Метод прижиттєвих барвників (за В. Н. Юрцевим) - Визначення життєздатності пилку та зародкового мішка

Метод заснований на наявності активної вибіркової поглинальної здатності у протоплазми живих клітин пилку і відсутності її у протоплазми нежиттєздатного пилку. Жива протоплазма майже не поглинає прижиттєвий барвник і не забарвлюється, а нежиттєздатна - інтенсивно забарвлюється. Метод дає добрі результати при визначенні життєздатності пилку злаків, який майже не проростає на штучних середовищах. Замість еритрозину можна використовувати метиленовий синій у тій самій концентрації або інші не токсичні барвники.

Готують два розчини

    1. 1: 5000 розчин хімічно чистого еритрозину на дистильованій воді 2. Фосфатний буферний розчин Серенсена з рН 7,17. (Пропис надано у методиці, запропонованій П. І. Діакону)

На предметне скло наносять краплю свіжого буферу і насипають трохи пилку. Перемішують паличкою, додають краплю розчину еритрозину і знову перемішують. Через 2-5 хвилин накривають покривним склом. Ще через 5 хвилин (не пізніше, ніж через 15-20 хвилин) підраховують кількість забарвлених і незабарвлених пилкових зерен в 5 полях зору мікроскопу, заповнюють таблицю.

Таблиця 4

Визначення життєздатності пилку за методом В. Н. Юрцева

Вид рослини

***

Стан пилкових

Поле зору

Середній

Зерен

1

2

3

4

5

Відсоток

Забарвлені пилкові

Життєздатного

Зерна

Пилку

Незабарвлені пилкові

Зерна

Життєздатні

У кожному полі зору,

%

Похожие статьи




Метод прижиттєвих барвників (за В. Н. Юрцевим) - Визначення життєздатності пилку та зародкового мішка

Предыдущая | Следующая