ВЛАДА ЕЛІТ В ІНДУСТРІАЛЬНОМУ СУСПІЛЬСТВІ - Роль еліти в управлінні суспільством

З розвитком індустріального суспільства, на вищі позиції в суспільстві починають пробиватися найуспішніші. Економічна ефективність починає відігравати визначальну роль у формуванні і заповненні владних позицій. Проте, це зовсім не означає, що бізнесова еліта формується як окремий тип. Справа у тому, що вона діє за тими же принципами, що і військова еліта, і скоріше за все виступає її модифікацією. Адже для бізнес-еліт, так само є актуальним загарбання нових ринків збуту, конкуренція серед інших бізнес-еліт, боротьба з ними, і в найуспішнішому варіанті - панування над ними. За винятком того, що економічні стосунки все ж не ведуть до фізичного знищення конкурентів, в середовищі бізнесових лідерів випрацьовується така система правил і регламентів, яка дозволяє порівнювати їх з військовими елітами. Особливо це добре видно на прикладі сучасних великих корпорацій, які перейняли у військових ієрархій майже повністю систему взаємостосунків: великі компанії формують свою філософію, свою дисципліну, навіть вводять уніформу. Таким чином, великі корпорації створюють альтернативу навіть окремим державам.

Разом з тим, значно зростає роль інтелектуальної еліти, яка починає об'єднуватися навколо інтелектуальних центрів. Можна навіть стверджувати, що вони включаються в конкурентну боротьбу за вищі позиції в державі. Цьому є декілька пояснень. По-перше, маси, які вийшли на політичну арену у 19 столітті виставили свої вимоги стосовно можливостей експлуатації їхньої праці. Якщо взяти до уваги, що сучасний середній працівник є набагато освіченіший, і вимагає більших затрат на кваліфікацію, ніж його колега, наприклад у 18 столітті, то стає зрозумілим, що звичайним терором не можна встановити панування над масами, особливо якщо ми хочемо добитися від них продуктивної праці. Результатом цього є компроміс з широкими масами населення, які мають можливість делегувати своїм обранцям повноваження на здійснення влади. За таких умов, інтелектуали можуть складати значну конкуренцію військовим елітам.

По-друге, інтелектуальна еліта (або аристократи духу) може включитися у конкурентну боротьбу, тому що тепер їм не загрожує розправа або тиск з боку військової еліти. Проте, встановлення таких урядів є досить недовговічним. Як правило, їх змінюють або традиційні, або модернізовані бізнес-еліти.

Чи змінює ситуацію з елітами постмодерний характер сучасного світу? Схоже, що ні. Сильніший однак вирішує долю слабшого - чи то стосується еліт іншої держави, чи то стосується власних конкуруючих еліт. Можна говорити хіба що про глобальний характер сучасних еліт, які мають потенційну можливість до встановлення глобального панування за допомогою як військових, так і економічних засобів.

Чи висуває глобалізація якісь особливі вимоги до національних еліт? В сучасному світі як ніколи справляють вплив зовнішні виклики і тиск третіх сторін, які неймовірно прискорюють процеси асиміляції культур і націй. Для того, щоб зберегти назву "національної еліти" і мати право нею називатися, потрібно йти тим старим способом, про який говорилося вище - захищати національні, а не вузько корпоративні інтереси. Якраз у цьому і можуть допомогти інтелектуальні еліти, які не є затиснутими у лещата адміністративних правил, які мають інтелектуальну свободу, щоб пропонувати нові, нетривіальні ідеї. А претензії громадянського суспільства до власних еліт повинні виникати не стільки в моральній площині, скільки з огляду на відданість національним інтересам - звичайно, якщо ми самі хочемо називатися нацією.

Похожие статьи




ВЛАДА ЕЛІТ В ІНДУСТРІАЛЬНОМУ СУСПІЛЬСТВІ - Роль еліти в управлінні суспільством

Предыдущая | Следующая