Видовий склад та динаміка чисельності нематод ризосфери цукрових буряків - Нематодні та грибні хвороби сходів цукрових буряків та заходи обмеження їх шкідливості в умовах лісостепу України

За результатами досліджень встановлено, що видовий склад нематод в ризосфері цукрових буряків представлений 32 видами, які належать до 4 рядів, 13 родин, 17 родів.

Всі виявлені види належать до 3 еко-трофічних груп: фітогельмінтів специфічного патогенного ефекту (6 видів), мікогельмінтів (11 видів) та сапробіонтів (15 видів). Частка фітогельмінтів у загальному видовому складі нематод складає 18,8%, мікогельмінтів - 34,4%, а сапробіонтів - 46,8%. Співвідношення між еко-трофічними групами можна представити у вигляді 1,0:1,8:2,5, тобто кількість мікогельмінтів в комплексі була вдвоє, а сапробіонтів майже втроє більшою, ніж фітогельмінтів.

За частотою зустрічання у пробах 12 видів були охарактеризовані як домінуючі (зустрічались у переважній більшості проб); 14 видів віднесено до групи частих (тих, що траплялись у 5-50% проб); решта - 6 видів визнано рідкісними (такими, що виявились у менш ніж 5% проб).

Наведені дані щодо високого ступеня схожості видового складу (коефіцієнт схожості Жаккарда становить 0,81) в різних грунтово-кліматичних умовах, наявності загальних домінуючих та частих видів свідчать про існування єдиного комплексу фітонематод, характерного для агроценозів цукрових буряків.

Динаміка чисельності нематод в ризосфері цукрових буряків впродовж вегетації була прослідкована на виробничих посівах Білоцерківської ДСС. На протязі всього періоду вегетації за результатами проведених досліджень виявлене значне коливання чисельності всіх груп нематод. Самий низький рівень нематодної інвазії відмічено в кінці травня, що пов'язано з нестачею вологи в грунті та вищими за норму температурами. В цей період загальна чисельність фітогельмінтів не перевищувала 62 особин/100 см3 грунту, мікогельмінтів - 20, сапробіонтів - 72.

Найбільша чисельність фітогельмінтів зареєстрована в кінці червня (193 особин/100 см3 грунту) та на початку липня (223 особин/100 см3 грунту). Збільшення чисельності фітогельмінтів в червні-липні співпадає з рясними опадами, особливо в липні, коли кількість опадів перевищила середню багаторічну норму.

Наростання популяцій мікогельмінтів відбувалось паралельно росту і розвитку рослин цукрових буряків та заселенню грибами їх ризосфери. Самий низький рівень чисельності мікогельмінтів відмічено в кінці травня (20 особин/100 см3 грунту), самий високий - на початку серпня (50 особин/100 см3 грунту).

Динамізм популяцій сапробіонтів дещо відмінний від динамізму популяцій попередніх груп нематод. В кінці травня та на початку червня в сухому грунті спостерігається зниження їх чисельності (з 72 до 41 особин /100 см3 грунту). Послідуючому зростанню чисельності сапробіонтів (до 85 особин /100 см3 грунту) сприяли не стільки самі опади, скільки активізація під їх впливом процесів розкладу органічних решток в ризосфері цукрових буряків.

Таким чином, основним абіотичним фактором, що впливає на динаміку чисельності фітонематод в грунті впродовж вегетації є метеоумови і, в першу чергу - кількість опадів.

Похожие статьи




Видовий склад та динаміка чисельності нематод ризосфери цукрових буряків - Нематодні та грибні хвороби сходів цукрових буряків та заходи обмеження їх шкідливості в умовах лісостепу України

Предыдущая | Следующая