Вступ - Судова система Великої Британії

У суспільстві, організованому згідно з принципами демократії, інститут правосуддя як втілення ідеї справедливості виходить за межі державної служби. Для демократичного суспільства дуже важливо мати й добре організовану судову систему, спроможну забезпечити всім громадянам доступ до безстороннього та неупередженого судді, й таку судову процедуру, в якій їхнє право визначалось би виключно на підставі доведених фактів і закону. Правна система такого суспільства гарантує кожному громадянинові, за умови виконання ним відповідних обов'язків, повну реалізацію прав і свобод, підгрунтям існування яких є фундаментальні цінності демократії.

Розглядаючи роль суду в захисті прав і законних інтересів громадян, треба усвідомлювати, що світова спільнота визнає судовий захист найвищою формою гарантії прав людини. Це уявлення підтверджується не лише свідомістю громадян демократичного суспільства, а й конструкцією державного механізму, в тому числі судової системи. Така конструкція належним чином зафіксована у конституційних актах і відповідних регулятивних законах. Обов'язковим елементом є те, що судове рішення розглядається як беззаперечне, оскільки вважається, що найвища оцінка права належить тільки одній з трьох гілок державної влади - судовій. Це є психологічною настановою суб'єкта правового демократичного суспільства, незалежно від того, на якому місці у суспільній ієрархії він перебуває.

Судові заклади - найпомітніша і найважливіша частина правних систем демократичних країн. Судді, які очолюють їх і уособлюють судову владу, виконують у суспільстві роль об'єктивних арбітрів.

Усі організаційні структури судової ієрархії країн англо-американської системи права схожі між собою, але значно різняться у деталях організації та судочинства. Фундаментом такої піраміди є суди першої інстанції, середній ярус становлять апеляційні суди, а верхівку - суд останньої інстанції, який найчастіше називається верховним. Стиль судочинства та загальні концепції функціонування судової влади в цих судах грунтуються на традиціях англійських судів загального права та судів справедливості. Країни, що успадкували принцип англійської юридичної системи, вважаються "державами, де панує загальне право". Це означає, що прецедентне право традиційно становить значну частину юридичного арсеналу судів країн англо-американської системи права. Таке законодавство є зібранням юридичних принципів та правил, які "походять" від письмових рішень, що приймають апеляційні суди проміжного рівня та суди останньої інстанції для обгрунтування своїх вироків. Хоч прецедентне право залишається головним складником англо-американської юриспруденції, сьогодні у судових процесах часто застосовуються й акти федеральних законодавчих органів.

Протокольні органи, а також офіційне вбрання суддів та оздоблення судових закладів у Великій Британії є досить пишним на відміну від інших країн. Офіційна й урочиста атмосфера в залі суду має функціональне призначення: завдяки їй підкреслюється гідність і авторитетність судового процесу, підтримується багатовікова традиція громадянської поваги до суду як важливої державної інституції.

Таким чином, світова спільнота проявила вже практичну зацікавленість в організації сталої демократичної судової системи і спонукає до цього уряди країн, де судовий устрій перебуває ще у стані реформування до стандартів цивілізованого суспільства.

Суд британія законодавчий

Похожие статьи




Вступ - Судова система Великої Британії

Предыдущая | Следующая