизи (основна стадія); 3) узагальнення окремих експертних досліджень одержаної інформації та наслідків діяльності об'єктів експертизи, підготовку висновку екологічної експертизи та подання його заінтересованим органам і особам (заключна стадія).

Висновки державної екологічної експертизи повинні містити оцінку екологічної допустимості і можливості прийняття рішень щодо об'єкта екологічної експертизи та враховувати соціально-економічні наслідки.

Позитивні висновки державної екологічної експертизи після затвердження їх центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласними, Київською адміністраціями. Реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняється.

В разі негативної оцінки об'єктів державної екологічної експертизи замовник зобов'язаний забезпечити їх доопрацювання відповідно до вимог еколого-експертного висновку і своєчасну передачу матеріалів на додаткову державну екологічну експертизу.

Строк проведення повторної державної екологічної експертизи документації, доопрацьованої відповідно до зауважень і пропозицій експертних органів, не повинен перевищувати 45 календарних днів.

Експертом екологічної експертизи може бути спеціаліст, який має вищу освіту, відповідну спеціальність, кваліфікацію і професійні знання, володіє навичками аналізу експертної інформації і методикою еколого-експертної оцінки, а також має практичний досвід у відповідній галузі не менше трьох років. захист антропогенний екологічний експертиза

Оцінка впливу на навколишнє природне середовище під час експлуатації об'єкту

Вплив на атмосферне повітря

Основним джерелом забруднення атмосфери будуть насосні агрегати.

Сумарні показники забруднюючих речовин, які будуть утворюватися під час згоряння палива наведені в таблиці 1.

Характеристика викидів ЗР в атмосферне повітря

Розрахунок розсіювання забруднюючих речовин на ЕОМ проводився програмним комплексом "ЕОЛ Плюс". За результатами розрахунків розсіювання виявлено, що на межі нормативної СЗЗ концентрації забруднюючих речовин не перевищують граничнодопустимих значень.

Висновок: вплив об 'єкту експертизи на атмосферне повітря приймається як екологічно допустимий.

Таблиця 1

Вплив на водне середовище

Відповідно до договору №6686 від 17.11.2003 (додаткове узгодження до договору Ле6686 від 29.12.2007) джерелом господареько-питного водопостачання об'єкту ПАТ "ДНІПРОНАФТОПРОДУКТ" є існуючі міські мережі КП "Дніпроводоканал".

Витрата води передбачена на:

    - технологічні потреби в обсязі 14608,З мз/год, в т. р.: повірка автоматичних систем пожежогасіння - 3083,3 мз/год, поповнення пожарних водоймищ - 3000,0 мз/год, змив виробничих майданчиків від нафтопродуктів та паливно-мастильних матеріалів - 3525,0 мз/год, випробовування РВС - 5000,0 мз/год; - допоміжні роботи в обсязі 50311,1 мз/год, В т. р.: заправка та поповнення систем охолодження автомашин - 460,8 мз/год, потреби лабораторії (мийка лабораторного посуду) - 3504,0 м"'/год, приготування води на потреби хіманалізів - 977,6 мз/год, потреби котельної (живлення теплової мережі, водопідготування, миття підлоги, внутрішнє та зовнішнє пожежогасіння) - 45360,0 мз/год; - господарсько-побутові потреби в обсязі 11074,2 мз/год, в т. р.: на пиття - 1690,5 мз/год, на душові - 3348,2 мз/год, на медпункт - 112,5 мз/год, на їдальню - 803,2 мз/год, на пральню - 277,5 мз/год, на миття підлоги - 1568,7 мз/год, на полив території - 465,6 мз/год, на полив зелених насаджень - 2808,0 мз/год. ,

Загальний обсяг водопостачання на об'єкті складає 75993,6 м"'/год, обсяг втрат (випаровування, поповнення пожежних водоймищ, миття підлоги та поливання території) - 47489,81 мз/год; загальний обсяг стічних вод -28503,79 м /год.

Система водопостачання - припливно-оборотна, централізована каналізація на території об'єкту відсутня.

Приймачем стічних вод є:

    - зливових стоків - власні очисні споруди і далі ставки-відетійники; - господарсько-фекальних стоків - вигрібні ями, з яких у відповідності до договору з КП "Дніпроводоканал" від 07.02.2012 №9/40 господареько-фекальні стоки автотранспортом вивозяться на існуючі очисні споруди м. Дніпропетровська.

Висновок: вплив об 'єкту експертизи на водне середовище приймається як екологічно допустимий.

Вплив на грунти

З метою захисту грунтів та геологічного середовища від забруднень на об'єкті передбачені наступні заходи:

    - встановлені двостінні резервуари зберігання нафтопродуктів з постійно діючим автоматичним контролем за появою витоків у міжетінний простір резервуару; - виконаний захист резервуарів і металевих частин трубопроводів антикорозійним покриттям посиленого типу; - виконана мінімальна кількість фланцевих з'єднань на технологічних трубопроводах; - по периметру будівель та споруд виконані водонепроникні вимощення шириною не менше 2,0 м; - своєчасний збір всіх видів відходів з наступною передачею у відповідності з укладеними договорами на утилізацію.

Висновок: вплив об 'екту експертизи на грунти приймається екологічно допустимим.

Утворення відходів при функціонуванні об'єкту

У процесі експлуатації на підприємстві утворюються відходи, наведені у таблиці 2.

Відходи, що будуть утворюватись внаслідок діяльності

Таблиця 2

Відходи, які утворюються в процесі експлуатації, накопичуються в спеціальних контейнерах та вивозяться згідно з договорами зі спеціальними підприємствами, що мають ліцензію Міністерства екології та природних ресурсів на поводження з відходами.

Висновок: вплив об 'єкту експертизи в частині поводження з відходами приймається екологічно допустииим.

Вплив на рослинний та тваринний світ, заповідні території.

Територія огороджена та впорядкована, по всій території знаходиться асфальтобетонне покриття. Наземні та повітряні шляхи міграції тварин в районі розташування об'єкту відсутні. Існуючі об'єкти природно-заповідного фонду, перспективні для заповідання (зарезервовані) території у зоні впливів планованої діяльності відсутні.

Планована діяльність не викличе негативних умов для існування рослинного та тваринного світу.

Висновок: вплив об 'єкту експертизи на рослинний і тваринний світ, заповідні об'єкти приймається екологічно допустимий.

Вплив на навколишнє соціальне середовище

Робота підприємства не спричинить погіршення умов проживання і здоров'я населення. Експлуатація об'єкту не суперечить функціональному зонуванню прилеглої території та не пов'язана з генерацією будь-яких специфічних або унікальних впливів на людину, які можуть спричинити захворювання або погіршення умов проживання населення.

Висновок: вплив об 'єкту експертизи на навколишнє соціальне середовище приймається екологічно допустимим.

Вплив на навколишнє техногенне середовище

Пам'ятки архітектури, історії і культури (як об'єкти забудови), зони рекреації, культурного ландшафту та інші елементи техногенного середовища взоні впливу об'єкту відсутні.

Експлуатація об'єкту буде проводитися на відведеній території земельної ділянки.

Експлуатація об'єкту не буде створювати екологічно небезпечний вплив на промислові, сільськогосподарські та житлово-громадські об'єкти, наземні та підземні споруди та інші елементи техногенного середовища.

Висновок: вплив об 'єкту експертизи на навколишнє техногенне середовище приймається екологічно допустимим.

Висновок:у третьому розділі ми розглянули основні положення проведення екологічної експертизи, засвоїли теоретичні знання, розглянули вплив даного підприємства на кожний аспект навколишнього середовища і прийшли висновку що його вплив на кожен з них є допустимим.

Похожие статьи




Процедура державної екологічної експертизи - Особливість проведення екологічної експертизи

Предыдущая | Следующая