Характеристика, класифікація та оцінка основних засобів - Облік наявності та надходження основних засобів

Основні засоби (ОЗ) - матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва чи поставки товарів, надання послуг, здачі в оренду іншим особам чи для виконання адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуємий термін корисного використання (експлуатації) яких більше одного року.

Відповідно до діючої типової класифікації ОЗ групуються за їх:

    - функціональним призначенням, - галузями, - речовим натуральним характером і видами, - використанням, - належністю.

За функціональним призначенням розрізняють виробничі ОЗ, що безпосередньо беруть участь виробничому процесі або сприяють його здійсненню (будови, споруди, силові машини і обладнання, робочі машини і обладнання тощо).

За галузями народного господарства ОЗ розподіляються на: промисловість, будівництво, сільське господарство, транспорт, зв'язок тощо.

Більша частина ОЗ належить до галузі "Промисловість". Вона безпосередньо пов'язана з процесом виробництва продукції. Але наявність інших видів господарської діяльності зумовлює необхідність обліку ОЗ, що належать до інших галузей господарства, які знаходяться на балансі промислового підприємства, належать до галузі "Будівництво".

У зв'язку з цим у бухгалтерському обліку ОЗ промислових підприємств розподіляються на промислово-виробничі, виробничі ОЗ інших галузей народного господарства і невиробничі.

До виробничих ОЗ належать:

    - будови, - споруди, - передавальні пристрої, - машини і устаткування, - робочі машини і обладнання, - вимірювальні й регулюючі прилади, - лабораторне устаткування, - обчислювальна техніка, - інші машини і обладнання, - транспортні засоби, - інструмент, - виробничий інвентар і приладдя, - господарський інвентар, - робочі і продуктивні тварини, - багаторічні насадження, - меліорація земель, - водойми та інші ОЗ.

У складі виробничих ОЗ виділяють їх активну частину:

    - машини, - обладнання, - транспортні засоби.

Невиробничі ОЗ безпосередньо не беруть участі у процесі виробництва.

До невиробничих ОЗ належать:

    - будови і споруди житлово-комунального та культурно-побутового призначення, - транспортні засоби, - обладнання, - інструменти, - інші основні засоби невиробничого призначення для обслуговування житлових, комунальних та культурно-побутових потреб населення.

За використанням ОЗ поділяються на:

    - діючі (всі ОЗ, що використовуються у господарстві), - недіючі (ті, що використовуються у даний період часу у зв'язку з тимчасовою консервацією підприємств або окремих цехів), - запасні (різне устаткування, що знаходиться в резерві і призначене для заміни об'єктів ОЗ).

Істотне значення в обліку ОЗ має розподіл їх За ознакою належності на власні й орендовані.

Власні засоби можуть складатися із:

    - Статутного (пайового, акціонерного) капіталу, - допоміжного фінансування з відповідних джерел на розширення роботи підприємства, - власних прибутків, - коштів Амортизаційного фонду, - спеціальних фондів.

Орендовані ОЗ показуються у балансі орендодавця, тим самим виключається можливість подвійного обліку одних і тих же засобів.

В балансі по статті "Основні засоби" показується вартість ОЗ, як діючих, так і тих, що знаходяться на консервації або в запасі.

Первісна вартість визначається:

    - по об'єктам, виготовленим на самому підприємстві, а також придбаним за плату у інших підприємств та осіб - виходячи із фактичних затрат на зведення або придбання цих об'єктів, включаючи витрати на доставку, монтаж, установку. Вона виявляється в момент введення об'єкта в експлуатацію та залишається незмінною на протязі всього строку надходження ОЗ на підприємство, за винятком випадків дообладнання та добудови об'єктів в порядку довгострокових інвестицій, реконструкцій та часткової ліквідації об'єктів; - по об'єктам, внесеними засновниками в рахунок їх вкладів в Статутний капітал - по домовленості сторін; - по об'єктам, одержаним від інших підприємств та осіб безоплатно - експертним шляхом або по даним документів прийому-передачі.

ОЗ, які були в експлуатації та придбані за плату, приймаються на облік по купівельній вартості з додаванням витрат на доставку та установку, а також сум зносу по цим об'єктам, вказаних в документах на купівлю-продаж.

Переоцінена вартість ОЗ - це вартість необоротних активів після їх переоцінки.

Оцінка об'єктів ОЗ по залишковій вартості визначається відніманням від первісної (переоціненої) вартості нарахованого зносу, що обліковується в бухгалтерському обліку. В балансі приводиться окремо первісна та залишкова вартість основних засобів, а також окремо сума нараховано зносу.

Згідно з Наказом Міністерства фінансів "Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби"" від 27.04.2000 № 92 під терміном "основні засоби" потрібно розуміти матеріальні активи, які підприємство/установа утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Отже, в даному розділі відповідно до положень законодавства України була наведена коротка характеристика об'єкта дослідження реферативної роботи - основних засобів, їх класифікація та оцінка.

Бухгалтерський облік основний засоби

Похожие статьи




Характеристика, класифікація та оцінка основних засобів - Облік наявності та надходження основних засобів

Предыдущая | Следующая