&;nbsp;Портал Демір-Капи - Бахчисарай

Портал Демір-Капи.

Фото Paul Barker

Портал обрамлює масивні двері, покриті кутими смугами заліза - звідси його назва Демір-Капи, що з кримськотатарської перекладається як залізні двері. Цей портал, розташований у Посольському дворику, був парадним входом до ханської резиденції.

Портал Демір-Капи збудовано в стилі італійського Ренесансу венетійським архітектором Алоїзіо Лямберті да Монтаньяна. Алоїзіо відвідав Крим у 1503-1504 р. під час своєї подорожі до Московії, куди він був запрошений великим князем Іоанном III для будівництва храму в Кремлі. До кримської столиці майстер потрапив випадково.

На шляху з Венеції до Москву - в землях Молдавського князівства - московське посольство, з яким їхав да Монтаньяна й кілька інших італійських майстрів, було арештовано молдавським князем Стефаном Великим через дипломатичний конфлікт Московії з Молдавією.

Довідавшись про це, Іоанн III попросив Менглі І Герая (свого друга й аліянта) домогтися звільнення посольства з молдавського полону, а потім допомогти московським дипломатам разом із італійськими майстрами дістатися до кордону Московії. Менглі І Герай зміг домовитися зі Стефаном Великим про звільнення арештованих подорожан. Провівши рік на Кримі та створивши для Менглі І Герая чудовий портал, Алоїзіо Лямберті да Монтаньяна в супроводі кримських військ успішно досяг московського кордону, везучи з собою рекомендаційного листа від Менглі І Герая до Іоанн ІІІ. В цьому листі хан із великою похвалою одзивався про майстерність архітектора й двічі просив великого князя щедро нагородити працю Алоїзіо.

Окрім орнаментів, властивих Ренесансу (зображень листів, квітів, монет, ниток перлів тощо) портал несе два написи арабською мовою. Тексти написів є такими:

"Власник цього палацу й правитель цього краю, государ величніший, шляхетніший, Менглі Герай хан, син Хаджи Герая хана, хай помилує Бог його та його батьків в обох світах".

"Цей величний поріг і ці піднесені двері побудовані за наказом государя двох материків і хакана двох морів*, государя, сина государя, Менглі Герая хана, сина государя Хаджи Герая хана. 909 (1503)".

* Менглі I Герай, розгромивши в 1502 р. волзьку ставку Великої Орди, вважав себе спадкоємцем ординських ханів - і, відповідно, володарем усіх теренів, що раніше належали Орді. З цієї причини тут і згадано два материки - Європу й Азію, а також два моря - Чорне й Каспійське, на які поширювалася влада колишньої Імперії, а відтепер - Криму.

У центрі верхнього напису поміщено тамгу - символ династії Гераїв (цей знак зображувався в Криму на державних печатках і на монетах).

Фрагмент різьбленого орнаменту на порталі

Як указує наведена в написі дата, портал Демір-Капи приблизно тридцятьма роками старший самого Ханського Палацу. Є підстави вважати, що ця вишукана споруда, складена з різьблених блоків вапняку, спочатку знаходилася десь в іншому місці. Таке місце можна вбачати в палаці Девлет-Сарай, що був ханською резиденцією до побудови Бахчисарайського палацевого комплексу. Імовірно, після переведення ханського двору до Бахчисарая портал був розібраний і перенесений з Девлет-Сарая на те місце, де його можна бачити сьогодні.

Великий ханський мечет

Бахчисарай ханський палац інтер'єр

Похожие статьи




&;nbsp;Портал Демір-Капи - Бахчисарай

Предыдущая | Следующая