Аддиктивна поведінка - Девіація як соціальна проблема

Аддиктивна поведінка -- поведінка, що відхиляється, із прагненням до відходу від реальності:

    - за допомогою прийому психоактивних засобів, або - надмірною фіксацією на визначених видах діяльності.

Психоактивна речовина (ПАВ) -- будь-яка хімічна речовина, здатне при однократному прийомі змінити настрій, фізичний стан, самовідчуття, сприйняття навколишнього, а при систематичному прийомі викликати психічну чи фізичну залежність (наркотичні речовини органічного і синтетичного походження, токсические речовини, психотропні препарати). Особливості впливу на центральну нервову систему: стимулятори, галлюциногени, ейфоризатори, транквілізатори, седативні засоби і т. д.

Зловживання ПАВ зустрічається в представників будь-яких шарів суспільства. У результаті вживання ПАВ відзначаються такі особливості поведінка, як зниження працездатності, підвищення потенціалу аварійності, прогули, здійснення різного роду злочинів, у тому числі і на професійному грунті, насильство, злодійство і т. д. У цілому, мова йде про деградацію особистості. Ризик зловживання ПАВ в чоловіків вище, ніж у жінок.

З приводу надмірної фіксації на визначених видах діяльності відзначимо наступне.

Зверхцінними для роботодавця можуть виявитися психологічні захоплення працівника:

    - "трудоголізм"; - гемблінг (ігрова залежність: комп'ютерна залежність, азартні ігри); - фанатизм у будь-якій сфері.

Необхідно розрізняти аддиктивну поведінку, що загрожує життєдіяльності людини, його оточенню і просто шкідливі звички, що не досягають ступеня залежності, і не представляють реальної погрози (переїдання, голодування, паління).

Ознаками залежного поведінка є:

    - прагнення до зміни стану; - ненасичуваність, постійне бажання продовжити вплив агента аддикції; - послідовний процес формування аддикції; - формування психологічної субкультури; - особистісні зміни, дезадаптація; - розвиток зверхцінного емоційного відношення до агента аддикції; - диссоциативное розлад особистості; - заперечення хвороби; - неможливість припинити аддикцію самостійно.

У професійному співтоваристві залежне поведінка формує визначену субкультуру. Як правило, відбувається об'єднання зацікавлених у спільному девиантном времяпрепровождении обличчя, виробляється загальна мова, система рольових відносин, перерозподіляються тимчасові ресурси, формуються девиантние, делинквентние групи.

Похожие статьи




Аддиктивна поведінка - Девіація як соціальна проблема

Предыдущая | Следующая