Первинний і аналітичний облік основних засобів - Облік основних засобів на сільськогосподарських підприємствах

Первинні документи з обліку основних засобів повинні забезпечити:

    - своєчасне відображення в обліку інформації про рух основних засобів підприємства і на її основі підрахунок бухгалтерської і податкової амортизації; - інформацію про ремонт, модернізацію та інші поліпшення об'єктів основних засобів; - контроль за станом і збереженням об'єктів основних засобів у місцях їхнього збереження й експлуатації.

З метою забезпечення функцій документації і завдань щодо організації обліку Наказом Міністерства статистики України "Про затвердження типових форм обліку" від 29.12.95 р. № 352 (Наказ № 352) затверджені і введені в дію з 01.01.96 р. типові форми обліку основних засобів:

Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (типова форма № 03-1)

Даною формою документа (Додаток Б) оформлюються операції:- зарахування об'єктів основних засобів до складу основних фондів підприємства;

Передачі об'єктів основних засобів зі складу в експлуатацію;

Внутрішнього переміщенню об'єктів основних засобів з одного підрозділу підприємства в інше;

Передачі об'єктів основних засобів іншому підприємству (при реалізації, обміні, безоплатній передачі).

Відповідно до Наказу № 352 акт приймання складається:

    - на кожен об'єкт, що надходить на підприємство; - на кілька однотипних об'єктів, якщо вони надійшли одночасно і за однаковою вартістю.

Відповідно до П(3)БУ-7, якщо один об'єкт основних засобів складається з частин, що мають різний термін корисного використання (експлуатації), кожна з цих частин може визнаватися в бухгалтерському обліку окремим об'єктом основних засобів. У цьому випадку форма № 03-1 повинна складатися на кожну таку частину.

Приймання, передача, списання (ліквідація) об'єктів основних засобів на підприємстві здійснюються, як правило, постійно діючою комісією, призначеною наказом керівника, з числа фахівців (механік, енергетик та ін.).

Акт складається В одному примірнику, Якщо:

Об'єкт придбаний безпосередньо у виробника чи через торгову організацію і від постачальника отримана накладна;

Об'єкт придбаний в іншого підприємства, яке використовувало його як об'єкт основних засобів і при передачі оформило такий самий акт.

Акт складається В двох примірниках При:

Внутрішньому переміщенні об'єкта (у цьому випадку перший примірник, з підписами відповідальних працівників передавального і приймаючого підрозділу, призначений для бухгалтерії, другий - залишається в підрозділі, що передав об'єкт);

Безкоштовній передачі об'єкта основних засобів іншому підприємству (у цьому випадку один примірник акта залишається на підприємстві, що передає об'єкт, другий примірник призначений для підприємства, що одержало об'єкт);

При передачі об'єкта в оперативну оренду, де акт приймання-передачі є підставою відсутності об'єкта, що значиться на балансі в орендодавця і є підставою для зарахування для обліку на забалансовому рахунку 01 "Орендовані необоротні активи" в орендаря.

Акт складається в Трьох примірниках При:

- передачі об'єкта основних засобів іншому підприємству за плату (перші два примірники залишаються на підприємстві, що передало об'єкт, третій - передається підприємству-покупцю).

Після оформлення і затвердження акта приймання-передачі керівником підприємства чи особою, на те уповноваженою, перший примірник передається до бухгалтерії підприємства.

Порядок заповнення будь-яких форм первинного обліку часто залежить від характеру операції і способу ведення обліку. При ручному способі ведення (де не потрібно обов'язкове кодування) у відповідних графах замість кодів проставляють назви необхідних даних.

Розглянемо порядок заповнення деяких граф форми № 03-1. У графах 1 і 2, крім назви підприємства чи підрозділу, що передає або приймає об'єкт, доцільно вказати прізвища матеріально відповідальних осіб.

У графах 3 і 5 проставляються коди кореспондуючих рахунків, що відповідають характеру операції. При цьому слід враховувати такі особливості:

Якщо акт складається на приймання об'єкта, у графу 3 вноситься один із субрахунків 10 "Основні засоби" чи рахунка 11 "Інші необоротні матеріальні активи". У графі 5, як правило, повинен бути зазначений один із субрахунків 15 "Капітальні інвестиції", але залежно від способу надходження об'єкта на підприємство, інших обставин у цій графі можуть бути зазначені і субрахунки інших рахунків (16, 37, 42, 48, 53);

Якщо акт складається на приймання орендованого об'єкта, у графу З вноситься код позабалансового рахунка 01 "Орендовані необоротні активи", а в графі 5 проставляється прочерк;

Якщо акт складається на передачу об'єкта, один із субрахунків рахунка 10 "Основні засоби" чи рахунка 11 "Інші необоротні матеріальні активи" вносяться в графу 5. У графі 3, як правило, повинен бути зазначений субрахунок 972 "Собівартість реалізованих необоротних активів" чи субрахунків 976 "Списання необоротних активів", але залежно від обставин у цій графі можуть бути зазначені і субрахунки інших рахунків (13, 16, 37 та ін.);

- якщо акт складається на внутрішнє переміщення об'єкта чи на передачу об'єкта в оренду, і в графі 3, і в графі 5 буде зазначений той самий субрахунок рахунка 10 "Основні засоби" чи рахунка 11 "Інші необоротні матеріальні активи".

Графи 4 і 6 призначені для відображення коду аналітичного обліку об'єкта. Однакові вимоги до аналітичного обліку об'єктів основних засобів відсутні, тому підприємства розробляють систему такого обліку самостійно. З огляду на те, що в основу розподілу рахунків 10 "Основні засоби" і 11 "Інші необоротні матеріальні активи" на субрахунку покладена класифікація основних засобів за видами ("Земельні ділянки", "Будинки і споруди", "Транспортні засоби" і т. д.), аналітичний облік повинен забезпечити їхнє групування за:

Характером використання чи способом одержання економічної вигоди (виробнича, адміністративна, збутова, інша діяльність);

Місцем використання (використовувані у філіях, передані в оренду і т. д.);

Належністю (власні, орендовані, отримані у фінансовий лізинг).

Усі названі характеристики можуть мати кодові позначення, і саме ці позначення слід зафіксувати в графах 4 і 6.

При заповненні графи 7 (якщо акт складається на приймання об'єкта) необхідно враховувати особливості формування первісної вартості об'єктів основних засобів та інших необоротних матеріальних активів згідно з П(3)БУ-7. Зокрема враховуються ті ситуації, коли первісна вартість не дорівнює справедливій вартості. У цьому випадку запис у графі 7 може не відповідати даним, зазначеним у документах, що супроводжують надходження об'єкта на підприємство. Наприклад, при безкоштовному одержанні об'єкта основних засобів може бути отриманий документ (акт, накладна), у якому дарувальник зазначить залишкову вартість об'єкта. Якщо ця вартість відрізняється від справедливої, одержувач повинен оприбуткувати об'єкт не за тією вартістю, що зазначена в документі дарувальника, а саме за справедливою вартістю. Отже, у графі 7 акта за формою № 03-1 буде відображена справедлива вартість об'єкта основних засобів.

У графі 10 указується код рахунка чи субрахунка, на який щомісяця буде списуватися сума нарахованої амортизації. Залежно від напрямку використання об'єкта це може бути один з таких субрахунків:

    15 "Капітальні інвестиції"; 2 3 " Виробництво"; 39 "Витрати майбутніх періодів"; 83 "Амортизація"; 91 "Загальновиробничі витрати"; 92 "Адміністративні витрати"; 93 "Витрати на збут"; 94 "Інші витрати операційної діяльності"; 99 "Надзвичайні витрати".

Графа 11 заповнюється в тому випадку, якщо на підприємстві норми амортизації кодифіковані, тобто кожна норма має свій індивідуальний і неповторний код.

Графи 12 і 13 призначені для відображення інформації про норми амортизаційних відрахувань. Однак підхід до нарахування амортизації з 1995 р. (коли була затверджена розглянута форма) значною мірою змінився. Тому до заповнення цих граф слід підійти творчо, адаптувавши їх до вимог сьогоднішнього дня. Наприклад, у графі 12 указати норму амортизації об'єкта, а в графі 13 - обраний відповідно до п.26 чи п.27 П(3)БУ-7 метод нарахування амортизації. Причому ці дані вказуються в тому випадку, якщо акт складається на приймання. Якщо акт складається на передачу, зазначені графи можна не заповнювати взагалі.

Акт приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об'єктів (типова форма № 03-2)

Типова форма № 03-2 (додаток В) застосовується для оформлення приймання-здачі основних засобів після капітального ремонту, реконструкції, модернізації.

Акт складається в одному Примірнику, Якщо капітальний ремонт, реконструкція чи модернізація виконуються власними силами підприємства. У цьому випадку акт підписують уповноважений представник підрозділу, в який передається відремонтований об'єкт, і представник підрозділу, що виконав ремонт.

Крім того, акт повинен підписати головний бухгалтер і затвердити керівник чи уповноважена ним особа.

Акт складається В двох примірниках, Якщо капітальний ремонт, реконструкцію чи модернізацію виконує стороннє підприємство. У цьому випадку акт підписують: уповноважений представник підприємства-власника (чи орендаря) об'єкта і представник підприємства, яке виконало ремонт. І в цьому випадку акт підписується головним бухгалтером і затверджується керівником підприємства, якому належить об'єкт, чи уповноваженою ним особою.

В акті зазначається вартість ремонту відповідно до договору (кошторису на ремонтні роботи і т. п.).

Перший примірник акта передається до бухгалтерії підприємства. На підставі акта в інвентарну картку заносяться дані про зроблений ремонт. Другий примірник акта передається підприємству, що виконало ремонт.

Якщо в результаті ремонту, модернізації, реконструкції змінилися технічні характеристики об'єкта, то у відповідний розділ акта й у технічний паспорт об'єкта вносяться зміни.

При складанні цього акта необхідно враховувати особливості відображення в бухгалтерському обліку витрат, пов'язаних з ремонтом, реконструкцією, модернізацією власних і орендованих об'єктів основних засобів та інших необоротних матеріальних активів. Ці особливості зафіксовані в П(3)БУ-7, П(3)БУ-14 і в Інструкції № 291 і полягають тому, що:

Якщо витрати не приводять до збільшення економічних вигод, спочатку очікуваних від використання об'єкта, вони визнаються витратами поточного періоду чи накопичуються на спеціальному субрахунку і визнаються витратами того періоду, у якому об'єкт буде повернутий в експлуатацію після ремонту. У цьому випадку складання типової форми № 03-2 не обов'язкове (вона необхідна, якщо на час ремонту об'єкт передається в інший підрозділ підприємства);

Якщо витрати приводять до збільшення економічних вигод, спочатку очікуваних від використання об'єкта, первісна вартість об'єкта, що належить підприємству, повинна бути збільшена на суму таких витрат або повинна бути сформована нова первісна вартість об'єкта з умовною назвою "Витрати на модернізацію (реконструкцію) об'єкта".

Акт списання основних засобів (типова форма № 03-3)

Типова форма № 03-3 (додаток Г) застосовується для оформлення вибуття окремих інвентарних об'єктів основних засобів (крім автотранспорту) у випадку повної чи часткової їхньої ліквідації (розбирання, знищення).

Акт складається В двох примірниках Постійно діючою комісією, призначеною наказом по підприємству, і затверджується керівником.

Перший примірник акта передається до бухгалтерії, другий залишається у матеріально-відповідальної особи, у веденні якої знаходиться ліквідований об'єкт, і є підставою для здачі на склад металобрухту, запчастин і матеріалів, що утворилися в результаті ліквідації.

В акті за формою № 03-3 у розділі "Розрахунок результатів списання об'єкта" відображаються витрати на ліквідацію об'єктів основних засобів, а також вартість матеріальних цінностей, отриманих від розбирання будинків і споруджень, демонтажу устаткування та інших основних засобів.

Порядок відображення в бухгалтерському обліку операцій по вибуттю основних засобів регламентований п.33-35 П(3)БУ-7. Зокрема, згідно з п.34 зазначеного стандарту, реєстри аналітичного обліку вибулих об'єктів основних засобів додаються до документів, якими оформлені акти вибуття основних засобів. Для визначення фінансового результату від вибуття об'єкта основних засобів необхідно від суми отриманого доходу відняти залишкову вартість об'єкта, суму непрямих податків І Суму витрат, пов'язаних з вибуттям основних засобів.

Доходом, отриманим при ліквідації об'єктів основних засобів, є вартість матеріальних цінностей, що можуть бути використані підприємством (запчастини, окремі деталі) чи реалізовані на сторону (металобрухт, утиль і т. д.). І! Крім того, в акті варто відобразити витрати, пов'язані з ліквідацією об'єкта (наприклад, нарахування зарплати працівникам, які виконали ліквідацію, оплату послуг сторонніх організацій і т. д.).

Акт на списання автотранспортних засобів (типова форма № 03-4)

Типова форма № 03-4 (додаток Д) застосовується для оформлення вибуття транспортних засобів (вантажного чи легкового автомобіля, причепа, напівпричепа) в результаті їхнього зносу, морального старіння чи знищення внаслідок аварій, стихійного лиха.

Акт на списання складається членами постійно діючої комісії В двох примірниках. Один примірник передається в бухгалтерію, другий залишається в особи, відповідальної за збереження транспортного засобу. В акті вказуються найменування транспортного засобу, що підлягає списанню, причини списання, первісна вартість, термін служби, кількість капітальних ремонтів і їхня сума.

У розділі "Розрахунок результатів списання автомобіля (причепа, напівпричепа)" форми № 03-4 указуються витрати, пов'язані з ліквідацією основних засобів (демонтаж об'єкта, розбирання і т. п.), і дані про отримані при цьому матеріальні цінності.

Акт на установку, пуск і монтаж будівельної машини (типова форма № 03-5)

Типова форма № 03-5 (додаток Е) застосовується для оформлення приймання, установки і пуску будівельних машин і механізмів будівельно-монтажною організацією від машинопрокатної бази з подальшим відображенням у даному документі демонтажу і зворотної передачі (повернення)механізму машинопрокатній базі.

Акт форми № 03-5 служить для обліку роботи будівельних машин і механізмів (різних видів монтажних кранів, транспортерів та ін.) на об'єкті будівництва і розрахунків будівельної організації з машинопрокатного базою. У випадку перебування машинопрокатної бази (цеху механізації будівельних робіт) на балансі будівельної організації форма № 03-5 служить для внутрішньогосподарських розрахунків і для контролю (обліку) за роботою будівельних машин і механізмів на об'єктах будівництва.

Акт складається В Двох примірниках представником машинопрокатної бази і будівельної організації (ділянки), що експлуатує будівельні машини і механізми.

Інвентарна картка обліку основних засобів (типова форма № 03-6)

Типова форма № 03-6 (додаток Ж) застосовується для:

Індивідуального обліку кожного об'єкта основних засобів;

Групового обліку однотипних об'єктів основних засобів, що надійшли на підприємство в одному звітному періоді і мають однакове виробничо-господарське призначення, технічну характеристику й однакову вартість. При цьому картка заповнюється шляхом позиційних записів кожного окремого об'єкта основних засобів.

Типова форма 03-6 заповнюється в Одному примірнику На підставі акта приймання-передачі основних засобів (типова форма № 03-1), накладних, технічної й іншої супровідної документації.

У картці повинна бути приведена індивідуальна коротка характеристика об'єкта, що містить кілька найбільш важливих для даного об'єкта кількісних і якісних показників. Бажано вказати показники (відмінні риси), яких немає в супровідній технічній документації до даного об'єкта основних засобів.

При груповому обліку коротка індивідуальна характеристика приводиться не на кожний об'єкт, а для всієї групи об'єктів у цілому.

Якщо об'єкт основних засобів піддавався добудуванню, дооснащенню, реконструкції, модернізації чи капітальному ремонту, то по закінченні робіт на підставі акта приймання-передачі відремонтованих, реконструйованих і модернізованих об'єктів (типова форма № 03-2) вносяться відповідні записи в інвентарну картку.

На практиці бувають випадки, коли об'єкт основних засобів часто піддавався поліпшенням (ремонт, реконструкція, модернізація й ін.), і внести всі якісні зміни в одну інвентарну картку не є можливим. У такому випадку відкривається нова картка. Стару інвентарну картку зберігають як довідковий документ, зробивши на ній відмітку про відкриття нової картки.

При внутрішньому переміщенні основних засобів таке переміщення фіксується на зворотному боці інвентарної картки.

Реквізит "Джерело придбання (фінансування)" заповнюють державніпідприємства.

Похожие статьи




Первинний і аналітичний облік основних засобів - Облік основних засобів на сільськогосподарських підприємствах

Предыдущая | Следующая