Система покарань, класифікація, Система покарань, її ознаки і значення - Поняття, суть і мета покарання

Система покарань, її ознаки і значення

Система покарань є засобом реалізації мети, передбаченої законом. Як вказує В. М. Тертишник, система покарань - це встановлений кримінальним законом вичерпний перелік видів покарань, які розташовані послідовно від найменш тяжкого до найбільш тяжкого. Система покарань покликана забезпечити досягнення мети (цілей) покарання Тертишник В. М. Кримінальний процес України. Особлива частина [Текст] : підручник / В. М. Тертишник. - Київ : Правова Єдність : Алерта, 2014. - с. 49..

В основу побудови діючої системи покарань покладені такі принципи кримінального права як законність, справедливість і гуманізм.

Системі покарань притаманні такі ознаки:

    А) її складові, тобто окремі види покарань, і, отже, система в цілому, встановлюються тільки законом про кримінальну відповідальність. Характер, зміст, межі, порядок і підстави застосування покарання визначаються тільки цим законом; Б) перелік покарань в системі є вичерпним і обов'язковим для судів всіх інстанцій. Суди не мають право самі визначати які-небудь інші види покарань, як би доцільно така поведінка суду не виглядала для конкретної кримінальної справи (принцип нема покарання без закону, тобто без вказівки в закон даний вид і розмір покарання); В) система покарань побудована шляхом розташування різних видів покарань залежно від ступеню їх тяжкості послідовно від найменш тяжкого до найбільш тяжкого.

"Східці покарань" - називав таку побудову Ч. Беккаріа. Цей принцип відтворений і у санкціях окремих статей Особливої частини КК. Він орієнтує суд на першочергове використання більш м'якого виду покарання. Крім того, послідовне розташування видів покарань у їх системі визначає відносну суворість кожного з них стосовно інших, вказує на те, яке покарання може призначити суд при призначенні більш м'якого покарання, ніж передбачено законом, при заміні невідбутої частини покарання більш м'яким тощо Александров Ю. В., Антипов В. І., Володько М. В., Дудоров О. О. та ін. / За ред. Мельника М. І., Клименка В. А., Кримінальне право України: загальна та особлива частини. Підручник у 2-х тт. (затв. МОН України).- 5-е вид. - 2009. - с. 236.. Усі покарання Кримінального кодексу викладені в системі, яка умовно поділяється за трьома аспектами класифікації покарань: чітка класифікація кримінальних покарань, яку встановлює законодавець: за ступенем суворості обмежень, тобто залежно від строку покарань; психологічно-педагогічний вплив на злочинців і реалізація попереджувальної мети; за колом - загальні і спеціальні суб'єкти.

Значення системи покарань полягає в тому, що вона:

    А) відкриває простір для реалізації принципів кримінального права; Б) забезпечує досягнення мети покарання; В) полегшує нормотворчу діяльність законодавця; Г) встановлює чіткі рамки для суду при призначенні ним покарання.

Діюча система покарань наведена в ст. 51 КК і включає в себе 12 видів покарань: штраф; позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу; позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю; громадські роботи; виправні роботи; службові обмеження для військовослужбовців; конфіскація майна; арешт; обмеження волі; тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців; позбавлення волі на певний строк; довічне позбавлення волі.

Треба зауважити, що у розділі XV Загальної частини КК "Особливості кримінальної відповідальності та покарання неповнолітніх" є ст. 98 КК, яка наводить систему покарань, що можуть бути застосовані до неповнолітніх. Вона складається з шести видів покарань, які за строками і розмірами відрізняються від загальної системи покарань у бік їх пом'якшення Кримінальний кодекс України. Науково-практичний коментар/ За загальною редакцією академіка Академії правових наук України, професора В. В. Сташиса. - Х.: Одіссей, 2007. - с. 186..

Вказані види покарань можуть бути класифіковані за певними підставами. Найважливіше значення має класифікація покарань за самостійністю застосування і виконання: а) основні; б) додаткові; в) змішані (ст. 52 КК).

Основні покарання. За один злочин може бути призначено лише одне основне покарання, передбачене в санкції статті Особливої частини КК. Вони не можуть бути додатковими до інших. З ними пов'язуються основні сподівання на досягнення цілей покарання. Це: громадські роботи, виправні роботи, службові обмеження для військовослужбовців, арешт, обмеження волі, тримання в дисциплінарному батальйоні військовослужбовців, позбавлення волі на певний строк, довічне позбавлення волі (всього -- вісім).

Додаткові покарання - призначаються на розсуд суду з урахуванням особи винного. Це позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу та конфіскація майна (всього -- два). Вони не можуть призначатися самостійно, а призначаються тільки у додаток до основних (субсідіарно) і мають допоміжний характер у досягненні цілей покарання. Зокрема, конфіскація майна може бути призначена тільки у випадках, передбачених відповідними статтями Особливої частини Кримінального кодексу за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини; завдання додаткового покарання пов'язане з індивідуалізацією покарання. До основного покарання може бути приєднане одне чи кілька додаткових покарань Александров Ю. В., Антипов В. І., Володько М. В., Дудоров О. О. та ін. / За ред. Мельника М. І., Клименка В. А., Кримінальне право України: загальна та особлива частини. Підручник у 2-х тт. (затв. МОН України).- 5-е вид. - 2009. - с. 237..

Змішані покарання можуть застосовуватися як основні і як додаткові покарання. Це - штраф та позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю. Штраф може призначатися тільки у випадках, передбачених Особливою частиною Кримінального Кодексу, позбавлення права обіймати певні посади - лише на розсуд суду.

Отже, значення системи покарань полягає у тому, що вона сприяє реалізації принципу індивідуалізації покарань, призначенню покарань за ступенем їх впливу на злочинця.

Похожие статьи




Система покарань, класифікація, Система покарань, її ознаки і значення - Поняття, суть і мета покарання

Предыдущая | Следующая