Зала дивану - Бахчисарай

Тераса з колонами

При вході в Залу Дивану

Зала Дивану була серцем політичного життя Кримської держави. Кримський Диван (державна рада) дуже різнився з однойменною установою при турецькім дворі. Якщо стамбульський Диван був радше "радою міністрів" (склад котрої мінявся за бажанням султана), то бахчисарайський становив собою свого роду "парламент": його постійні члени, кримські беї, були не міністрами, а повноправними представниками територіяльних громад, об'єднаних під їхньою владою. Від імені своїх громад (родів) вони й виступали на зборах високої ради.

Стіни Зали Дивана - безмовні свідки епохальних подій в історії Кримського ханату. У цих стінах проводилися збори, на яких кримські государі спільно зі своїми беями, суддями та придворними чинами вирішували різні питання внутрішньої та зовнішньої політики, приймали закони, розглядали найважливіші судові справи, давали авдієнції іноземним послам. У цім залі визначалися долі Кримської держави, в нім урочисто сходили на престол кримські хани. В цім залі чиновники, що приїжджали з Істанбулу, оголошували султанські укази про скасування ханських повноважень нинішнього хана та призначення нового.

Коли хан сповіщав магнацтво про засідання Дивана, беї залишали свої родові маєтки та прибували в Бахчисарай до ханської наради. Церемонії, що проходили за ханських часів у Залі Дивана, відзначалися врочистістю. Черговість уходу відвідувачів до авдієнцій визначав спеціяльний достойник ханської адміністрації - капиджи-баши, символом повноважень якого був прикрашений сріблом жезл.

Входячи в Залу, відвідувачі чи іноземні посли наближалися до кримського государя (що всідав на троні з кольорового сукна, прикрашеного золотим шиттям), схиляючись у глибокім уклоні перед ним. Члени Дивану розсаджувалися по довгих лавах уздовж стін. Калга й нуреддін (два ханських наступника, як правило - молодші брати правителя) займали почесні місця праворуч і ліворуч від хана. Наступними за рангом - і за місцем на лавах - були беї знатних аристократичних фамілій. На засіданнях були присутні також муфтій (провідник мусульманської громади країни) та каді-аскери (судді вищого рангу). Замикали шерег численні придворні чини, серед яких іноді можна було зустріти й анабеї - матір (або старшу сестру) хана. Частим доповненням до церемоній у Залі Дивану була урочиста трапеза, під час якої хан власноруч подавав золоту чашу особливо шанованим гостям, що вважалося великою честю.

Величезна значимість Зали Дивану для державницьких традицій кримських татар проявилася в новітній історії в тім, що після Лютневої революції 1917 р. саме в цієї Залі Курултаєм (зборами народних представників) було проголошене створення незалежного кримськотатарського уряду.

Тронне місце кримських правителів в Залі Дивану

Інтер'єр зали в ханські часи не був схожий з тим, що гості Палацу бачать сьогодні. У приміщенні було значно світліше: у всіх чотирьох стінах у два ряди були прорізані вікна, прикрашені витонченими вітражами (уяву про котрі дають кілька вітражів, що збереглися у вікнах східної стіни). Підлога Зали була вимощена мармуровими плитами, а в центрі приміщення тихо дзюрчав фонтан, встановлений усередині чотирикутного басейну. Іншою була орнаментація стін і стелі (нинішня здебільша є фантазією російських художників 19 в., але на розчищеній ділянці стіни можна бачити й первісні розписи на мотив виноградних грон та імітації мармуру).

Досить розповсюджена легенда про призначення хор (гратчастого балкона) у північній стіні споруди для "підслуховування" ханом ходу засідань у Залі не може відповідати дійсності: державні порядки Кримського ханства не передбачали проведення засідань Дивана за відсутності хана. При ханах подібних балконів було два - один напроти іншого. Радше, тут могли розміщуватися гості, запрошені на засідання.

Похожие статьи




Зала дивану - Бахчисарай

Предыдущая | Следующая