Світовий досвід бюджетного менеджменту - Бюджетний менеджмент

Західна інтелектуальна традиція сформувалася навколо розуміння, що фінансово-економічний розвиток найбільшою мірою залежить від соціокультурного рівня та організаційно-управлінського мистецтва. Спеціальні знання, професійні навики, досконалі управлінські технології - це ті людські ресурси, котрі мають забезпечувати суспільно прийнятий баланс індивідуальних і національно-державних інтересів, соціальну стабільність, ефективність управління, а також, що важливо в умовах демократії, політичний декорум для приймання рішень.

Одним з найважливіших об'єктів управління є система державних фінансів і її центральна, провідна ланка - бюджет, який перебуває під організаційно-адміністративним контролем бюрократичного апарату, фіскальних і фінансових органів.

Своєрідність суспільного стану бюрократії полягає в тому, що на відміну від більшості громадян в умовах вільного ринку вона матеріально залежить від держави і до того ж функціонально міцно інтегрована у владні структури. Вона виникає й існує разом з державою та має великі можливості паразитувати на ній.

Зрозуміло, сила і влада бюрократії спираються на ті матеріальні ресурси й грошові фонди, якими розпоряджається управлінський апарат. Зацікавленість у якомога більшому впливі, вимірюваному величиною контрольованих ресурсів, значною мірою пояснює намагання бюрократії розширити державний сектор, посилити втручання в господарське життя, що в кінцевому підсумку супроводжується зростанням обсягів бюджетів.

Розпоряджаючись витрачанням бюджетних ресурсів, бюрократ особисто не заінтересований у виборі найекономнішого варіанта, бухгалтерський облік у нього відсутня мотивація до економії державних коштів. Не диво, що бюрократія - об'єкт палких філіппік з боку адептів як правих, так і лівих поглядів. На думку деяких американських політологів, бюрократія не здатна бути на висоті тих суспільних сподівань і вимог, що диктуються ринковими засадами господарювання.

Досвід демократично-правових країн свідчить, що під час прийняття рішень більшістю голосів бюрократичний апарат, перебуваючи у явній меншості, має можливість досить успішно реалізовувати свої інтереси. Адже як тільки більшість приймає рішення про фінансування розширеного обсягу суспільних благ (бюджетних видатків), це рівнозначно створенню деякої додаткової кількості робочих місць для державних службовців.

Похожие статьи




Світовий досвід бюджетного менеджменту - Бюджетний менеджмент

Предыдущая | Следующая