ВСТУП - Динаміка популяцій мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.) на посівах соняшнику в умовах ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області

За останні двадцять років посівні площі соняшнику в Україні збільшилися майже втричі. Учені відмічають перенасичення польових сівозмін цією культурою, що посилює ризик масового заселення посівів шкідливими організмами, може призвести до великих втрат урожаю та погіршення екологічної ситуації внаслідок розширення обсягу застосування пестицидів [6-8, 44].

Одні дослідники відмічають, що в Україні значної шкоди рослинам соняшнику завдають близько 24 видів комах [8, 44], інші [7, 28, 35, 43] указують, що соняшник пошкоджують 60-70 фітофагів, серед яких найпоширеніші багатоїдні комахи. За характером пошкоджень комах поділяють на такі групи: шкідники сходів, шкідники стебел, шкідники листя, шкідники кошиків і насіння [35, 38]. За даними дослідників [7, 27], видовий склад і динаміка чисельності комах-фітофагів у різні роки вирощування соняшнику, фази його розвитку, залежно від регіону та технології вирощування суттєво змінюються. Отже, шкідлива ентомофауна соняшникового агроценозу доволі численна, її слід всебічно вивчати для забезпечення моніторингу, прогнозування розвитку, а також сталого управління на природоохоронній основі [6-8, 27-28, 34-35, 38, 42-44, 50].

Метою досліджень було, по-перше, уточнення домінуючого складу шкідників, їх динаміки чисельності, по-друге, визначення фазового стану їх популяцій з метою прогнозування їхньої динаміки та ефективності інсектицидів при обмеженні чисельності шкідника на посівах соняшнику.

Для досягнення поставленої мети вирішувались такі завдання:

    - створення бази даних про динаміку чисельності мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.) в ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області; - створення бази даних з погодних умов даного господарства; - на базі системного аналізу баз даних встановлення залежності динаміки чисельності комах від еколого-економічних чинників різної природи; - дослідження шкодочинності мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.) на посівах соняшнику в ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області; - дослідження ефективності сучасних інсектицидів для контролю чисельності мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.); - на базі системного аналізу баз даних динаміки чисельності комах та екологічних чинників розробити довгостроковий прогноз розвитку мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.) на посівах соняшнику в умовах ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області; - визначення економічної та енергетичної ефективності досліджуваних заходів.

Методи досліджень. Обстеження посівів культури на заселеність шкідливими комахами проводили у 2013-2014 рр. При цьому застосовували загальноприйняті методи фауністичних досліджень в ентомології та обліку чисельності комах, популяційної екології, захисту рослин - польових та лабораторних досліджень, а також в рослинництві та землеробстві.

Наукова новизна одержаних результатів. Проведено аналіз поточного стану популяцій шкідників сходів соняшнику, зокрема мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.), в ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області. Також наведено методику і можливий результат довгострокового прогнозування динаміки його чисельності.

Практичне значення одержаних результатів. Вдосконалення систем моніторингу головних багатоїдних шкідників в Україні дає змогу суттєво підвищити продуктивність праці та надійність обліків, з сезонною завчасністю прогнозування ступені загрози від фітофагів, оптимальні строки проведення заходів захисту, має економічне значення та сприяє покращенню екологічного стану довкілля, дає змогу з мінімальними витратами праці, за уніфікованими стандартними методами обліків формувати багаторічні бази даних з поширення та чисельності мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.), тобто отримувати об'єктивну інформацію, яка є основою фітосанітарних прогнозів.

Особистий внесок автора. Безпосередня участь у плануванні, складанні схем, підготовці та проведенні досліджень, спостережень, обліків, аналізів та обробці отриманих даних, підготовці матеріалів до друку.

Структура та обсяг дипломної роботи. Дипломна робота викладена на 60 сторінках, складається із вступу, 7 розділів, висновків і рекомендацій виробництву, списку використаної літератури та додатків. Містить 15 таблиць, 3 рисунки та 3 додатки. Список літератури включає 50 джерел.

Похожие статьи




ВСТУП - Динаміка популяцій мідляка піщаного (Opatrum sabulosum L.) на посівах соняшнику в умовах ПП "Анатолівське" Березанського району Миколаївської області

Предыдущая | Следующая