Каріометричне визначення життєздатності пилку злакових культур (метод Т. П. Бланковської) - Визначення життєздатності пилку та зародкового мішка

Головною перевагою методу, запропонованого Т. П. Бланковською, є можливість визначення життєздатності пилку на ранніх етапах його розвитку. Як морфологічну ознаку беруть об'єм ядра та ядерця на стадії одноядерного пилкового зерна, вираховують відношення об'єму ядра до об'єму ядерця.

З метою аналізу з колосу досліджуваного злаку (на стадії трубки) обережно беруть колосок, з колоска - один пиляк, якій розміщують в краплині води на предметному скельці і накривають покривним склом.

Злегка придавлюють (дерев'яною паличкою) і визначають, на якій стадії знаходяться пилкові зерна. Для вимірів підходять одноядерні диференційовані вільні мікроспори, ядро в яких вже зміщено до оболонки за рахунок утворення центральної вакуолі.

Під світловим мікроскопом при об'єктиві 40Ч за допомогою гвинтового окуляр-мікрометра МОВ - І - 15Ч, закріпленого на тубусі мікроскопу, визначають лінійні розміри ядер та ядерець. Об'єм ядер та ядерець визначають в мкм3 за формулою:

V = 43Р ? a? b2 ,

Де А - велика, B - маленька напіввісі (за еліпсоїдної форми), або

V = 43Р ? r3 , де r - радіус (за кулястої форми, зручно використовувати для визначення об'ємів ядерця).

Ядерно-ядерцеве співвідношення (ЯЯС) обчислюють за формулою:

ЯЯС? VЯдра VЯдерця,

VЯдерця

Де VЯдра і VЯдерця є середнім арифметичним відповідних показників, отриманих для 10-15 виміряних одноядерних пилкових зерен. Життєздатним вважають пилок, у якого ядерно-ядерцеве співвідношення знаходиться у межах від 2 до 16.

Похожие статьи




Каріометричне визначення життєздатності пилку злакових культур (метод Т. П. Бланковської) - Визначення життєздатності пилку та зародкового мішка

Предыдущая | Следующая