ОСОБИСТІСТЬ ЯК ТРИЄДНІСТЬ - Психологія мас і аналіз людського Я

Фрейд вважав, що психіка складається з трьох верств - свідомого ("Над-Я"), предсознательного ("Я") і несвідомого ("Воно"), де й розташовуються основні структури особистості. У цьому зміст несвідомого на думку Фрейда не доступно усвідомлення практично за яких умов. Зміст предсознательного шару то, можливо осмислене людиною, хоча й вимагає від нього значних зусиль. У несвідомому шарі розташовується одне з структур особистості - "Воно", яка була фактично є енергетичної основою особистості. "Воно" - несвідоме (глибинні інстинктивні, переважно сексуальні і агресивні спонукання), грає головну роль, визначальну поведінку і стан людини. У "Воно" містяться вроджені несвідомі інстинкти, які прагнуть своєму задоволенню, до розрядці отже детермінують діяльність суб'єкта. Фрейд вважав, що є дві основні уроджених несвідомих інстинкту - інстинкт життя і інстинкт смерті, що у антагоністичних стосунках між собою створюючи основу для фундаментального, біологічного внутрішнього конфлікту. Неосознанность цього конфлікту пов'язана з з тим, що боротьба між інстинктами зазвичай приміром із несвідомому шарі, але й тим, поведінка людини викликається зазвичай одночасним дією обох цих сил.

З погляду Фрейда інстинкти є каналами, якими проходить енергія, що формує нашої діяльності. Либидо (див. додаток), про яку дуже багато писав, і сам Фрейд та її учні є специфічної енергією, що з інстинктом життя. Для енергії, що з інстинктом смерті" й агресії Фрейд назву власного імені, але постійно характеризував її існування. Він також вважав, що відсотковий вміст несвідомого постійно розширюється, оскільки ті прагнення та бажання, які людина не зміг за тими або іншим суб'єктам причин реалізовувати своєї діяльності витісняються їм у несвідоме, наповнюючи його зміст.

Друга структура особистості - "Я" на думку Фрейда є також уродженої та розташовується як і свідомому шарі, і упредсознании. Отже ми можемо усвідомити своє "Я", і може бути нам і легкою справою. Якщо зміст "Воно" розширюється, той зміст "Я", навпаки звужується, оскільки дитина народжується за словами Фрейда з "океанічним почуттям я", включаючи у собі весь світ довкола себе. Згодом він починає усвідомлювати межу між собою і навколишнім світом, починає локалізувати своє "Я" до свого тіла, звужуючи в такий спосіб обсяг "Я".

Третя структура особистості - "Над-Я" не вроджена, вона формується у життя дитини. Механізмом її формування є ідентифікація з близьким дорослим своєї статі, риси і забезпечення якості якого і стають змістом "Над-Я". У процесі ідентифікації в дітей віком формується також Едипів комплекс (в хлопчаків) чи комплекс Електри (в дівчаток), тобто комплекс амбівалентних почуттів, яких зазнає дитина об'єкта ідентифікації.

Похожие статьи




ОСОБИСТІСТЬ ЯК ТРИЄДНІСТЬ - Психологія мас і аналіз людського Я

Предыдущая | Следующая