Загальна частина, Фінансовий облік, як навчальна дисципліна - Формування обліку резервів організації

Фінансовий облік, як навчальна дисципліна

У діяльності економічних суб'єктів досить часто виникають ситуації, коли їм потрібно додаткові (порівняно із звичайним порядком ведення діяльності) фінансові або матеріальні ресурси. Це обумовлено тим, що, те чи інше подія може відбутися в майбутньому (несплата контрагентом поставленої продукції, необхідність проведення гарантійного ремонту раніше проданого товару) або обов'язково відбудеться (догляд співробітника у відпустку, плановий ремонт окремих об'єктів основних засобів і т. д.). Наступ таких подій потягне за собою необхідність витрачання суб'єктом господарської діяльності додаткових коштів, яких у організації у відповідний момент може просто не виявитися в достатній кількості, або їй доведеться відволікати кошти з інших ділянок і напрямів своєї діяльності, що може негативним чином позначитися на її фінансово - господарському становищі. Все це обумовлює доцільність, а в деяких ситуаціях і необхідність створення резерву.

Теоретики - дослідники фінансів економічного суб'єкта відзначають, що резервування майбутніх фінансових результатів - наслідок необхідності забезпечити постійну і безперебійну роботу підприємства навіть у разі виникнення екстремальних ситуацій.

Створення резервів є необхідним внаслідок прийняття економічним суб'єктом принципу "постійно діючого підприємства". Адже якщо підприємство буде продовжувати свою діяльність у найближчому майбутньому, то йому потрібні резерви, що дозволяють покрити збитки, які можуть виникнути в результаті стихійних лих, несподіваних втрат від падіння курсу валют і цінних паперів. Резервування - це настільки зручний прийом, що до нього часто вдаються у всіх випадках, коли момент виявлення фактичного положення не збігається з реальним процесом. Наприклад, природний спад виникає постійно, але її доцільно щодня виявляти, а краще просто зарезервувати кошти на її покриття.

Резерви являють собою відокремлену частину джерел, яка концентрується в резервних (страхових) фондах і призначається для покриття непередбачених потреб, витрат для підстраховки ризиків.

В залежності від призначення формованого резерву їх створюють під:

    - Зниження вартості матеріальних цінностей; - Забезпечення вкладень у цінні папери; - Покриття сумнівних боргів; - Майбутніх витрат.

Організація може створювати резерви сумнівних боргів за рахунками з іншими організаціями та громадянами за продукцію, товари, роботи і послуги з віднесенням сум резервів на фінансові результати організації.

Сумнівним боргом визнається дебіторська заборгованість організації, яка не погашена в терміни, встановлені договором, і не забезпечена відповідними гарантіями.

Резерв сумнівних боргів створюється на основі результатів проведеної інвентаризації дебіторської заборгованості організації.

Величина резерву визначається окремо по кожному сумнівному боргу залежно від фінансового стану (платоспроможності) боржника і оцінки ймовірності погашення боргу повністю або частково.

Якщо до кінця звітного року, наступного за роком створення резерву сумнівних боргів, цей резерв в якійсь частині не буде використаний, то невитрачені суми приєднується при складанні бухгалтерського балансу на кінець звітного року до фінансових результатів.

Залишки фондів та інших резервів, утворених організацією відповідно до установчими договорами або прийнятої облікової політики за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні (нерозподіленого прибутку), відображаються в бухгалтерському балансі окремо.

У бухгалтерському балансі на кінець звітного року відображаються за окремою статтею залишки резервів, що переходять на наступний рік, визначені виходячи з правил, встановлених нормативними актами системи нормативного регулювання бухгалтерського обліку.

З метою рівномірного включення майбутніх витрат у витрати на виробництва і витрати на продаж звітного періоду організація може створити резерви:

    - На надання відпусток працівникам; - Виплат щорічних винагород за вислугу років, виплату винагород за підсумками за рік; - Ремонт основних засобів; - Виробничі витрати по підготовчих робіт у зв'язку з сезонним характером виробництва; -гарантійний ремонт і гарантійне обслуговування; - Покриття інших передбачених витрат і інші цілі.

Рішення підприємство про створення резервів майбутніх витрат має бути відображено в обліковій політиці підприємства. Величина резервуються сум на ті чи інші цілі розраховується підприємством самостійно.

Резервний капітал підприємства утворюється за рахунок чистого прибутку, він має строго цільове призначення. У балансі відображається за відповідними статтями і включає резервний фонд, утворений відповідно до установчих документів. Таким чином, резервний капітал підприємства поділяють на резервний фонд, створюваний в обов'язковому порядку, та інші необов'язкові фонди. Ці типи резервних фондів відображаються в балансі окремо.

Похожие статьи




Загальна частина, Фінансовий облік, як навчальна дисципліна - Формування обліку резервів організації

Предыдущая | Следующая