ВИСНОВКИ - Проект створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик"

Україна послідовно прагне стати частиною об'єднаної Європи, де економічне співтовариство послідовно перетворюється в цілісну економічну систему, все більш виразно простежується тенденція активізації економічної взаємодії різних країн, яке, в свою чергу, проявляється в глобалізації бізнес-процесів, активному розвитку інтернаціональних проектів, інтеграції торговельних систем. Природним наслідком цього є зміна структури і параметрів матеріальних потоків - збільшення обсягів товарообігу, збільшення швидкості руху одиниці товару за логістичної мережі, подовження і ускладнення ланцюжків доставки товару, збільшення питомої ваги транспортних витрат у витратах. Все це призводить до того, що транспортна галузь, яка є допоміжною по відношенню до виробничої, відіграє все більш значущу роль в організації бізнес-процесів виробництва і реалізації товарів. Саме ці фактори послужили причиною того, що сьогодні все активніше розвиваються інтермодальні перевезення, які включають в себе не тільки процес безпосереднього переміщення товару, а й експедиційні операції.

Транспортно-експедиційна компанія - це учасник логістичного ринку, що надає послуги з перевезення вантажів, як у середині країни так і за її межами, з оформленням усіх потрібних формальностей, в тому числі, митних, у разі потреби. Належить до числа логістичних провайдорів.

Послуги з перевезення можуть надаватись, як власним, так і найманим транспортом.

Транспортно-експедиційна компанія надає такі послуги:

    - перевезення та перевалка вантажів залізничним, морським, річковим, автомобільним та повітряним транспортом - логістика перевезень - фрахтування суден - організація експертизи вантажів у портах і на залізничних станціях - оформлення документів відповідно до митних, карантинних і санітарних вимог, страхування вантажів - оформлення товарно-транспортної документації та її розсилання - приймання, накопичення, доробка, сортування та комплектування вантажів, передача їх транспортним організаціям для перевезення та ін.

Мета дослідження - розробка проекту створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик".

Об'єктом дослідження є створення нової транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик".

Предметом дослідження є процес управління проектом створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик".

Продукт проекту - новостворена транспортно-експедиційна компанія "Дніпро-Логістик".

Тривалість проекту - 5 місяців.

Витрати проекту - 87,5 тис. дол. США

Сформовано три проектні альтернативи:

    1. Проект модернізації автотранспортного підприємства (АТП), що знаходиться у стані занепаду в транспортно-експедиційну компанію. 2. Проект створення транспортно-експедиційної компанії, із організацією власного автопарку на 200 нових вантажних автомобілів. 3. Проект створення транспортно-експедиційної компанії за принципами коворкінг-центру, що не буде мати власного автотранспорту, а перевезення буде здійснювати за відповідними договорами підряду з іншими транспортними компаніями.

Як видно із кількісної інтегральної оцінки варіантів альтернативних проектів, третій проект має найбільший бал і таким чином має більшу життєздатність, тому цей проект прийнято до реалізації.

Ціллю даного проекту є створення нової транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик", як коворкінг-центру, що надає послуги по регіональним та міжнародним перевезенням "без власного транспорту", а використовуючи найманий транспорт та діє, як логістичний оператор, що заробляє в більшості на наданні супутніх консультаційних послуг та підготовки відповідних документів на перевезення.

Для досягнення цієї цілі, необхідно виконати ряд завдань, до яких відносяться:

Забезпечення прибутковості новостворюваного бізнесу не менше 25%;

Створення іміджу не просто транспортної компанії, але і надійного логістичного оператора;

Доставка вантажу точно в термін на 100%;

Залучення до 10 фрілансерів в коворкінг-центр на рік;

Розширення партнерської бази перевізників на 20 % на рік;

Забезпечення широкого спектру надання супутніх консультаційних послуг та підготовки відповідних документів на перевезення для клієнта "під ключ".

Кошторис проекту складає 87,5 тис. дол. США. У тому числі: придбання обладнання, предметів, матеріалів та інвентарю на суму 45 тис. дол.; Оплата послуг сторонніх організацій - 17,8 тис. дол.; Заробітна платня членів команди по договорам (не повинна перевищувати 25%) і складає 16,2 тис. дол. США; інші витрати складають 10% від вартості проекту, тобто 6.5 тис. дол.

Розроблена організаційна структура транспортно-експедиційної компанії ТОВ "Дніпро-Логістик", яка складається з: директор, керівник транспортно-експедиційного відділу та транспорті експедитори; керівник відділу продажів та менеджери з продажу, юрист, бухгалтер та системний адміністратор

Проведено фінансово-економічний аналіз проекту до якого увійшли фінансовий прогноз та розрахунки чистого прибутку. Навіть з урахуванням вартості коштів інвестора у часі можемо констатувати що проект демонструє досить високі показники окупності і можна з упевненістю розраховувати на вихід до точки беззбитковості вже за рік активної фази реалізації проекту. Термін окупності проекту 1 рік.

Основні ризики проекту, в зв'язку з його короткочасністю (5 місяці) пов'язані з надходженням коштів від інвестора згідно інвестиційного договору 2-ма траншами, підвищення цін на комп'ютерну техніку та ПЕОМ та помилки при описанні бізнес-процесів.

Основні ризики в його реалізації контрольовані усередині самого підприємства, або їх вплив незначний.

WBS-структура, побудована за фазами життєвого циклу проекту, а саме фази концепції, планування, реалізації та завершення.

Найбільш трудомісткою є третя фаза - фаза реалізації, що включає реєстрацію підприємства, як ТОВ, облаштування офісного приміщення, створення сайту ТЕК, розробку комерційної пропозиції для клієнтів, перевізників та коворкерів, прийом персоналу ТЕК, автоматизацію робочих місць (АРМ) транспортно-експедиційної компанії.

До складу команди проекту увійдуть: юрист, бухгалтер, системний адміністратор, менеджер з організації відділу продажів, менеджер з організації роботи транспортно-експедиційного відділу та майбутній керівник (директор, наймана особа) транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик".

Підрядні організації, що залучені до проекту: будівельна організація, організація розробник сайту, рекламні агенції.

Функції майбутнього керівника транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик" може виконувати керівник проекту за умови, що він після завершення проекту очолить новостворену організацію. Це визначається на основі домовленості керівника проекту та замовника. В іншому випадку на посаду майбутнього керівника транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик" приймається особа відповідної кваліфікації. Участь майбутнього керівника транспортно-експедиційної компанії необхідна в зв'язку з тим, що він повинен підібрати штат співробітників, з якими йому в подальшому комфортно буде працювати. Цього спеціаліста необхідно буде залучити вже на фазі реалізації проекту.

Детальний календарний графік проекту побудовано із застосуванням спеціалізованого програмного продукту - MS Project 2007.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Проект створення транспортно-експедиційної компанії "Дніпро-Логістик"

Предыдущая | Следующая