ПОЛІТИЧНА ЕЛІТА УКРАЇНИ - Роль еліти в управлінні суспільством

Політична еліта сучасної України є строкатим конгломератом правлячої і неправлячої груп, які розпадаються, на думку М. Михальченка, на такі специфічні еліти:

    * еліти класів, прошарків, професійних груп населення; * еліти політичних партій, громадських організацій, рухів; * еліти державних інституцій; * еліти регіонів (автономія, область, місто, район); * еліти надпартійні (незалежні, які опираються на недержавні економічні структури та засоби масової інформації).

Багато вітчизняних політологів вважають, що сучасна політична еліта, яка виникла на теренах колишнього СРСР, формувалася за "номенклатурним принципом", а також має досить "клановий характер поведінки". Д. Видрін та Д. Табачник так оцінюють українську політичну еліту: "Молода Україна -- держава без політичної еліти. Здобувши державну незалежність і суверенітет 1991 року, Україна виявилася, напевне, найбільшою в світі країною, яка не мала політичної еліти. Владний конгломерат із колишніх партійних функціонерів і колишніх політичних дисидентів можна було б назвати перед елітою. Рівень політичної кваліфікації, загальної і правової культури, характер професійного і життєвого досвіду і т. д. не дозволяють віднести ранній український істеблішмент до класу повноцінної еліти".

Існуюча політична еліта України сформувалася трьома шляхами:

    1) як наслідок добору та розстановки кадрів правлячої до 1991 року КПРС; 2) як наслідок активного чи пасивного опору тоталітарно-колоніальному правлінню; 3) як результат входження до політики нових груп та громадських діячів, безпосередньо не пов'язаних ні з комуністичним режимом, ні з опором йому.

І. Мигович відзначає неоднорідність, пістрявість, не завжди компетентність української правлячої верхівки, і виділяє ті основні групи, які входять до неї:

    * колишні партійні, державні, господарські керівники; * вихідці з мистецько-наукових та інших кіл інтелігенції; * відкриті ідейні противники комуністичного устрою (колишні політв'язні, дисиденти, члени їх сімей); * вітчизняні підприємці, банкіри, комерсанти; * кар'єристи-демагоги.

За висновками А. Пахарєва, в Україні поки що правляча верхівка виступає як формальна політична еліта, відповідаючи лише окремим якісним рисам цього поняття. На сьогодні в Україні складається кілька політичних еліт в надрах об'єднань громадян. Простежуються три основні напрямки майбутньої політичної еліти: націоналістичний, ліберально-центристський, лівий.

Загалом за можна виділити чотири типи представників сучасної політичної еліти за її виникненням:

    1. Людей старої формації, але з новим баченням проблем. 2. Людей нової формації. 3. Люди старої формації. 4. Представники громадянського суспільства.

Яскравим прикладом першого типу є Ющенко и Тимошенко. Кожен з них працював при старій владі, але не сприйняли намагання тієї влади перейти до так званої "російської" імперіалістичної побудови суспільства з єдиним центром і висунули власні ідеї. Обидва також є вихованцями радянської системи, що змогли трансформувати своє світобачення під демократичні принципи свобод людини. Наприклад Тимошенко так виказала свою думку ще до помаранчевої революції:

Чи виграє сильніший і чи буде в Україні якісна і сильна політична еліта, залежить від мобілізації і готовності до консенсусу демократичних сил на наступних президентських виборах. Сьогодні в Україні вже з'явилася політична еліта європейського зразка, проте стара номенклатурна гвардія, яка формує сучасне політичне обличчя України, заважає її виходу на широку політичну арену. Президентські вибори дають шанс провести ротацію цих еліт.

Похожие статьи




ПОЛІТИЧНА ЕЛІТА УКРАЇНИ - Роль еліти в управлінні суспільством

Предыдущая | Следующая