Висновок - Виробництво та використання аміачної селітри

Значення аміачної селітри важко недооцінити. За даними державної служби статистики, в Україні щорічно зростає внесення мінеральних добрив та знижується використання органічних. Якщо у 2005 році вносилося 558 тис. т мінеральних добрив у діючій речовині, то за попередніми підсумками у 2011 - 1180 тис. т д. р. За розрахунками обсяги внесених добрив на 1 га посівної площі збільшилися із 32 кг д. р. у 2005 році до 63 кг - у 2011. До того ж, рекордні врожаї зерна 2008 та 2011 років відзначалися підвищеним внесенням мінеральних добрив.

Більше використовуються азотомісткі мінеральні добрива. Їх частка становить 74%, тоді як фосфорних - 14%, калійних - 12%. Упродовж останніх років обсяги внесення азотних і калійних добрив збільшилися, що свідчить про раціональність застосування мінеральних добрив для забезпечення рослин необхідними елементами живлення впродовж одного вегетаційного періоду.

Порівняно з мінеральними добривами внесення органічних постійно зменшується. За попередніми підсумками у 2011 році внесення органіки становило 9,4 млн. т або 0,5 т на 1 га посівної площі. Це на 5% менше попереднього року та на 29% - 2005-го. Основними причинами цього є відсутність у більшості вітчизняних агрохолдингів розвиненого тваринництва та зменшення існуючого поголів'я худоби та свиней у сільськогосподарських підприємствах. Тож у найближчій перспективі передбачається збереження тенденції до зменшення внесення органічних добрив та надання переваги при удобренні сільськогосподарських земель хімічній продукції.

Але також слід пам'ятати, що виробництво аміачної селітри негативно впливає на екологію. Для поліпшення стану навколишнього середовища у зв'язку з використанням мінеральних добрив пропонується:

    А) удосконалювати технологію внесення мінеральних добрив, шляхом зменшення нерівномірності розсіювання добрив. Для вирішення даної проблеми господарству пропонується використовувати машини нового типу, що забезпечують поверхневе внесення мінеральних добрив з нерівномірністю не більше 15 %, а також високопродуктивні машини локального способу внесення основних форм мінеральних добрив; Б) для вирішення проблеми втрати та накопичення в грунті азоту пропонується застосовувати азотні добрива в амонійній і амідній формах, та наближувати строки їх внесення до сівби культури, або до фаз найбільшого споживання азоту рослинами; Г) для зменшення забруднення місцевих річок поверхневими стоками з полів господарству пропонується скоротити строки зберігання добрив на полях, спорудити спеціальні майданчики для тимчасового зберігання мінеральних добрив в польових умовах, заборонити внесення добрив по сніговому покриву, створити лісосмуги, що будуть затримувати поверхневий стік з полів; Д) для зменшення втрати мінеральних добрив забезпечити належні умови їх зберігання в відповідних приміщеннях та не зберігати мінеральні добрива на відкритому просторі; Е) використовувати тільки екологічно безпечні висококонцентровані добрива, які не містять важких металів та інших токсичних елементів, відповідають вимогам оптимізації рослин із врахуванням їх біологічних властивостей, тобто, які включають макро - і мікроелементи, стимулятори росту рослин, інгібітори нітрифікації та інші речовини;

Є) удосконалити технології застосування хімічних засобів захисту рослин від шкідників. Для вирішення даної задачі господарству пропонується організувати інтегровану систему захисту рослин, що включає агротехнічні, біохімічні і хімічні методи боротьби з шкідниками. Хімічні методи захисту рослин господарству слід використовувати лише тоді, коли заселення шкідників перевищує гранично допустимі норми і ліквідувати небезпеку для рослин агротехнічними та біологічними методами уже неможливо. При цьому також пропонується проводити вибіркову обробку посівів з підвищеною кількістю шкідників;

Ж) удосконалити існуючі технології застосування хімічних засобів захисту рослин від бур'янів. Для вирішення даної задачі господарству пропонується організувати інтегровану систему захисту рослин, що включає агротехнічні, біохімічні і хімічні методи боротьби з бур'янами. При цьому необхідно суворо дотримуватися встановлених науковими установами норм хімічних засобів захисту рослин.

Похожие статьи




Висновок - Виробництво та використання аміачної селітри

Предыдущая | Следующая