Загальні висновки - Принципи організації повітряного простору

Виконуючи курсову роботу, ми поліпшили теоретичні знання стосовно принципів класифікації та поділу повітряного простору відповідно до стандартів і рекомендованої практики ІКАО.

Ми також дізналися структуру класифікації повітряного простору європейських країн, і порівняли їх з класифікацією повітряного простору України; вивчили принципи використання диспетчерських зон повітряного простору зон, диспетчерських районів і районів польотної інформації; і отримали навички для розрахунку розмірів диспетчерських районів і термінальних диспетчерських районів.

Виконавши цю роботу, ми дізналися, що повітряний простір класифікується і позначається літерами А, В, С, D, E, F, G.

Потім ми порівняли три європейські країни і Україну. Бельгія: С, D, Е, F, G, Хорватії: C, D, G, Німеччина: С, D, Е, G. Всі три країни не використовують клас A і B, таким чином, ми можемо сказати, що вони не мають такої великої щільності рейсів або не можоть дозволити собі ввести їх.

Крім того, ми розглянули елементи повітряного простору України: 1) CTR Cherkassy, 2) ТМА Kharkiv ТС1 3) СТА Kyiv NTH графічним представленням їх, ,графіком і у вигляді поперечного перерізу і зробили деякі висновки про їх структуру й використання класів в цих елементах. І вивчили принципи створення і використання диспетчерських зон, термінальних диспетчерських районів, диспетчерських районів і районів польотної інформації.

Похожие статьи




Загальні висновки - Принципи організації повітряного простору

Предыдущая | Следующая