Апеляційний суд - Судова система Великої Британії

Сучасне поняття апеляційного судового органу як утворення, що повторно розглядає справу, якою займався суд нижчої інстанції, увійшло до англійської системи судочинства лише наприкінці минулого століття. До 1875 р. скарги за матеріалами судових справ надсилалися до Апеляційного суду скарбничок палати від трьох судів, що розглядали справи за нормами процесуального права; такі "апеляції" стосувалися лише дуже обмеженого кола специфічних випадків, переважно помилок в оформленні матеріалів справи. Отже, справжніми попередниками теперішньої апеляційної системи були порядок перегляду, встановлений Канцлерським судом, і пов'язані з ним правничі рішення. Сучасне розуміння апеляції з'явилося як наслідок реформ, здійснених згідно з вимогами законів про систему судочинства (1873-1875 рр.). Ці закони, а також закони про Верховний суд та з питань ведення судочинства від 1925 р. і закони про суди від 1971 р. разом з поправками до них тепер об'єднані в Законі про суд від 1981 р. Наслідком стало створення такого Верховного суду, в якому повноваження розглядати апеляції, що їх раніше мали верховні суди, надано Апеляційному судові.

До складу Апеляційного суду входять лорд-канцлер, віце-канцлер, лорд - головний суддя, всі колишні лорд-канцлери, члени Палати лордів та голова Відділення у сімейних справах. З цих осіб лише зберігач судових архівів, який водночас очолює Цивільне відділення суду, та лорд - головний суддя, який очолює Карне відділення, регулярно беруть участь у засіданнях суду. Обом суддям у роботі допомагають лорди - апеляційні судді, яких тепер вісімнадцятеро. Ці члени Палати лордів мають бути або членами Високого суду, або адвокатами вищого розряду (баристерами) зі стажем не менше 15 років. Кількість лордів-суддів, які мають розглядати ту чи іншу апеляцію, залежить від її характеру. Апеляції з приводу судових вироків повинні розглядатися не менш як трьома суддями. Проміжні апеляції можуть розглядати два члени суду, а апеляції за кримінальними справами - іноді навіть один суддя. У складних випадках для розгляду справи залучаються п'ятеро або більше членів Апеляційного суду.

Згідно з п.3(5) Закону про верховний суд від 1981 р. одночасно може засідати будь-яка кількість судів будь-якого з відділень Апеляційного суду. В Цивільному відділенні суд належним чином укомплектований, якщо він звичайно складається з двох, або з непарного числа суддів, не меншого за три.

Час від часу для слухання апеляцій, коли йдеться про нестандартні або важкі питання права як у Цивільному, так і в Карному відділеннях скликаються пленарні засідання суду у складі п'яти або більше членів, хоч такий суд не має жодних ширших повноважень, ніж звичайний суд.

Карне відділення

Система подання апеляцій у кримінальних справах в Англії та Валії аж до початку ХХ ст. не витримувала жодної критики, оскільки в загальному праві фактично не існувало права апеляції як такого. Коли поставали складні правні питання, суди найчастіше відкладали їх з тим, щоб розглянути у майбутньому. В 1848 р. був заснований Суд для розгляду відкладених кримінальних справ, який мав розв'язувати правні питання, відкладені виїзними суддями, рекордерами (мировими суддями) чи головами квартальних сесій. Однак це не були апеляції з питань факту, і не можна з певністю сказати, що судді відкладали саме ті справи, які стосувалися складних правних проблем. Усвідомлення хибності такого способу судочинства в карній галузі, коли судові помилки можна було виправити лише за допомогою застосування королівської прерогативи помилування, спонукало до заснування в 1907 р. Апеляційного суду у кримінальних справах. У 1966 р. його функції перебрало Карне відділення новоствореного Апеляційного суду.

Повноваження Апеляційного суду є дуже широкими. Суд може анулювати обвинувальний вирок, відхилити апеляцію, змінити в цілому або частково формулювання винесеного вироку й замінити мотиви обвинувачення у судовій справі, якщо з наявних доказів випливає, що обвинувачуваний винний в іншому правопорушенні, а не в тому, за яке він був засуджений. Проте суд не може дати наказу про новий розгляд судової справи.

Рішення Карного відділення Апеляційного суду є обов'язковими для суддів нижчого рівня, які розглядають кримінальні справи, включаючи апеляційну канцелярію Відділення Королівської лави, і вважатимуться обов'язковими для нижчих судів при розгляді цивільних справ.

Цивільне відділення

Головним функціональним обов'язком Цивільного відділення є розгляд апеляцій, що надходять від трьох відділень Високого суду та судів графств. У ряді випадків Апеляційний суд розглядає апеляції, що надійшли безпосередньо від судів нижчої інстанції; в усіх інших випадках апеляції мають надійти спочатку до Високого суду, а вже звідти - до Апеляційного. Крім випадків, коли апеляція містить прохання призначити нове розслідування чи скасувати судовий вирок, апеляційний процес являє собою "переслухування" справи по суті. Однак слід зазначити, що в цьому разі відбувається не повторне заслуховування свідчень, а заслуховування обох сторін, які викладають свої аргументи в усній формі, а також перегляд відповідних документів, як-от суддівських записів та копій свідчень.

Як правило, більшість апеляцій до Апеляційного суду грунтується на питаннях права. Маючи повноваження перевіряти правильність встановлення факту у справі, цей орган не схильний використовувати їх з огляду на переваги, які дістає суддя, безпосередньо спілкуючись зі свідком. Апеляція може також стосуватися суми призначеної компенсації. У цьому разі, особливо якщо у справі йдеться про заподіяння особистої шкоди, метою Апеляційного суду є досягнення певного ступеня відповідності між призначеним відшкодуванням і заподіяною шкодою. Якщо у нижчій інстанції справу розглядав суд присяжних, то подання до Апеляційного суду робиться не у формі апеляції, а прохання про скасування вироку або призначення повторного розгляду.

У справах, що розглядаються за нормами цивільного права, апеляцію до Палати лордів подають цивільні відділення Апеляційного суду.

Рішення Цивільного відділення Апеляційного суду є обов'язковими для всіх судів нижчого рівня, включаючи апеляційну канцелярію Відділення Королівської лави.

Похожие статьи




Апеляційний суд - Судова система Великої Британії

Предыдущая | Следующая