Вступ - Психологія масових форм позаколективної поведінки

Кожна людина з моменту народження знаходиться у певному соціальному середовищі, розвивається і виховується у різних соціальних групах. Людська поведінка постійно є об'єктом соціального контролю, а моделі поведінки виникають та закріплюються в спілкуванні. Особливості поведінки багато в чому залежить від того, що особистість діє немовби в символічному оточенні і намагається бути саме такою, як від неї чекають, якою її хочуть бачити.

Глибокі соціально-економічні і політичні зміни, що відбуваються протягом останніх десятиріч в Україні, призвели до появи суттєвих змін в структурі особистості молодої людини, яка формується і розвивається. Найважливішою проблемою в житті середньовічного студента є, звичайно, навчання - його основний соціальний обов'язок. Це визначають як сільські, так і міські жителі - студенти ВНЗ. Проблем у спілкуванні студентів, що проживають в сільській місцевості, значно більше, ніж у міських (22,76 і 14,56 відсотка відповідно), вони відзначають власну замкненість сором'язливість: "сільські жителі мають надмірну замкнутість", "дуже переживаю за все", "соромно виступати перед групою", "боязливість при відповіді", "не вмію спілкуватися", "велика відособленість", пояснюючи це "різкою зміною стилю життя", "відмінністю сільського проживання від міського".Сільські і міські жителі по-різному ставляться до життя, сільський рівень життя дуже відрізняється від рівня життя у місті. Ряд проблем сільські студенти пов'язують з неформальним спілкуванням з міськими ровесниками: "спілкуватися з міськими жителями важче, ніж з сільськими", "міські студенти дивляться на нас як на другосортних", "мені не подобається зверхнє ставлення міських жителів до сільських", "у міських жителів дуже багато гордості", "міським недовіряю", "на допомогу від міського не чекай". Особливо їх турбує проблема здобуття високого соціального статусу в студентській групі, в академії "не вмію звернути на себе увагу", "не можу самоорганізуватися", "не можу гідно представити себе перед людьми" і пошуків можливостей самоствердження та розвитку самоповаги [1].

Але існують обставини, коли людина з тих чи інших причин перестає зважати на соціальне оточення, на існуючі в суспільстві правила і норми поведінки. Змінюються не тільки особливості перебігу психічної діяльності, а й дії, вчинки, поведінка в цілому. У соціальній психології ця група явищ зветься масовидною або позаколективною поведінкою.

Похожие статьи




Вступ - Психологія масових форм позаколективної поведінки

Предыдущая | Следующая