Вступ - Класифікація політичних систем

Однією з домінуючих тенденцій в історії людства на всьому протязі його розвитку була боротьба двох протилежних почав "демократії і тиранення". Цей процес не обов'язково має революційний характер, але може відбуватися еволюційно, шляхом органічного переростання однієї форми в іншу, бо, в єстві, вони не є протилежними. Більш того, доля всякої послідовної демократії, як вважають її опоненти, а саме в тому і полягає, що вона перероджується в диктатуру, поступово розвиваючи іманентно закладені в ній принципи. Природа цього переходу, так часто що відбувався в XX столітті, під кінець нинішнього сторіччя указує правомірність самої постановки проблеми відношення демократії і тиранення як головного питання нашого часу, як заслуговуючої особливої уваги і пояснення. Яким чином демократичні перетворення, часто що робилися з найкращими намірами, виявлялися джерелом більш авторитарного правління, ніж то, з яким вони боролися? Яким чином реалізація ідеалів гуманістичної думки минулого мала своїм результатом руйнування самих цих ідеалів?

Теорія політичних режимів склалася в середині ХХ століття. Одним з її постулатів була теза К. Фридриха і З. Бжезинского про нездатність тоталітарних режимів до трансформації і їх приреченість на загибель. Разом з тим вітчизняні політологи вважають, що в сучасному світі існує тоталітарна тенденція в суспільному розвитку, у тому числі, завдяки демократії, яка створює рівні шанси всім учасникам політичного процесу.

Враховуючи небезпеки, які виходять від тоталітаризму в сучасному суспільстві, слід зазначити, що в розвитку людства визначаються більш могутні демократичні тенденції. Вони відповідають потребам глобального переходу до інформаційний - комунікативному суспільству.

Похожие статьи




Вступ - Класифікація політичних систем

Предыдущая | Следующая