Управління якістю аутсорсингових робіт фахівцями підприємства з маркетингу - Аутсорсинг в маркетингу

Існує декілька моделей управління якістю аутсорсингових робіт. серед них виділяють:

Модель 1. Аутсорсер контролює якість. Замовник прагне перекласти на аутсорсера максимально можливий обсяг ризиків і відповідальності, у тому числі пов'язаних з якістю створюваної системи. У зв'язку з цим замовнику необхідно чітко сформулювати завдання у відношенні якості, розробити критерії оцінки кінцевого результату і довести їх до аутсорсера. Всі інші питання (методологія тестування, використання тих чи інших інструментів та ін.) залишаються у аутсорсингової компанії. Клієнта цікавить тільки одне: щоб кінцевий результат відповідав його очікуванням. Аутсорсингові організації віддають перевагу такій моделі, оскільки це дає їм повний контроль над замовником і кінцевим результатом. Основними перевагами для клієнта в даному випадку є простота і ефективність ціноутворення: вимоги визначені, і винагорода аутсорсера залежить від ступеня їх задоволення. Замовник розробляє критерії якості, за якими потім оцінює виконання послуги. Ця модель мотивує компанію - аутсорсера на якісне виконання роботи. Крім того, виконавши роботу в строк і не вийшовши за рамки бюджету, аутсорсер підвищує свою репутацію на ринку. Тим не менш, ця модель має ряд обмежень: - замовник не контролює якість; - компанія-клієнт не контролює процеси; - замовник ризикує опинитися прив'язаним до конкретного аутсорсеру; - існує ризик, що необхідна якість була продемонстрована лише в середовищі, створеному аутсорсером, а коли така система потрапляє в продуктивне середовище замовника, можуть виникнути різні проблеми. Важливо відзначити, що аутсорсинг дозволяє заощадити гроші з тактичної точки зору, але не стимулює нарощування потенціалу власного персоналу. Для замовника може виявитися невигідним застосування обумовлених заходів впливу на аутсорсера, якщо їм не досягаються поставлені цілі. Таким чином, при повній передачі аутсорсеру відповідальності за контроль над якістю, ризик значно підвищується.

Модель 2. Клієнт контролює якість. Компанія-аутсорсер бере на себе відповідальність за розробку проекту, якість контролює замовник. Аутсорсер надає замовнику послугу, і замовник сам вирішує, чи потрібно виробляти специфічні показники ефективності надалі або орієнтуватися на внутрішні стандарти. Перевага цієї моделі полягає в тому, що замовник повністю контролює вибір інструментів, використання тих чи інших стандартів або попереднього досвіду, вироблення показників і забезпечення послідовності підходу. Така модель найкраще підходить для проектів з дуже жорсткими вимогами і декількома бізнес-замовниками (наприклад, пов'язаних з доопрацюванням критично важливою для бізнесу системи та ін.). Однак і ця модель має недоліки: - аутсорсер недостатньо зацікавлений у високій якості, оскільки відповідальність за тестування та пов'язані з цим витрати повністю лежать на замовнику; - аутсорсингові компанії беруть на себе лише частину проектного навантаження, отже, економія на аутсорсингу може виявитися незначною, особливо з урахуванням витрат на управління проектом (координація робіт з аутсорсером, передача коду та ін.). До того ж витрати на виправлення знайдених помилок взагалі можуть перевищити суму заощаджених коштів.

Модель 3. Якість контролює третя сторона. Можна спробувати знизити ризики, віддавши різні завдання на аутсорсинг різним виконавцям: один розробляє, а другий контролює якість. Використання незалежного експерта в області якості може бути ефективним, якщо компанія не має випробуваних процесів управління якістю. За таких обставин замовник може уникнути витрат, пов'язаних з розвитком внутрішньої експертизи. На жаль, дана модель має всі обмеження попередніх двох: втрата контролю над процесами, ризик потрапляння в залежність від підрядника, відсутність регламенту послідовного виконання проектів, можливість зіткнутися з несподіваними проблемами після запуску системи в експлуатацію та ін. Тотальний аутсорсинг має лише короткостроковий ефект, що виражається в заощаджених грошах, і не дозволяє накопичувати знання і розвивати власну компетенцію. Рано чи пізно зростаюча компанія зіткнеться з необхідністю внутрішніх розробок та тестуванні, але виявиться не готовою до цього.

Модель 4. Інтегрована. Інтегрована модель аутсорсингу може бути ефективною для компаній, які хочуть отримати всі вигоди від аутсорсингу, але не готові самостійно контролювати якість і продуктивність і не хочуть потрапити в залежність від партнерів. Замовник і підрядник ділять між собою всю відповідальність. Аутсорсер забезпечує першу стадію роботи, демонструючи, що надана послуга відповідає узгодженим вимогам. Замовник застосовує її і переконується, що всі функції виконуються вірно. Інтегрована модель передбачає тісну співпрацю між замовником і аутсорсером. Вони спочатку повинні домовитися про застосування тих чи інших інструментів і методик. Можна взяти на озброєння ідею використання великими компаніями центру компетенції - централізованої внутрішньої організаційної структури, що спеціалізується на виконанні тих чи інших операцій. У даному випадку завданням центру компетенції є забезпечення якості та продуктивності праці. За допомогою такого центру можна акумулювати і використовувати спеціальні навички, передовий досвід, інструментарій та управлінські процеси, накопичені і створені в процесі реалізації проектів. Оскільки інтегрована модель передбачає реальні партнерські відносини між замовником і виконавцем, її реалізація з більшою ймовірністю призведе до забезпечення високої якості, ніж застосування інших моделей. Однак якщо замовник не має стратегічної орієнтації на аутсорсинг, ця модель може виявитися самою дорогою.

Похожие статьи




Управління якістю аутсорсингових робіт фахівцями підприємства з маркетингу - Аутсорсинг в маркетингу

Предыдущая | Следующая