Послідовність проведення аудиту персоналу - Принципи проведення аудиту персоналу

Аудит персоналу - сутність даної процедури полягає в оцінці відповідності кадрового потенціалу організації її цілям і стратегії розвитку, а також діагностика причин виникнення проблем з вини персоналу з формулюванням конкретних рекомендацій для керівництва.

Аудит персоналу:

    - оцінка відповідності кадрового потенціалу організації її цілям і стратегії розвитку; - діагностика причин виникнення проблем з вини персоналу; - вироблення конкретних рекомендацій для керівництва та служби управління персоналом. Предметом аудиту персоналу є всі складові процесу управління персоналом. - Аудит персоналу - незамінний інструмент управління кадровим ресурсом компанії, який дозволяє вирішувати такі завдання у ЗМІ та медіа-холдинги: - оцінка відповідності кандидата вимогам вакансії; - оцінка готовності співробітника до просування на нову посаду; - аудит професійних характеристик співробітників (у тому числі управлінський аудит, аудит в області продажів, аудит адміністративно-технічного персоналу); - виявлення сильних і слабких сторін співробітників та кандидатів; - оцінка сумісності співробітників; - визначення потреби персоналу в тренінгах і навчанні; - розробка рекомендацій щодо ефективного управління персоналом і введенню співробітників в посаду; - формулювання посадових обов'язків і вимог; - оцінка інтелектуального потенціалу співробітників і кандидатів; - формування ефективної команди.

Аудит персоналу - це система консультаційної підтримки, аналітичної оцінки та незалежної експертизи кадрового потенціалу організації, яка поряд з фінансово-господарським аудитом дозволяє виявити відповідність кадрового потенціалу організації її цілям і стратегії розвитку; відповідність діяльності персоналу і структур управління організації існуючої нормативно-правовій базі; ефективність кадрової роботи з вирішення завдань, що стоять перед персоналом організації, її керівництвом, окремими структурними підрозділами; причини виникаючих в організації соціальних проблем (ризиків) і можливі шляхи їх вирішення або зменшення негативного впливу.

При цьому головною, глобальною метою аудиту персоналу є оцінка ефективності та продуктивності діяльності персоналу як одного з найважливіших факторів, що забезпечують прибутковість організації.

У практиці менеджменту аудит персоналу є, з одного боку, способом спостереження подібно фінансовий або бухгалтерського аудиту, а з іншого - інструментом управління, який дозволяє вирішити ту чи іншу проблему, що виникає у сфері трудових відносин.

Аудит персоналу здійснюється на підставі загальновизнаних для будь-якої аудиторської перевірки принципів: професіоналізм, незалежність, достовірність, чесність і об'єктивність, порівнянність з міжнародним правом.

Такий принцип, як незалежність аудиторської перевірки, в основному притаманний зовнішнім аудиторам, що не залежать від керівництва організації.

Об'єкт аудиту персоналу - трудовий колектив організації, різні сторони його виробничої діяльності, принципи і методи управління персоналом в організації. Аудиторська перевірка в області персоналу повинна здійснюватися за такими напрямами:

    - оцінка кадрового потенціалу організації, якісних і кількісних характеристик персоналу; - діагностика кадрових процесів і процедур управління, оцінка їх ефективності.

Метою аудиту кадрового потенціалу є виявлення того, чи володіє організація людськими ресурсами, необхідним і достатніми для її функціонування і розвитку; чи здатний персонал працювати ефективно і відповідно до обраної стратегії. Для цього необхідно оцінити фактичний склад працюючих, а також особливості самого персоналу, наявність у працівників професійно важливих якостей і характеристик.

Оцінка кадрового потенціалу повинна включати:

    - аналіз спискового складу працівників за віковою, освітньому, статевою та іншим ознаками, природної втрати і його відповідність організації; - оцінку укомплектованості кадрового складу в цілому і по рівнях управління, включаючи оцінку забезпеченості персоналом технологічного процесу; - оцінку відповідності освітнього і професійно-кваліфікаційного рівня персоналу, ступеня його підготовленості вимогам виробничої діяльності; - аналіз структури кадрового складу на відповідність вимогам технології та класифікатору посад; - перевірку та аналіз даних про використання робочого часу; - оцінку плинності кадрів і абсентеїзму, вивчення форм, динаміки, причин руху робочої сили, аналіз потоків переміщень усередині організації, стану дисципліни праці; - визначення в динаміці кількості працівників, зайнятих некваліфікованим і малокваліфіковану працю, важкою ручною працею; - дослідження соціальних аспектів трудової діяльності (мотивації праці, професійно-кваліфікаційного зростання, сімейного стану, забезпеченості житлом та ін); - збір та аналіз даних про рівень санітарно-гігієнічних виробничих і побутових умов (стан робочих місць, битовок, місць громадського харчування); - діагностику управлінського, інноваційного потенціалу персоналу організації, його здатності до навчання.

Для вироблення і обгрунтування рекомендацій в ході аудиторської перевірки повинні бути вивчені не тільки кількісні та якісні характеристики персоналу, але і весь спектр функцій управління персоналом, за допомогою яких досягається забезпечення інтересів організації.

Здійснення аудиторської перевірки передбачає поділ роботи на чотири етапи.

На підготовчому етапі здійснюються: формалізація ідеї проведення аудиторської перевірки, визначення її цілей, передбачуваної ефективності для організації; підбір персоналу (усередині організації або поза нею) для організації перевірки, його навчання в разі необхідності; розробка внутрішньофірмового документа (наказу, розпорядження), намічаються терміни, завдання, виконавців і учасників перевірки, інструктаж виконавців та учасників; розробка плану збору, надання та програми розгляду аналізованої інформації.

На етапі збору інформації здійснюються перевірка документації та звітності, моніторинг персоналу, спостереження, опитування, анкетування, бесіди зі співробітниками, попередня обробкастатистичних даних, компонування бухгалтерської та іншої інформації. Слід враховувати, що статистичні та інші показники стають більш доступними та змістовними з точки зору аналізу, якщо для їх збору, зберігання і обробки використовуються комп'ютерна техніка та сучасні інформаційні технології.

На етапі обробки та аналізу інформації отримана в ході перевірки інформація обробляється і формалізується у вигляді таблиць, схем, діаграм, графіків та інших форм представлення даних, зручних для оцінки, і вводиться в ЕОМ; на цьому ж етапі за розробленим алгоритмом здійснюються аналіз і оцінка даних про діяльність персоналу шляхом порівняння з аналогічними особливо успішними організаціями, науково обгрунтованими нормами та нормативами, шляхом застосування методів експертної оцінки.

На заключному етапі - етапі узагальнення та подання оціночних результатів, висновків і рекомендацій - готується підсумковий матеріал, що включає, як правило, звіт про результати аудиторської перевірки. У звіті можуть бути розглянуті різні шляхи вдосконалення управління персоналом, включаючи впровадження нових технологій (інформаційної, офісної, телекомунікаційної), сформульовані пропозиції щодо модифікації існуючих процедур управління, вдосконалення документації, уточнення.

На цьому ж етапі здійснюється оцінка результативності аудиту персоналу, яка полягає насамперед у соціально-економічній та соціально-психологічної ефективності розроблених за підсумками проведення аудиторської перевірки заходів по раціоналізації організації праці персоналу, а також з удосконалення діяльності кадрової служби організації.

Похожие статьи




Послідовність проведення аудиту персоналу - Принципи проведення аудиту персоналу

Предыдущая | Следующая