Висновок - Фітомеліорація

Рослини і грунту - головні компоненти будь наземної екосистеми. Рослини є продуцентами, що фіксують сонячну енергію і що роблять первинну біологічну продукцію, грунту - хранителі детриту і середовище, в якій відбувається руйнування органічної речовини до мінеральних сполук і здійснюється кругообіг вуглецю.

У природних екосистемах ставлення блоків "рослини-грунту" носять характер екологічної рівноваги, що підтримує і продуктивність рослин і родючість грунтів. Ситуація різко змінюється при заміні природної рослинності на агроценози. У цьому випадку при відлученні органічної речовини з урожаєм і постійної обробці грунту відбувається порушення природного стану грунту. "Видаток" елементів живлення і органічної речовини починає перевищувати "прихід" нової фітомаси. У результаті йде процес зниження родючості грунтів, руйнування органічної речовини, деградація природної структури грунтів, формуються дефіцитні цикли елементів мінерального живлення.

Ці порушення екологічної рівноваги можуть бути пом'якшені за рахунок системи органічних і мінеральних добрив, однак і те й інше - дорогі заходи, енергоємні і забруднюють навколишнє середовище. З цієї причини надзавданням агроекології є відновлення (зрозуміло, не повне, але максимально можливе) рівноваги відносин "рослини-грунту". Це досягається використанням фітомеліоративного ефекту рослин. При фітомеліоративної підході задіюється природний потенціал рослин, які історично були головним фактором грунтоутворення. Даний підхід дозволяє поліпшувати родючість грунтів при мінімальних витратах, використовуючи, в першу чергу, безкоштовну, екологічно чисту і невичерпну енергію сонця, яка засвоюється в процесі фотосинтезу. Ослаблення цього процесу і відтворення родючості грунтів пов'язано з оптимізацією гумусного стану і агрофізичних властивостей.

Тривале інтенсивне використання сільськогосподарських угідь призводить до деградації природних кормових угідь і особливо орних грунтів. В останні роки порушені грунту повсюдно виводяться з господарського обороту, однак процес відновлення їх оптимальних властивостей відбувається досить повільно, місцями деградація грунтів триває. Необхідні заходи з відновлення деградованих грунтів і перш за все - відновлення їх втраченої структури. Великим потенціалом для вирішення цих питань мають рослини-фітомеліоранти і в першу чергу багаторічні трави.

Похожие статьи




Висновок - Фітомеліорація

Предыдущая | Следующая