Високий суд - Судова система Великої Британії

До прийняття у 1873-1875 роках законів про правосуддя в Англії та Валії існувало кілька високих судів, кожен з яких мав свою власну юрисдикцію, процедуру та практику. Спочатку було три центральні суди, які розглядали справи в різних сферах загального права: Суд Королівської лави, Суд державної скарбниці і Суд загальних позовів.

Згідно із законами про правосуддя основні незалежні суди було перетворено на відділення новоствореного Високого суду. Спочатку було організовано п'ять відділень; у 1981 р. їх кількість зменшили до трьох: Відділення Королівської лави, до якого увійшли колишні суди Королівської лави, Суд загальних позовів і Суд державної скарбниці; Канцлерське відділення; Відділення у справах спадкоємства, розлучення та у справах адміралтейства.

Нині Високий суд складається з 80 членів. Ці рядові судді, як їх іноді називають, повинні мати щонайменше 10-річну практику в ранзі баристера. Звичайно суддів призначають до того відділення суду, сфера діяльності якого відповідала їхній спеціалізації під час перебування в адвокатурі. В разі необхідності лорд-канцлер може запросити певних окружних суддів або рекордерів взяти участь у засіданні Високого суду або призначити заступників членів Високого суду.

Юрисдикція Високого суду поширюється як на цивільні, так і на кримінальні справи, він розглядає судові справи й апеляції. Щодо цивільних справ суд має майже необмежені повноваження.

Відділення Королівської лави

На сьогодні коло повноважень Відділення Королівської лави є найширшим - у переважній більшості це функції судочинства у першій інстанції, а також деякі функції апеляційного судочинства. Відділення має чотири підрозділи: комерційний суд; суд адміралтейства; з цивільних справ; з кримінальних справ.

Повноваження щодо розгляду справ у галузі бізнесу покладено на утворений у 1970 р. комерційний суд, що є одним з кількох у відділенні і базується в Лондоні та кількох регіональних центрах, до юрисдикції якого належить значна кількість спорів, що виникають під час торгової діяльності та реалізації права на підприємництво і комерцію. Судді Комерційного суду розглядають апеляції на арбітражні рішення, розв'язують питання права, що виникають під час арбітражних розглядів, відповідно до положень Закону про арбітраж від 1979 р.

Усі повноваження щодо морських справ відповідно до ст.20 Закону про Верховний суд також є компетенцією Відділення Королівської лави, саме його підрозділу, який має назву - суд адміралтейства. Морські суди було створено для розв'язання правних питань, що постають внаслідок аварії, покидання або втрати британського судна, зіткнення суден і відшкодування у зв'язку з цим збитків, інших правних питань, які виникають під час морського перевезення вантажів і пасажирів. Саме сукупність морських судів утворює суд адміралтейства - складову частину Відділення Королівської лави.

Підрозділ з цивільних справ Відділення Королівської лави розглядає у першій інстанції найскладніші цивільні справи, які згідно із законодавством не належать до юрисдикції нижчих судів, зокрема ті, що відносяться до договірного деліктного права, відшкодування збитків, стягування боргу, а також ті, що мають громадський або правничий інтерес чи галузеві особливості загальнодержавного характеру. На відміну від судів графств, які розглядають у переважній більшості ті самі категорії позовів, підрозділ з цивільних справ Відділення Королівської лави приймає до розгляду такі позови, ціна яких перевищує максимальну ціну позову, встановлену для юрисдикції судів графств, а також позови щодо інших спорів, якщо сторона у справі заявляє клопотання про розгляд їхнього спору саме у цьому відділенні.

З суддів зазначених підрозділів створюється апеляційна канцелярія, що виконує функції процесуальної установи, в якій вирішуються організаційні питання щодо розгляду апеляцій і дозволу на апеляційне звернення до Апеляційного суду або до Суду Палати лордів.

Апеляційна канцелярія Відділення Королівської лави має обмежені повноваження щодо розгляду апеляцій у цивільних справах; ці апеляції у вигляді письмової заяви з викладом фактів, які лежать в основі справи, подаються магістратським судом, Карним судом присяжних та Дисциплінарним трибуналом соліситорів (повірених). Апеляційна канцелярія Відділення Королівської лави також здійснює деякі функції судового контролю. Розглядаючи цивільні справи, апеляційні органи Відділення Королівської лави повинні враховувати прецедентну обов'язковість рішень Суду Палати лордів та Апеляційного суду.

Повноваження Високого суду в галузі апеляційного карного судочинства належать виключно Відділенню Королівської лави. З 1972 р. функції цього підрозділу стали суто апеляційними щодо рішень магістратських судів з кримінальних справ і здійснюються апеляційною секцією Відділення у складі принаймні двох-трьох суддів Відділення. Лорд - головний суддя часто там засідає, і розгляд відбувається в його власному суді в приміщенні королівських судів правосуддя. Юрисдикція здійснюється щодо апеляцій на рішення магістратських судів і Суду корони шляхом доповіді про суть конфлікту.

Наглядова юрисдикція Відділення також здійснюється його апеляційною секцією. Вона включає право видавати прерогативні судові накази про направлення до суду і видавати розпорядження посадовим особам про виконання вимог позивача, наказів про зупинення раніше схвалених дій та про витребування справ, згідно з якими нижчі суди й трибунали повинні належним чином здійснювати свої повноваження і утримуватися від перевищення своєї юрисдикції. Ця юрисдикція здійснюється шляхом подання про "судовий перегляд". Такі справи вважаються частиною переліку центральної канцелярії Високого суду і розглядаються групою суддів, які дедалі більше спеціалізуються у питаннях адміністративного права. Разом із значним збільшенням кількості поданих позовів це призвело, до розвитку системи адміністративного права.

Судді Відділення здійснюють також інші функції, до яких належать питання щодо результатів парламентських виборів, що визначаються у суді у справах про порушення порядку проведення парламентських виборів. Така колегія складається з двох суддів Відділення Королівської лави.

Канцлерське відділення

Канцлерське відділення суду складається з лорд-канцлера, який ніколи не засідає у першій інстанції, віце-канцлера та рядових суддів, яких може призначити лорд-канцлер.

Закони про правосуддя передбачають, що Канцлерське відділення розглядає справи, які раніше перебували виключно у юрисдикції Суду Лорд-Канцлера. Юрисдикція цього суду регламентується в наш час ст.61 Додатку 1 до Закону про Верховний суд. Згідно з цим Додатком за Канцлерським відділенням закріплюються всі справи й питання, пов'язані з:

    Ш продажем, обміном чи поділом землі або стягненням плати за землю; Ш викупом чи позбавленням права викупу заставних; Ш розпорядженням нерухомим майном на засадах довірчої власності; Ш управлінням майном померлих осіб; Ш банкрутством; Ш ліквідацією компаній або арештом компаній чи інших рахунків; Ш виправленням, розірванням чи скасуванням актів або інших письмових документів; Ш оборудками, що стосуються успадкувань, крім оборудок неспірного або звичайного характеру; Ш патентами, товарними знаками, зареєстрованими промисловими зразками або авторськими правами; Ш присудженням опіки; Ш відшкодуванням збитків; Ш виконанням договорів у натурі; Ш закриттям іпотеки, справами компаній і прав партнерів у них; Ш опікою над неповнолітніми, управлінням маєтками та іншим майном; Ш питаннями довірчої власності; Ш спадковими правами щодо оспорювання заповіту, тлумачення заповітів, а також спадкової нерухомості у разі відсутності заповіту; Ш всіма іншими справами й питаннями, що стосуються здійснення юрисдикції Високого суду згідно із законодавчими актами щодо компаній.

Юрисдикцію суду з часом було розширено шляхом ухвали певних актів. Так, коли створили Відділення у сімейних справах, розгляд спірних справ про розлучення було доручено Канцлерському відділенню.

Опікунський суд

Відповідно до Закону від 1970 р. у рамках Канцлерського відділення в разі необхідності може створюватись Суд опіки, який скликається лорд-канцлером та суддями Канцлерського відділення для вирішення клопотання за Законом про психічне здоров'я від 1983 р. щодо управління власністю й справами психічно хворих. Крім того, опіка встановлюється, якщо особа, яка померла, не залишила належним чином оформленого заповіту і хто-небудь має клопотатися про призначення розпорядником майна.

Патентний суд

Як окремо існуючий самостійний підрозділ усередині Канцлерського відділення функціонує Патентний суд, до юрисдикції якого належить розгляд звернень Генерального контролера з питань патентів, торговельних марок, реклам, етикеток, промислових зразків і товарних знаків, а порядок розгляду регламентується розділом 104 Правил судочинства Верховного суду. Крім того, це Відділення також має певну юрисдикцію щодо розгляду апеляцій. Одноособовий суддя Відділення має надані законом повноваження розглядати деякі апеляції. Апеляційна канцелярія Канцлерського відділення, яка складається принаймні з двох суддів цього підрозділу, має обмежені повноваження з розгляду апеляцій, поданих на рішення судів графств, які стосуються банкрутства та реєстрації прав на земельні ділянки.

Канцлерське відділення Суду Королівської лави формально очолює лорд-канцлер. Фактичним же Головою канцлерського суду є віце-канцлер.

Відділення у сімейних справах

Повноваження Відділення Високого суду у сімейних справах поширюються на розгляд справ, де йдеться про подружні стосунки та дітей. Це Відділення складається з голови та призначених лорд-канцлером рядових суддів. Юрисдикцію відділення визначено в Додатку 1 до Закону про відправлення правосуддя від 1970 р. Воно правочинне здійснювати розгляд справ як у ролі першої, так і апеляційної інстанції.

Відділення володіє виключно юрисдикцією Високого суду щодо шлюбних справ і дітей, що запобігає конфліктам, які до 1970 р. виникали між Відділенням у сімейних справах і Канцлерським відділенням.

Апеляційні справи Відділення складаються головним чином з апеляцій на рішення магістратських судів і судів графств, що стосуються проваджень, пов'язаних із шлюбними справами і дітьми в магістратських судах.

Згідно з відповідними положеннями Закону, апеляції до цього судового органу надходять від судів магістратів та графств (питання розлучення, окремого проживання подружжя, сплати аліментів, опіки та піклування про дітей чи батьків), а у справах, де йдеться про встановлення батьківства - від Карного суду присяжних.

Одноособові рішення названих судів першої інстанції Високого суду, маючи обов'язкову силу для нижчих судів, не є обов'язковими для інших судів Високого суду. У разі коли йдеться про певні суперечливі галузі права, пов'язані з громадським життям, це призводить до суперечностей між рішеннями судів першої інстанції, заплутаності й невизначеності у розгляді судових справ. Попри це рішення судів першої інстанції вважаються дуже авторитетними та переконливими й можуть бути відхилені лише після серйозного обмірковування та зважування. Якщо рішення судді викликає сумніви, то існуюча практика судочинства уникає прямого протистояння між рішеннями суддів-колег, як правило, в цьому разі справа передається на апеляцію.

Похожие статьи




Високий суд - Судова система Великої Британії

Предыдущая | Следующая