Роль управлінського аудиту у процесі удосконалення управління організацією - Принципи проведення аудиту персоналу

В умовах економічної кризи процес успішного функціонування і економічного розвитку вітчизняних підприємств безпосередньо залежить від ефективності прийняття та реалізації управлінських рішень, тобто від їх управлінської діяльності. У цьому контексті особливої ваги набувають питання вдосконалення процесу управління.

Будь-який вид управління неможливий без чітко організованої системи контролю, оскільки не можна ефективно управляти, не перевіряючи виконання поставлених вимог та не виявляючи фактичного стану на управлінських об'єктах.

У цьому значенні контроль, який є самостійною функцією управління, виступає засобом установлення зворотніх зв'язків, завдяки чому керівний орган (суб'єкт управління) може простежити хід виконання прийнятих рішень. Це дає можливість своєчасно реагувати на відхилення в роботі підконтрольного об'єкта від заданої програми та вносити відповідні корективи в його діяльність.

Основне стратегічне завдання управлінського аудиту - надання об'єктивної оцінки рівня підготовки як працівників, так і підприємства до ефективної та цілеспрямованої роботи відповідно до затверджених мети й завдань діяльності суб'єкта. За результатами оцінки управлінського аудиту розробляється програма проведення реорганізації системи управління підприємства, залучення нових та перепідготовки існуючих кадрів.

Як показує міжнародна практика, кінцева мета проведення управлінського аудиту - Визначення та співставлення фактично досягнутих результатів з плановими поставленими завданнями в контексті ефективності менеджменту організації діяльності з обгрунтуванням оцінки та наданням рекомендацій щодо покращення результатів.

Однак на сьогодні на законодавчому рівні відсутні правила здійснення процесу управління та визначення і проведення управлінського аудиту, що завдає значної шкоди інтересам держави і суб'єктам господарювання, не дозволяє встановити ефективний контроль над управлінською діяльністю.

Головна передумова виникнення управлінського аудиту полягає у необхідності застосування особливих практичних інструментів, які можуть бути використані для покращення управлінської діяльності суб'єкта господарювання, що сприятиме оптимізації його функціонування.

На даному етапі становлення нашої держави та в умовах інтеграції всіх процесів в європейську систему постає принципове питання виведення всіх керівних ланок на якісно новий рівень управління, а це в свою чергу неможливо здійснити без консультантів-аудиторів, які будуть працювати в тандемі з керівництво організації та досягати основної мети управлінського аудиту, якою є надання можливості аудиторові висловити думку відносно того, чи адекватно здійснюється процес управління підприємством, чи економно й ефективно використовуються матеріальні, трудові і фінансові ресурси для досягнення програмних цілей та кінцевого фінансового результату - оптимального прибутку.

У більш глобальному аспекті метою управлінського аудиту в умовах динамічного розвитку його засобів, парадигм управлінських систем, організаційного оточення, технологій управління, можливостей персоналу і кон'юнктури ринку можна вважати досягнення гармонізації управлінських систем на основі систематизації управлінських впливів.

Таким чином не важко відстежити, що роль управлінського аудиту для якісної роботи організацій будь-якого рівня дуже важлива, адже керівник - це перш за все людина і якісна та вчасна критика його діяльності, аналітичні факти керівних помилок зможуть відновити ясність в часто "замиленому оці" керівника, що безперечно буде якісно впливати на загальний рівень управління організацією.

Похожие статьи




Роль управлінського аудиту у процесі удосконалення управління організацією - Принципи проведення аудиту персоналу

Предыдущая | Следующая